Badanie: sytuacja na rynku pracy stabilizuje się, ale pandemia odciska swoje piętno
Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się, jednak pandemia koronawirusa wciąż wpływa na życiową równowagę pracowników - wynika z opublikowanego we wtorek raportu podsumowującego 43. edycję Monitora Rynku Pracy, badania firmy Randstad i Instytutu Badań Pollster.
2021-04-13, 12:56
W porównaniu z poprzednią edycją Monitora Rynku Pracy, nieznacznie wzrósł optymizm dotyczący znalezienia nowej pracy, ale strach przed zwolnieniem utrzymuje się na tym samym poziomie - czytamy w raporcie.
Powiązany Artykuł
ZUS: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek
Lekki powiew optymizmu
W pierwszym kwartale 2021 roku zaobserwowano nieznaczny wzrost optymizmu, jeśli chodzi o możliwość znalezienia w ciągu następnego pół roku jakiejkolwiek pracy. Odpowiedzi pozytywnej na to pytanie udzieliło 82 proc. ankietowanych.
Najbardziej optymistyczne, jeśli chodzi o szukanie nowego zatrudnienia, są osoby w wieku od 50 do 64 lat (70 proc.). Najlepsze nastroje panują w dużych miastach powyżej 200 tys. mieszkańców (85 proc. pozytywnych odpowiedzi), najgorsze natomiast na wsiach poza aglomeracjami (77 proc.).
Najczęściej szanse na zdobycie nowego zatrudnienia widzą mistrzowie i brygadziści (96 proc. badanych) oraz kierowcy (90 proc.). W ujęciu branżowym najbardziej optymistyczni są pracownicy telekomunikacji i IT (95 proc.) oraz pracownicy kultury, rozrywki i sportu (94 proc.). Najmniej zaś - pracownicy edukacji (65 proc.).
Praca zdalna a równowaga w życiu
Badanie wykazało, że w wyniku przejścia na pracę zdalną pracownicy częściej wykonują swoje obowiązki w nadgodzinach, jak i odbierają telefony oraz odpowiadają na e-maile poza standardowym czasem pracy. Jednocześnie prawie dwie trzecie ankietowanych uważa, że udaje im się zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.
Niemal jedna trzecia (32 proc.) zatrudnionych zadeklarowała, że pracuje częściowo lub w całości zdalnie. Dla ponad 60 proc. badanych forma pracy zmieniła się w czasie pandemii - odpowiedziało tak 63 proc. respondentów pracujących wyłącznie zdalnie i 66 proc. osób zatrudnionych w modelu mieszanym. Osoby, które zdalnie nie pracują, w 74 proc. przypadków zadeklarowały, że ich model pracy ma związek z charakterem wykonywanego zawodu. Możliwość częściowego lub całkowitego przejścia na pracę zdalną - według badania - najczęściej mają ankietowani pracujący w oparciu o formułę samozatrudnienia (55 proc.). Najrzadziej możliwością taką dysponują pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę na czas określony.
Najczęściej z domu swoje obowiązki wykonują pracownicy z dużych miast powyżej 200 tys. mieszkańców (40 proc. ankietowanych). Tylko 15 proc. zatrudnionych w miastach do 20 tys. dysponuje możliwością pracy zdalnej. Badanie sugeruje również, że możliwość wykonywania pracy z domu zależy od wykształcenia - 49 proc. absolwentów szkół wyższych przeszło w pełni lub częściowo na pracę zdalną, w porównaniu z jedynie 13 proc. w grupie osób z wykształceniem podstawowym.
Wśród pracowników, którzy przeszli na pracę zdalną, 53 proc. zadeklarowało odczuwanie negatywnych skutków braku kontaktu ze współpracownikami. Najczęściej tego zdania są osoby w najstarszej badanej grupie wiekowej, od 50 do 64 lat, gdzie odpowiedź taką deklarowało 67 proc. ankietowanych.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA