Pandemia sprzyja robotom: jest zapowiedź ich masowej produkcji
Koronawirus i związane z nim zagrożenia przyspieszyły prace nad robotyzacją. Firma z Hongkongu, która od 2016 r. pracuje nad robotem nazwanym Sophia, zapowiada, że do końca roku rozpocznie ich masową produkcję.
2021-01-25, 15:43
- Roboty społeczne, takie jak ja, mogą zająć się chorymi lub starszymi osobami - mówi Sophia, oprowadzając po swoim laboratorium w Hongkongu.
Powiązany Artykuł
W realizacji zamówień klientów pomogą roboty. Nowa inwestycja Amazona w Polsce
Robot Sophia został zaprezentowany po raz pierwszy w 2016 r.
I dodaje, że potrafi pomóc w komunikacji, prowadzę terapię i zapewniam stymulację społeczną, nawet w trudnych sytuacjach.
Humanoidalny robot o imieniu Sophia został zaprezentowany w 2016 r. Teraz firma, która za nią stoi, ma nową wizję: do końca roku chce rozpocząć masową produkcję modelu.
REKLAMA
Firma Hanson Robotics z Hongkongu ocenia, że pandemia otworzyła nowe możliwości dla przemysłu robotyki, stąd cztery modele robotów, w tym Sophia, zaczną być wdrażane do produkcji w pierwszej połowie 2021 roku.
Powiązany Artykuł
Wsparcie inwestycji po pandemii. MF zapowiada ulgę na robotyzację
Roboty potrzebne nie tylko w szpitalach, ale i w handlu czy w liniach lotniczych
- Świat w czasach COVID-19 będzie potrzebował coraz większej automatyzacji, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo – powiedział agencji Reuters założyciel i dyrektor generalny firmy David Hanson, stojąc w swoim laboratorium w otoczeniu głowic robotów.
Hanson uważa, że rozwiązania robotyczne do walki z pandemią nie ograniczają się do opieki zdrowotnej, ale mogą pomóc klientom z branż takich jak handel detaliczny i linie lotnicze.
REKLAMA
- Roboty Sophia i Hanson są wyjątkowe, ponieważ są jak ludzie - dodał.
- Mogą być bardzo przydatne w tych czasach, kiedy ludzie są strasznie samotni i społecznie izolowani - dodaje.
Hanson powiedział, że w 2021 roku zamierza sprzedać "tysiące robotów" - zarówno dużych, jak i małych - nie podał jednak konkretnej liczby.
Pandemia przyspieszy rozwój robotyzacji
Profesor robotyki społecznej Johan Hoorn, którego badania obejmowały pracę z Sophią, powiedział, że chociaż technologia jest jeszcze w powijakach, pandemia może przyspieszyć relacje między ludźmi a robotami.
REKLAMA
- Mogę wywnioskować, że pandemia faktycznie pomoże nam we wcześniejszym wprowadzeniu robotów na rynek, ponieważ ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że nie ma innego wyjścia - powiedział Hoorn z Politechniki w Hongkongu.
Powiązany Artykuł
Robotyzacja przyszłością medycyny? Polski lekarz przeprowadził pionierską operację
Powstają specjalne roboty dla sektora medycznego, pomagają już w walce z pandemią
Hanson Robotics wprowadza w tym roku robota o nazwie Grace, opracowanego dla sektora opieki zdrowotnej.
Również produkty innych dużych graczy z branży pomagają w walce z pandemią. Robot Pepper firmy SoftBank Robotics jest przeznaczony do wykrywania osób, które nie noszą masek.
REKLAMA
W Chinach, podczas wybuchu epidemii w Wuhanie, firma CloudMinds zajmująca się robotami pomogła w utworzeniu szpitala polowego obsługiwanego przez roboty.
Rynek robotów szybko rośnie
Wykorzystanie robotów rosło już przed pandemią. Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki w latach 2018-2019 światowa sprzedaż robotów do profesjonalnej obsługi wzrosła o 32%, do 11,2 mld dol.
Reuter, jk
REKLAMA