Kolejny odcinek Via Carpatii w budowie. Jest umowa na zaprojektowanie fragmentu trasy

2021-02-26, 14:09

Kolejny odcinek Via Carpatii w budowie. Jest umowa na zaprojektowanie fragmentu trasy
Minister Andrzej Adamczyk na budowie Via Carpatii. Foto: TT/Szymon Huptyś

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kontraktuje kolejne odcinki międzynarodowej trasy Via Carpatia. GDDKiA podpisała właśnie umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 między Lublinem a Lubartowem. Inwestycję zrealizuje firma Mota-Engil Central Europe. Wartość tego kontraktu przekracza 830 milionów złotych.

- Od dzisiaj odcinek Lublin - Lubartów jest w realizacji. Via Carpatia rusza na północ od Lublina w kierunku Białegostoku. Kolejne ważne wydarzenia przed nami. W tym roku oddamy do ruchu odcinki S19 między Lublinem a Rzeszowem - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- S19 to kluczowy element międzynarodowej trasy Via Carpatia, w której realizację zaangażowało się wiele europejskich państw. Konsekwentnie dążymy do budowy nowoczesnej i bezpiecznej drogi, która dla Polski Wschodniej stanowić będzie główną oś komunikacyjną na osi północ – południe i przyczyni się do rozwoju tej części naszego kraju – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Powstanie droga i cała infrastruktura

Wykonawca będzie miał za zadanie zaprojektowanie, uzyskanie niezbędnych pozwoleń i budowę około 23-kilometrowego odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej od węzła Lublin Węglin do węzła Lubartów Północ, z rezerwą pod budowę trzeciego pasa. Powstaną też między innymi cztery węzły drogowe, wiadukty, drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wykonawca ma 36 miesięcy na realizację inwestycji. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w 2022 roku, natomiast zakończenie robót w 2024 rok.

Trasa będzie przebiegać po zachodniej stronie Lubartowa, wykorzystując korytarz obecnej jedno jezdniowej obwodnicy miasta, a od wschodu ominie miejscowość Niemce.

Powiązany Artykuł

zimwa droga 1200.jpg
2,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Rząd przyjął strategię

W miejscu obecnego skrzyżowania DK19 z drogą wojewódzką nr 815 powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki węzeł Lubartów Zachód.  Drogowcy zaplanowali jeszcze dwa węzły drogowe: Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 828 powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą do Leonowa węzeł Niemce Południe.
Trasa połączy się z istniejącym węzłem Lublin Rudnik na obwodnicy Lublina.

Szybki przejazd przed Lubelskie i Podkarpackie

Droga ekspresowa S19, czyli fragment Via Carpatii w województwie lubelskim będzie miała docelowo około 190 kilometrów długości. Kierowcy korzystają już z odcinka S19 w ramach obwodnicy Lublina. W realizacji są odcinki tej trasy od granicy województwa podkarpackiego do węzła Lublin Węglin. GDDKiA prowadzi prace przygotowawcze dla pozostałych sześciu odcinków drogi ekspresowej od węzła Lubartów Północ do granicy województwa lubelskiego i mazowieckiego o długości przekraczającej 80 kilometrów. Drogowcy chcą ogłosić przetargi jeszcze w tym roku.  

Droga ekspresowa S19 przebiegać będzie częściowo przez tereny leśne, dlatego GDDKiA zawarła z Nadleśnictwem Lubartów porozumienie dotyczące zagospodarowania wód opadowych z pasa drogowego. Wody opadowe będą mogły być wykorzystane przez Lasy Państwowe między innymi do poprawienia wilgotności terenów leśnych, co przyczyni się do przeciwdziałania skutkom suszy.

Z północy na południe

Międzynarodowa trasa Via Carpatia połączy takie kraje, jak Litwa, Polska, Słowacja, Węgry, Bułgarię, Rumunię i Grecję. Trasa jest budowana jako autostrada lub droga ekspresowa. Polski odcinek będzie przebiegał przez wschodnie tereny kraju, co ma się przyczynić od ożywienia gospodarczego. Droga przetnie województwa; podlaskie, mazowieckie, lubelski i podkarpackie. Długość polskiego odcinka przekroczy 700 kilometrów. Najdłuższy przebieg Via Carpatia będzie miała w Rumunii i wyniesie 1566 kilometrów.

PolskierRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Polecane

Wróć do strony głównej