Rozpoczęło się umacnianie wałów przeciwpowodziowych w Krakowie

Rozpoczęły się prace związane z modernizacją systemu wałów przeciwpowodziowych w Krakowie. Modernizacja wałów w czterech miejscowościach będzie kosztować 150 mln zł, ochroni wiele strategicznych obiektów.

2021-02-01, 11:23

Rozpoczęło się umacnianie wałów przeciwpowodziowych w Krakowie
Inwestycja ma spowodować, że miasto będzie zabezpieczone przed gwałtownymi wezbraniami Wisły. Foto: Shutterstock.com/Artur Bociarski

O szczegółach poinformował dziennikarzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Od niedawna podległy mu resort odpowiada za takie zabezpieczenia. Inwestycje realizuje krakowski oddział Wód Polskich.

Prace będą kosztować 150 mln zł

Modernizacja umocowań przeciwpowodziowych zajmie dwa lata i pochłonie ponad 93 miliony złotych. Inwestycję zaplanowano w trzech dzielnicach Krakowa – w Nowej Hucie, Podgórzu i Czyżynach. Prace będą też prowadzone w na terenie gminy Wieliczka.


Powiązany Artykuł

odra 1200 free.jpg
Prezes Wód Polskich: gigantyczne środki na przeciwdziałanie powodziom

Inwestycja ma spowodować, że całe miasto będzie zabezpieczone przed gwałtownymi wezbraniami Wisły. Modernizacja ma także zabezpieczyć strategiczne dla Krakowa miejsca, takie jak dwie oczyszczalnie ścieków – Kujawy oraz Płaszów.

REKLAMA

Wały ochronią też elektrociepłownię w Łęgu, spalarnię śmieci, a także wiele innych firm ważnych dla funkcjonowania miasta, w tym Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Giedroycia, część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal oraz wiele mniejszych zakładów przemysłowo-usługowych położonych przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.


Powiązany Artykuł

Euro_1.jpg
Dobre wyniki Programu Infrastruktura i Środowisko w 2020 r. Wykorzystano większość pieniędzy

Rozbudowa wałów na trzech odcinkach

Umowę na rozbudowę wałów przeciwpowodziowych na Wiśle Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało z firmą Skanska SA.

W ramach inwestycji powstaną:

- Odcinek 1 - lewy wał rzeki Wisły od mostu Wandy do stopnia Przewóz wraz z wałami cofkowymi rzeki Dłubni;

REKLAMA

- Odcinek 2 - lewy wał rzeki Wisły od stopnia Przewóz do Suchego Jaru;

- Odcinek 3 - prawy wał rzeki Wisły od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz. 

Zmodernizowane wały przeciwpowodziowe będą chronić 40 tysięcy mieszkańców oraz ich mienie na obszarze 31 kilometrów kwadratowych.

Z kompleksowego opracowania sporządzonego na zlecenie krakowskiego samorządu w 2016 roku wynika, że miasto jest wyjątkowo narażone na powódź, a jej skutki mogą być daleko idące. Składa się na to wiele czynników, wśród których wymieniono fale wezbraniowe Wisły, sąsiedztwo innych rzek, a także uwarunkowania meteorologiczne i hydrologiczne.

REKLAMA

Inwestycja jest realizowana w ramach "Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły".

Prace rozpoczną się w 2021 roku i potrwają do połowy 2022 roku. Projekt jest współfinansowany z funduszy Banku Światowego.

Do ostatniej wielkiej powodzi doszło w Krakowie 11 lat temu. Akcja ratownicza trwała ponad 20 dni, poziom Wisły na Bielanach przekroczył wtedy 950 centymetrów. Straty oszacowano na około 170 milionów złotych. Po tej powodzi część umocnień była w fatalnym stanie i nie zabezpieczała miasta w razie poważnych wezbrań.

Aleksander Pszoniak, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej