X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

IKE czy ZUS? Ekspert podpowiada na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 09:45
- Dokonując wyboru, czy środki z OFE mają trafić na IKE czy do ZUS, każdy powinien zastanowić się, kiedy woli uiścić podatek - mówi analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Jakub Rybacki. Dodaje, że IKE to rozwiązanie dla osób, które są gotowe ponosić większe ryzyko.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Ekspert PIE Jakub Rybacki radzi, by przy wyborze między IKE a ZUS rozważyć "charakterystyki obu systemów". Zaznacza, że indywidualne konta emerytalne oferują szerszy zakres instrumentów, w które można zainwestować środki.

– To rozwiązanie dla osób młodszych, które są gotowe ponosić większe ryzyko, aby potencjalnie wypracować większe zyski – uważa.

Według niego IKE pozwala zbudować portfel aktywów bazujący na wynikach różnorodnych gospodarek, w tym także szybko rozwijających się rynków wschodzących. Natomiast waloryzacja środków ZUS będzie uzależniona jedynie od wyników polskiej gospodarki.


pieniądze kobieta rachunki oszczędzanie 1200.jpg
Co wybrać IKE czy ZUS? Wkrótce każdy będzie musiał podjąć decyzję, w sprawie pieniędzy z OFE

Skala opodatkowania może spaść lub wzrosnąć

Ekspert przypomina, że początkowa wartość portfela w IKE będzie o 15 proc. niższa niż wartość środków waloryzowanych w ZUS, ale równocześnie środki otrzymywane z ZUS będą opodatkowane wyższą stawką w przyszłości.

– Obecnie większość środków będzie opodatkowana stawką 17 proc., ta skala jednak może się zmienić w czasie, czyli może zarówno spaść, jak i wzrosnąć" – wyjaśnia.

Dokonując wyboru, czy środki z OFE mają trafić na IKE czy do ZUS, każdy powinien zastanowić się, kiedy woli uiścić podatek. Istotne jest też to, czy obawiamy się wzrostu skali opodatkowania bądź odwrotnie, czy liczymy na spadek efektywnej stawki na przykład w następstwie podwyższenia kwoty wolnej od opodatkowania.

Poza tym, należy brać pod uwagę, że finalnie środki na rachunkach IKE będą dziedziczone, w przeciwieństwie do subkonta ZUS.

– Ważnym czynnikiem dla decyzji jest zatem bieżący stan zdrowia – zaznacza ekspert.


emerytura 12.jpg
Ustawa o OFE. Zobacz, co zakłada projekt i jakie będą skutki nowych przepisów dla naszych portfeli

Wpłaty na IKE wyłącznie dobrowolne

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości. Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE) przy pobraniu z nich 15 proc. w formie opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne, nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.

Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano wartość aktywów OFE na ok. 131,7 mld zł. Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS


Czytaj także

ZUS rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. Wzrastają też inne świadczenia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:20
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął dzisiaj coroczną waloryzację emerytur i rent. W wyniku waloryzacji świadczenia te wzrastają o 4,24 procent. Rosną też m.in. dodatek pielęgnacyjny i świadczenie przedemerytalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wybór między IKE a ZUS zależy od wieku, indywidualnej sytuacji finansowej i rodzinnej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 12:00
Ostateczna likwidacja OFE to swoisty cios miłosierdzia dla tej instytucji, którą poprzedni rząd zdewastował, podważając cały system emerytalny. Teraz ważne jest, żeby każdy miał dostęp do informacji, jakie będą następstwa pozostawienia pieniędzy na IKE, a jakie przeniesienia ich do ZUS – mówili w audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej i Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większość Polaków chce 14. emerytury co roku. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 07:05
76 proc. Polaków uważa, że 14. emerytura powinna być wypłacana najbiedniejszym seniorom co roku - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu". Wiceminister rodziny Stanisław Szwed nie wykluczył, że "czternastka" trafi do świadczeniobiorców także w kolejnych latach, jeśli pozwolą na to możliwości budżetowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prace nad projektem dot. likwidacji OFE będą kontynuowane. Posłowie zdecydowali

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:20
Sejm będzie kontynuował prace nad projektem dotyczącym przeniesienia środków z OFE na IKE. Podczas głosowania nie przeszły wnioski opozycji o odrzucenie rządowego projektu w pierwszym czytaniu. Wieczorem odbędzie się natomiast pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender".
rozwiń zwiń