Gwiezdny wyścig miliarderów. Elon Musk i Jeff Bezos wysyłają rakiety i ludzi w kosmos

2021-02-10, 16:00

Gwiezdny wyścig miliarderów. Elon Musk i Jeff Bezos wysyłają rakiety i ludzi w kosmos
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock

O tym, jak zmienił się świat, świadczy to, co dzieje się w dziedzinie podboju kosmosu. Po czasach rywalizacji największych mocarstw – Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego i Chin – pałeczkę w "nieziemskim" wyścigu przejęły inne potęgi: wielkie prywatne firmy kierowane przez guru nowego technologicznego biznesu – Elona Muska i Jeffa Bezosa.

Obaj stworzyli własne programy kosmiczne, wybudowali nowe rakiety i celują już nie tylko w najbliższe otoczenie Ziemi, Księżyc, ale w odległego o miliony kilometrów Marsa.

Starship Elona Muska chce dolecieć do Czerwonej Planety

Miliarder i właściciel firmy SpaceX Elon Musk zaprezentował już dwa lata temu prototyp statku kosmicznego Starship, który - jak powiedział - będzie mógł przewozić zarówno ludzi, jak i zaopatrzenie na Księżyc, ale także na Marsa i powrócić na Ziemię, lądując pionowo.

Największa odległość pomiędzy Ziemią a Marsem ma miejsce w czasie, gdy obie planety są po przeciwnych stronach Słońca i są od niego najbardziej oddalone. Wynosi ona wtedy 401 mln km. Średnia odległość to zaś około 225 mln km.

Powiązany Artykuł

bum 1200 forum.jpg
Widowiskowa katastrofa. Rakieta firmy Elona Muska roztrzaskała się o ziemię

W wygłoszonym wtedy w ośrodku kosmicznym SpaceX w Boca Chica Village przemówieniu Musk powiedział, że pierwszy próbny lot statku Starship odbędzie się za 1-2 miesiące.

I rzeczywiście, statek został wyniesiony na wysokość kilkudziesięciu kilometrów, po czym powrócił na Ziemię.

Poszukiwanie nowych źródeł surowców

Musk podkreślał zawsze, że aby załogowe loty kosmiczne na dalsze odległości były możliwe, niezbędne są statki kosmiczne wielokrotnego użytku.

Dodawał przy tym, że loty takie okażą się w niedalekiej przyszłości konieczne ze względu na wyczerpywanie się zasobów naturalnych Ziemi.

Powiązany Artykuł

artemis1200.jpg
Lot na księżyc w 2024 r.? Trwają testy rakiety budowanej przez NASA i Boeinga, w tle COVID

- Ludzkość musi zacząć poszukiwać nowych źródeł zaopatrzenia w surowce i energię, a eksploracja przy pomocy aparatów bezzałogowych ma granice - powiedział Musk.

Prezentacja statku Starship odbyła się w 11. rocznicę pierwszego lotu na orbitę okołoziemską rakiety nośnej Muska, SpaceX.mars.

Blue Origin Jeffa Bezosa pierwszych pasażerów chce wysłać w kosmos już w kwietniu

Po latach rozwoju prywatna firma kosmiczna Jeffa Bezosa, Blue Origin, zamierza w ciągu kilku miesięcy przewieźć pierwszych pasażerów, na razie tylko na krawędź kosmosu.

Firma zakończyła miesiąc temu czternasty lot testowy swojego dopalacza rakietowego i kapsuły rakietowej New Shepard.

Nadzieje Jeffa Bezosa

Testowy lot kapsuły NS-14 obejmował debiut nowego dopalacza i zmodernizowanej kapsuły. Poza ulepszeniami NS-14 był również jednym z ostatnich kroków, jakie pozostały, zanim Blue Origin wyśle swoją pierwszą załogę w kosmos.

Powiązany Artykuł

1200_SpaceX_PAP.jpg
"Oswoić tę niebezpieczną przestrzeń". Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej o podróżach w kosmos

- Lot był pierwszym z dwóch w "stabilnej konfiguracji" - powiedzieli stacji CNBC ludzie znający plany Blue Origin.

Stabilna konfiguracja oznacza, że ​​firma planuje uniknąć wprowadzania większych zmian między tym lotem a następnym.

Ponadto osoby te poinformowały stację, że Blue Origin zamierza rozpocząć drugi lot testowy w ciągu sześciu tygodni lub do końca lutego, a pierwszy lot załogowy sześć tygodni później lub do początku kwietnia.

Następny lot Blue Origin, NS-15, będzie również obejmował testy wchodzenia i wychodzenia ze statku załogi.

Wcześniejsza misja Blue Origin, NS-13, odbyła się w październiku ubiegłego roku, po opóźnieniu z powodu problemu z zasilaniem i dziewięciomiesięcznej przerwie między lotami.

Zauważono również, że jednym z zaległych zadań związanych z premierą NS-15 New Sheparda jest zakończenie przeglądu kwalifikacji oprogramowania, który, jak powiedziano, ma być sfinalizowany dopiero pod koniec marca lub nawet w kwietniu.

"Krawędź kosmosu"

Nowy Shepard jest przeznaczony do wynoszenia załogi poza krawędź kosmosu, osiągając wysokość ponad 340 000 stóp (ok. 100 kilometrów).

Kapsuła spędza kilka minut w stanie nieważkości i wraca na Ziemię. Zarówno rakiety, jak i kapsuły są wielokrotnego użytku, przy czym dopalacze wracają, lądując pionowo, a kapsuły - przy pomocy zestawu spadochronów.

Misja NS-14 obejmowała wiele ulepszeń kapsuły załogi, w tym system audio Push-to-talk dla astronautów, aby mogli rozmawiać z kontrolą misji, nowy panel systemu ostrzegania załogi na każdym siedzeniu, wyściełane okładziny ścian i urządzenia tłumiące dźwięk w celu zmniejszenia hałasu oraz dodanie systemów środowiskowych, takich jak kontrola klimatyzacji i wilgotności.

Firma Blue Origin została założona przez Jeffa Bezosa w 2000 roku i obecnie zatrudnia ponad 3500 pracowników.

Do tej pory New Sheparda wystrzelono z powodzeniem 14 razy, miało też miejsce 13 lądowań.

Bezos finansuje rozwój Blue Origin osobiście, sprzedając część swoich akcji Amazona. Wcześniej mówił, że będzie na to potrzebował około 1 miliarda dolarów rocznie, ostatnio zwiększył jednak nakłady, w samym 2020 roku uzyskując ze sprzedaży akcji ponad 10 miliardów dolarów.

Reuter, PAP, IAR, Polskie Radio 24,jk

Polecane

Wróć do strony głównej