X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PPK przyniosą realne zyski ich uczestnikom. Oszczędności mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 09:47
Polski Fundusz Rozwoju podsumował ponad 1,5 roku działania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z wyliczeń wynika, że średnio zarabiający Polak, który w tym czasie oszczędzał w nowym systemie, ma na koncie ponad dwa razy więcej środków.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: prasit2512/Shutterstock.com
Posłuchaj
02:16 PR1_AAC 2021_03_10-06-33-19.mp3 PPK to realne zyski na kontach oszczędzających. Można zyskać dwa razy więcej, niż się wpłaciło (Justyna Golonko/PR1)

- Nie boje się użyć słowa, że ten wynik dla przeciętnego uczestnika jest wręcz fenomenalny. System PPK jest tak skonstruowany, że każdy 1 złoty wpłacony do systemu oznacza mniej więcej drugą złotówkę, wpłaconą przez pracodawcę i państwo. Osoba, która w grudniu 2019 przystąpiła do programu i zarabia średnią pensję, czyli w okolicach 5 tys. złotych, wpłaciła do tej pory sama prawie 1600 złotych, a na koncie PPK ma teraz około 3,5 tysiąca złotych - mówi wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

ppk1200.jpg
PPK. Wiemy, ile po ponad roku zarobili oszczędzający

Bonus od państwa i pracodawcy

Prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek ocenia, że biorąc pod uwagę realia rynkowe, jest to bardzo dobry wynik.

- PPK jest tak zorganizowanym projektem do długoterminowego oszczędzania, że każdy, kto w PPK zostanie, faktycznie otrzymuje swego rodzaju podwyżkę, wynikającą z wpłat ze strony pracodawcy, czyli tego 1,5 procent wynagrodzenia. Dzięki temu mamy szansę na zbudowanie dość dobrego bufora bezpieczeństwa, który będzie stanowił źródło dodatkowej emerytury w przyszłości - dodaje.

W tej chwili trwa ostatnia część naboru do PPK. Bartosz Marczuk zachęca do udziału w programie, zwłaszcza że - jak wskazuje - nieprzystąpienie do niego to działanie na własną szkodę.

Z danych PFR wynika, że partycypacja w PPK po trzech etapach wynosi 30 procent uprawnionych. Zdaniem ekspertów z czasem popularność programu będzie się zwiększać.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Justyna Golonko, md

Czytaj także

14. emerytura stała się faktem. Publicyści zgodnie: to dobre działanie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:14
- 14. emerytura to jest najprostsze działanie, które można sobie wyobrazić, jeżeli mówimy o jakiejś zmianie systemowej. Tymczasem "Nowy Ład", z głosów z obozu władzy, w bardzo dużej mierze ma dotyczyć reformy systemu podatkowego. Oczywiście to może oznaczać bardzo wiele. Rzeczywiście, to, co podaje OKO.press, te 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku, jest pewnym wariantem, ale też mówi się o innych rozwiązaniach - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem "Debaty dnia" był również Łukasz Kobeszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzynastka" i "czternastka" przywracają godność. Felieton Miłosza Manasterskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 13:15
Jeśli nie mogliśmy być dumni z rozwoju gospodarczego, jaki nastąpił w Polsce po 1989 r. to głównie dlatego, że był on bardzo niesprawiedliwy. Dopiero tzw. trzynastka i wprowadzona właśnie czternasta emerytura sprawiają, że beneficjentami sukcesu naszej ojczyzny będą także ci, którzy przed laty budowali jego podstawy - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Modzelewski: sytuacja finansów państwa jest lepsza, niż zakładały to prognozy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 15:09
- Zbieramy owoce mozolnych działań naprawczych, dotyczących systemu fiskalnego. Wprowadzono wiele nowych przepisów uszczelniających system. Dlatego mimo wszystkich kosztów pandemii regres w dochodach jest niewspółmiernie niższy, niż byłby bez tych rozwiązań - powiedział o aktualnej sytuacji finansów państwa prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekspert od spraw podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PPK. Wiemy, ile po ponad roku zarobili oszczędzający

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 18:00
Zarobek oszczędzających w Pracowniczych Planach Kapitałowych po nieco ponad roku to 9 proc. - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń