more_horiz
Gospodarka

Czwarty kontrakt podpisany. Droga Via Carpatia na Podlasiu nabiera kształtów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:05
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała czwarty kontrakt na budowę tej strategicznie ważnej trasy w województwie podlaskim. Tym razem chodzi o prawie 9-kilometrowy odcinek S19, pomiędzy miejscowościami Loski i Haćki.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Twitter/GDDKiA

Wykonawcą nowego odcinka trasy za ponad 300 milionów złotych będzie firma Unibep.

Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę, wygodne zjazdy i węzły drogowe.

W ramach tej inwestycji powstanie 13 obiektów inżynieryjnych, w tym aż 9 przejść dla zwierząt. Jest to konieczne ze względu na to, że część trasy przebiega przez tereny zalewowe, które zamieszkuje dużo zwierząt.

droga 1200(1).jpg
Budowa Via Carpatia na Podkarpaciu. Ogłoszono dwa przetargi

Kiedy kierowcy pojadą nowym odcinkiem Via Carpatia ?

Jak powiedział podczas uroczystego podpisania kontraktu Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, wykonawca będzie się teraz ubiegał o pozwolenie na budowę i powinien ją otrzymać w połowie 2021 roku. Od tego momentu będą mogły ruszyć prace budowalne.

Kierowcy będą mogli skorzystać z tego odcinka w 2024 roku.

Tomasz Żuchowski zapowiedział jednocześnie, że toczą się kolejne postępowania dotyczące budowy tej trasy. Inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na decyzje środowiskowe dotyczące fragmentu trasy Dobrzyniewo – Sokółka. Po ich wydaniu, będzie można rozpisać przetargi na wykonanie prac.

DROGA BUDOWA.jpg
Via Carpatia. Jest pierwsza umowa na budowę podlaskiego odcinka drogi

Strategiczna droga z Litwy do Grecji   

Via Carpatia to międzynarodowa trasa, która docelowo ma połączyć Litwę z Grecją. Jej przebieg zaplanowano przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję. Trasa na całej długości ma mieć parametry drogi ekspresowej lub autostrady.

Polski odcinek ma przebiegać przez całe wschodnie terytorium naszego kraju od granicy z Litwą do granicy ze Słowacją. Cały polski odcinek będzie miał około 700 kilometrów długości i będzie miał cechy drogi ekspresowej. Według planów najdłuższym fragmentem tej trasy będzie odcinek przebiegający przez Rumunię o długości ponad 1550 kilometrów.


IAR/PR24/Aleksander Pszoniak/sw

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem