X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ZUS udostępnił informacje o rozliczeniu wpłat za 2020 r. Możesz sprawdzić swoje saldo

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 10:10
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił dla około 2,5 mln płatników składek informację o saldzie na koniec grudnia 2020 r. i o rozliczeniu wpłat z 2020 roku. Informacje zostały zamieszczone na Platformie Usług Elektronicznych – PUE ZUS.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Informacje roczne zostały przekazane drogą elektroniczną na PUE, czyli inaczej niż w latach poprzednich. Papierowy list otrzymali jedynie nieliczni klienci z nadpłatami na kontach, którzy jeszcze nie mają założonych kont na Platformie ZUS.

Z informacji rocznej przedsiębiorca może się dowiedzieć, w jakiej wysokości przekazał do ZUS wpłaty w ubiegłym roku na swój indywidualny rachunek i jakie należności zostały z nich rozliczone. Na koniec dowie się też, czy jego konto jest rozliczone na tzw. zero, czy też występuje nadpłata lub niedopłata.


ZUS shutterstock 1200.jpg
Tarcza 6.0: Zobacz, kto może otrzymać postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS

Informacja o groszowej niedopłacie

– Ważne jest to, by każdy przedsiębiorca miał pełną świadomość, jak wygląda stan jego rozliczeń składkowych. Dlatego przekazujemy takie informacje do płatników składek. To jest informacja poglądowa, która może służyć do samodzielnego podejmowania działań w kwestii rozliczeń z ZUS – tłumaczy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

ZUS podkreśla, że ważne jest, aby każdy płatnik składek, który otrzyma elektroniczną korespondencję, dokładnie ją przeczytał. Może się w niej pojawić choćby informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni wykaz wpłat z 2020 r. przesłany przez ZUS zestawić ze swoimi księgami finansowymi. Jest to dla przedsiębiorców podstawa, aby zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład zgadza się z tą, którą oni mają po swojej stronie.


shutterstock_pieniadze zus 1200.jpg
"Mały ZUS plus". Kto może korzystać z ulgi w 2021 roku?

ZUS wyjaśnia, że przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności. Przy wyższych niedopłatach trzeba zdawać sobie sprawę z konieczności doliczenia odsetek, do czego pomocny jest kalkulator na stronie zus.pl. Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie jedną wpłatą spłacić zaległości, Zakład poleca i zachęca do zawarcia układu ratalnego i tym samym wstrzymania naliczania odsetek za zwłokę.

Jedna płatność zamiast czterech przelewów

Możliwość przedstawienia przedsiębiorcom stanu bieżących rozliczeń składkowych to efekt projektu e-składki, czyli wprowadzenia indywidualnych numerów rachunków składkowych dla każdego płatnika składek. Obecnie przedsiębiorca zamiast trzech lub czterech przelewów dokonuje tylko jednej płatności, a Zakład sam rozksięgowuje wpłatę na poszczególne fundusze i ubezpieczenia. Informacja o stanie rozliczeń z ZUS jest przesyłana przedsiębiorcom każdego roku. Od bieżącego roku na konta płatników na PUE.

 


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W 2021 roku osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Pandemia nie wstrzyma 13. i 14. emerytury

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 14:00
To już drugi rok, gdy seniorzy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. W nadchodzącym roku emeryci i renciści otrzymają dodatkowe pieniądze, ponieważ oprócz 13. emerytury po raz pierwszy będzie wypłacona "czternastka". Ekstra śwuiadczenie – według zapowiedzi rządu –  ma być wypłacone jesienią 2021 roku. Druga fala epidemii koronawirusa nie wpłynęła na wypłatę dodatkowych emerytur i rent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad. Zbliża się ważny termin

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 14:40
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek za listopad, w ramach tarczy antykryzysowej 6.0, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe - przypomina ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowy o dzieło: od 1 stycznia obowiązek ich zgłaszania do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:12
Od dziś przedsiębiorcy mają obowiązek zgłoszenia do ZUS zawieranych umów o dzieło. Można się z niego wywiązać, wysyłając podstawowe dane o zawartej umowie za pomocą internetowej Platformy Usług Elektronicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2,6 miliona z nas oszczędza na emeryturę za pomocą instrumentów rynkowych. Borys: to nadal zbyt mało

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 10:29
Około 2,6 mln Polaków oszczędza na cele emerytalne, korzystając z dostępnych produktów na rynku - wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju. To cały czas zbyt mało - podkreśla prezes PFR Paweł Borys. Dodatkowe oszczędności na jesień życia można gromadzić w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE). Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrównania dla emerytów z rocznika 1953. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 13:36
Średnio ok. 13 tys. zł wyrównania dostaną z ZUS emeryci z rocznika 1953. To zwrot za zaniżane przez lata świadczenia. Już w lutym każdy zainteresowany dowie się o miesięcznej podwyżce i o wyrównaniu. Jednak najpóźniej dziś tzw. wcześniejsi emeryci muszą złożyć wniosek w tej sprawie - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń