X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe. Znamy marcowe dane BIK

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 09:45
O kredyt mieszkaniowy w marcu br. starało się 56,07 tys. osób wobec 41,52 tys. rok wcześniej, co daje 35-proc. wzrost - podało Biuro Informacji Kredytowej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu w marcu br. wyniosła 315,5 tys. zł, czyli o 5,9 proc. więcej rdr.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- W marcu 2021 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 56,07 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 41,52 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o +35 proc. W porównaniu do lutego 2021 r., liczba wnioskujących wzrosła o 19 proc., a w stosunku do minimum z kwietnia 2020 r. podwoiła się (+102 proc.) - poinformowało w komunikacie BIK.

Jak podało BIK, średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w marcu  wyniosła 315,5 tys. zł i była o 5,9 proc. wyższa niż w marcu 2020 r.

Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, informujący o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniósł w marcu 36,8 proc.

- Trzeci w tym roku dodatni odczyt Indeksu wyniósł +36,8 proc., co oznacza, że w marcu 2021 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 36,8 proc. w porównaniu z marcem 2020 r. - napisano.

LOKATA 1.jpg
Niska popularność lokat bankowych. Zakładamy ich najmniej od 10 lat

Rośnie zainteresowanie kredytami hipotecznymi

Główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski tłumaczył, że na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu przy dużej liczbie wnioskodawców.

- Rekordowa w całej historii jest wartość wnioskowana na wnioskach kredytowych (wartości bezwzględne). Rekordowa w okresie 10 lat jest również liczba złożonych zapytań kredytowych. Wyższą liczbę zapytań odnotowaliśmy w marcu 2011 r. - przekazał Rogowski.

Jak dodał, w marcu popyt na kredyty mieszkaniowe "odpalił" i jest wyższy od szczytu trendu wzrostowego z lutego 2020 r. - ostatniego miesiąca sprzed pandemii.

- Po serii ujemnych odczytów z okresu marzec – sierpień 2020 r. oraz listopada 2020 r. mamy bardzo wysoki dodatni odczyt w tym roku. Wartość Indeksu w porównaniu do odczytu z lutego 2021 r. wzrosła aż o 19,7 p.p. - wskazał.

Więcej wniosków, większa wartość kredytów

Jak zauważył główny analityk BIK, na szczególną uwagę zasługuje wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu oraz wzrost liczby składanych zapytań.

- Co ciekawe, rekordy bijemy w samym szczycie trzeciej fali z jaką mieliśmy do czynienia w marcu br. Z drugiej strony wzrost liczby osób zaszczepionych powoduje, że optymizm rośnie. Rośnie również inflacja, która może spowodować jeszcze wyższy wzrost cen nieruchomości - tłumaczył.

W jego opinii konieczność wpłat na fundusz gwarancyjny dla deweloperów (2 proc.) również wpłynie na wzrost cen.

- Coraz częściej w dyskursie publicznym mówi się o ujemnych stopach procentowych na depozytach lub wprowadzeniu opłat za utrzymywanie dużych kwot na rachunkach bankowych. Wszystko to wpływa na jeszcze wyższe zainteresowanie nieruchomościami – dodał Rogowski.

Biuro Informacji Kredytowej to zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych.

PolskieRadio24.pl, BIK, PAP, md

Czytaj także

Silniejsza ochrona dla kupujących mieszkania. Posłowie będą pracować nad ustawą

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 08:30
Osoby kupujące mieszkania będą lepiej chronione. Dziś w Sejmie posłowie zajmą się projektem ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, zgłoszonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennik budowy także w formie elektronicznej. Znamy założenia planowanych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 18:00
Możliwość prowadzenia dziennika budowy i dokumentowania przebiegu robót budowlanych w formie elektronicznej zakłada projekt noweli Prawa budowlanego opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek deweloperski zaskakuje. Jak małe może być mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 07:35
Nowe budownictwo coraz częściej zaskakuje. W nowopowstałych budynkach kupić można coraz mniejsze lokale. Wiele z nich to tzw. mikroapartamenty, czyli niewielka powierzchnia podzielona na kilka małych pokoi. Ile pomieszczeń można zmieścić na 54 metrach kwadratowych? Jaki metraż ma jedno z najmniejszych mieszkań dostępnych na rynku? 
rozwiń zwiń