Przejęcie kolejowego giganta. Alstom sfinalizował zakup Bombardiera, oba koncerny mają zakłady w Polsce
Francuski producent kolejowy, koncern Alstom, poinformował w piątek, że zakończył zakup spółki kolejowej Bombardier. Przejęcie to powinno uczynić z niego drugą pod względem wielkości, za chińskim CRRC, firmę branży kolejowej na świecie.
2021-01-29, 16:19
Alstom to globalny francuski koncern produkujący m.in. pociągi regionalne i dużych prędkości (w tym składy obsługujące połączenia TGV we Francji czy chociażby znane z naszych torów Pendolino), tramwaje, a nawet elektrobusy. Do tego dochodzi oferta związana z całą gamą rozwiązań technologicznych.
Bombardier Transportation to mający siedzibę w Berlinie dział kolejowy kanadyjskiego giganta, który w swoim portfolio ma także samoloty (a w przeszłości także kilka innych biznesów).
Alstom zapłacił za kolejowego Bombardiera 5,5 mld euro
Jak przypomina agencja Reutera, Alstom, który we wrześniu 2020 r. obniżył swoją ofertę na część kolejową Bombardiera, podał, że cena za transakcję została ustalona na 5,5 mld euro (6,7 mld dolarów), co stanowi dolny poziom wskazanego wcześniej przedziału od 5,5 do 5,9 mld euro.
Około południa akcje Alstomu straciły 0,5%, wypadając pod tym względem gorzej niż francuski CAC 40 (-0,89%).
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Mogą jechać z prędkością do 160 kilometrów na godzinę. Nowe lokomotywy Newagu dla PKP Intercity
Nowy koncern zatrudnia w 70 krajach ok. 74 tys. pracowników
Połączona grupa będzie miała 15,7 miliardów euro przychodów z portfelem zamówień 71,1 miliarda euro i zatrudnienie na poziomie 75 tys. pracowników w 70 krajach.
Alstom, należący w 9,7% do francuskiego konglomeratu Bouygues, rozpoczął w grudniu podwyższenie kapitału o 2 miliardy euro, aby sfinansować transakcję zakupu Bombardiera, po uzyskaniu zgody unijnego organu ochrony konkurencji sześć miesięcy wcześniej.
Oba koncerny mają zakłady w Polsce
W Polsce obecne są obie firmy. Zakład produkcyjny Alstom Konstal w Chorzowie zatrudnia około 2000 osób i jest to jedna z największych fabryk Alstomu na świecie.
Równie duży jest zakład Bombardiera we Wrocławiu (dawny Pafawag), produkujący m.in. lokomotywy i pudła do najnowszych szybkich składów ICE 4.
REKLAMA
W Polsce są jeszcze m.in. zakłady produkujące systemy sterowania ruchem (Bombardier ZWUS), warszawski depot Alstomu utrzymujący Pendolino czy fabryka wózków w Piasecznie.
Reuter, Alstom, Bombardier, jk
REKLAMA