Ubezpieczenie pożyczki. Jak działa, ile kosztuje i czy się opłaca?
Kredyt hipoteczny lub na samochód ubezpieczany jest w pakiecie, zazwyczaj obowiązkowo. Pożyczka gotówkowa takiego warunku nie ma, choć banki proponują to jako opcję. Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
2021-03-26, 15:00
Ubezpieczenie pożyczki to dodatkowa usługa, na którą możesz zdecydować się podczas podpisywania umowy pożyczki z bankiem lub inną instytucją finansową. W przypadku pożyczek gotówkowych najczęściej sam możesz zdecydować, czy chcesz skorzystać z tej opcji. W niektórych przypadkach – na przykład przy zaciąganiu długoterminowego kredytu hipotecznego – ubezpieczenie jest obowiązkowe, bez wykupienia polisy nie można skorzystać z kredytu.
Ubezpieczenie jest usługą płatną
Pożyczkodawcy stosunkowo rzadko decydują się na uzależnienie wydania pozytywnej decyzji od obowiązku ubezpieczenia pożyczki. Może to być niekiedy konieczne w przypadku pożyczek na bardzo duże kwoty, zwłaszcza jeśli dany pożyczkobiorca ma niską zdolność kredytową.
Ubezpieczenie jest oczywiście usługą płatną i obwarowaną szeregiem różnych warunków. Warto wiedzieć, że tak naprawdę udzielane jest wcale nie przez bank lub firmę pożyczkową, która może nas do niego zachęcać lub wręcz go wymagać, ale przez towarzystwo ubezpieczeniowe z nią współpracujące. Pożyczkodawca pełni tylko rolę pośrednika i pobiera za to pewną opłatę.
Ubezpieczenie pożyczki najczęściej wliczone jest w wysokość rat, choć niektóre banki umożliwiają również uregulowanie opłaty za ubezpieczenie z góry. Koszt usługi może być ustalany indywidualnie dla każdego klienta i może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości pożyczki. Wysokość składek jest uzależniona od wielu czynników – m.in. od wysokości pożyczki i terminu spłaty, wieku pożyczkobiorcy, jego sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i zawodowej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Koronawirus nie oszczędził sektora bankowego. Zobacz, jak banki radzą sobie w dobie pandemii
Na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń
Banki chętnie oferują ubezpieczenia kredytów od zdarzeń losowych. Ponieważ ściśle współpracują z firmami zajmującymi się ubezpieczeniami, wszystkie formalności można załatwić za jednym razem, podpisując standardową umowę w oddziale banku. To oczywiście ogromne ułatwienie, dzięki któremu oferta, mimo dodatkowych świadczeń nie staje się obciążona większą ilością formalności.
Często zdarza się także, iż dla osób decydujących się na ubezpieczenie pożyczki jej warunki finansowe mogą być atrakcyjniejsze – na przykład w umowie może pojawić się obniżone oprocentowanie, niższa prowizja pobierana przez bank czy brak opłaty przygotowawczej. De facto może się więc okazać, że ubezpieczenie kredytu w całkowitym rozliczeniu nie jest aż tak drogie.
Jego podstawową zaletą jest bez wątpienia zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. W zależności od umowy (te różnią się w zależności od banku i ubezpieczyciela) można liczyć na anulowanie zobowiązania w przypadku śmierci, co oznacza, że spadkobiercy nie odziedziczą długu; anulowania kilku, a nawet kilkunastu rat w przypadku utraty pracy lub ciężkiej choroby, odroczenia spłat bez konsekwencji na określony czas w przypadku pobytu w szpitalu.
Najkrócej rzecz ujmując, w określonych sytuacjach ubezpieczyciel spłaca część lub całość zaciągniętej przez pożyczki, a zakres ubezpieczenia jest szczegółowo opisany w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto więc dokładnie zapoznać się z tym dokumentem.
REKLAMA
Uwaga na wyłączenia
Ogólne warunki ubezpieczenia warto przeczytać również dlatego, żeby dowiedzieć się jakie wyłączenia przewidział ubezpieczyciel. To określone w umowie sytuacje, w których ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do spełnienia świadczenia.
Ubezpieczyciel może na przykład odmówić udzielenia finansowej pomocy, jeżeli do wypadku doszło podczas uprawiania sportów ekstremalnych czy w sytuacji, gdy ubezpieczony znajdował się pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Jeśli mówimy o ubezpieczeniu od utraty pracy, wyłączeniem może być zwolnienie z powodów dyscyplinarnych. W przypadku ubezpieczenia na życie, może się okazać, że pieniądze nie zostaną wypłacone, jeśli w momencie śmierci ubezpieczony będzie znajdował się pod wypływem narkotyków.
REKLAMA
Pewne wyłączenia są zrozumiałe, ale niekiedy może się okazać, że niemal niemożliwe jest faktyczne skorzystanie z ubezpieczenia, ponieważ wyłączenia obejmują praktycznie wszystko. Dlatego należy być w tym względzie ostrożnym.
Powiązany Artykuł
Kryptowaluty coraz bardziej popularne. Zobacz, jakie mają zalety, a jakie niosą zagrożenia
Warto rozważyć ofertę
Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego się opłaca? Z całą pewnością warto rozważyć skorzystanie z takiej usługi i dokładnie zapoznać się z wszystkimi warunkami, jakie oferuje ubezpieczenie. Być może to usługa, która w wielu przypadkach okaże się bardzo atrakcyjna i pozwoli zabezpieczyć spłatę zadłużenia, nawet w bardzo niespodziewanych sytuacjach, niezależnych od pożyczkobiorcy.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, prnews.pl, 17bankow.com, DoS
REKLAMA