Płacenie PIT w miejscu zamieszkania. Polskie miasta kuszą podatników zniżkami i bonusami
Polskie miasta walczą o podatników. Liczą na wpływy z PIT i kuszą mieszkańców atrakcyjnymi nagrodami, czy tańszymi biletami w komunikacji miejskiej.
2021-03-29, 11:10
Posłuchaj
Wpływy z podatków dochodowych częściowo wracają do budżetów miast, które przeznaczają te środki m.in. na transport publiczny, czy utrzymanie zieleni - przypomina Andrzej Porawski, dyr. Biura Związku Miast Polskich. Jak wskazuje, wpływy z podatku PIT w połowie są przekazywane samorządom, które wydają je m.in. na rozwój infrastruktury i usług dla mieszkańców.
Powiązany Artykuł
Wysokie ratingi kredytowe dla Polski. Utrzymujemy się w czołówce
Odprowadzanie PIT w miejscu zamieszkania daje korzyści
Każda osoba rozliczająca PIT we Wrocławiu może stać się członkiem programu "Nasz Wrocław" - mówi Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Uczestnictwo w programie pozwala m.in. na bezpłatne wejście do ZOO i interaktywnego muzeum Hydropolis, daje też zniżki na bilety okresowe MPK. Marcin Obłoza podkreśla, że rozliczanie podatku PIT we Wrocławiu jest bardzo ważne, bo wpływy z tego podatku stanowią ponad 1/4 budżetu. Średnio jeden podatnik dostarcza kwotę 3200 złotych.
Z kolei Andrzej Porawski zwraca uwagę, że wpływów z podatku PIT potrzebują również mniejsze miasta i gminy w Polsce.
Aby rozliczyć się w mieście, w którym faktycznie mieszkamy wystarczy skorygować w zeznaniu podatkowym adres zamieszkania. Do rozliczenia PIT nie trzeba być tam zameldowanym.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA