more_horiz
Gospodarka

Inwestycje w sztukę. Na co warto zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 06:10
Dzieła sztuki wydają się imponująco odporne na załamania gospodarcze. W najnowszej historii było wiele okresów niepewności i wydarzeń, które wstrząsnęły światem. Dzieła sztuki są dobrym sposobem na zróżnicowanie składu swojego portfela inwestycyjnego. Pod warunkiem, że robi się to umiejętnie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Balabolka

Sztuka nie tylko zyskuje na wartości z upływem czasu, ale jest też dobrym sposobem na dywersyfikację - twierdzi Blair Haden, z firmy Restoration Division zajmującej się renowacją dzieł sztuki. - Jeśli na giełdzie dochodzi do krachu, sztuka może pozostać odporna na spadki wycen, a nawet kontynuować wzrost wartości.

Rynek sztuki systematycznie nagradza inwestorów średnim zyskiem na poziomie 7,6 proc. rocznie zgodnie z jednym z indeksów cenowych tego rynku. Według raportu Art Basel i UBS z 2020 roku rynek sztuki jest obecnie wart 64,1 miliarda dolarów. Oczywiście nie każde dzieło sztuki drożeje w tym samym tempie, a minimalny przewidywany przez ekspertów czas inwestycji to około 10 lat.

Inwestycje w dzieła sztuki obejmują nie tylko obrazy znanych artystów. Zalicza się do nich każdy twórczy obiekt wykonany głównie dla przyjemności i artystycznej ekspresji. Kategoria dzieła sztuki wykracza również poza obrazy.

Czytaj także:
shutt wihisky 1200.jpg
Wypić czy mieć? Alkohole inwestycyjne w 2021 roku

Briana Brownell, prezes i założycielka Pure Strategy Inc. inwestuje w obrazy, rzeźby, fotografie, przedmioty kolekcjonerskie, a nawet modę. - Dla mnie jedną z najbardziej przekonujących rzeczy w inwestowaniu w sztukę jest to, że można cieszyć się zakupionymi dziełami – powiedziała.

Oto kilka propozycji kierunków inwestycyjnych do rozważenia dla zainteresowanych rynkiem sztuki:

Wschodzący/młodzi artyści. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup dzieła wielkiego artysty, to warto spróbować wschodzących gwiazd sztuki. To jest jak hazard. Sukces artysty może przełożyć się na powiększenie majątku inwestora. Trudnością pozostaje oczywiście wybór młodego artysty, którego dzieła ubogacą kolekcję inwestora.

Skup się na jednej kategorii. Wybierz kategorię sztuki lub styl malarstwa, który najbardziej Cię interesuje. Skoncentruj swoją uwagę na studiowaniu tej jednej kategorii, zamiast losowo wybierać dzieła, które do Ciebie przemawiają. Im bardziej skupisz się na jednej kategorii (natura, martwa natura, abstrakcja, mitologia itp.), tym większe są szanse na podjęcie właściwej decyzji.

Działaj powoli. Nie spiesz się z inwestycją. Podziel swój budżet na to, ile chcesz wydać każdego roku. To również da Ci wystarczająco dużo czasu, aby ocenić reakcję rynku.

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami. Sprawdź międzynarodowe trendy. Większość informacji jest dostępna online. Jak tylko pojawi się popyt na dany gatunek sztuki, wystaw swoją inwestycję na sprzedaż.

Czytaj także:
shutt inwestycje 1200.jpg
W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków

Bądź stanowczy i negocjuj. Kupując, złóż uczciwą ofertę i czekaj. Jeśli dzieło sztuki jest dostępne w podanej przez Ciebie cenie, dostaniesz je. Jeśli ma wyższą wartość, a Ty tak nie myślałeś - odpuść. Podczas sprzedaży też warto trzymać się ustalonych wcześniej widełek cenowych.


PolskieRadio24.pl/Artzolo/mib