X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ujemne oprocentowanie depozytów. UOKiK wzywa banki do wyjaśnień

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 07:44
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprzeciwia się planom wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Urząd wysłał pismo w tej sprawie do 23 banków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Africa Studio

- Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów uderzy w konsumentów, powodując szereg ryzyk makroekonomicznych. Nie można klientów karać za oszczędzanie – powiedział gazecie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

NBP.jpg
Prezes NBP: zdecydowana reakcja banku centralnego na początku pandemii zapobiegła głębokiej recesji

UOKiK chce jasnych informacji

Według "Rzeczpospolitej", w piśmie do 23 banków urząd przedstawił swoje krytyczne stanowisko i zażądał odpowiedzi na pytanie, czy i jakie działania podejmują w tej sprawie. Zapowiada, że będzie wnikliwie przyglądał się ich działaniom.

- Na bieżąco analizujemy sytuację oraz śledzimy kroki podejmowane przez sektor finansowy. Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów przez którykolwiek z banków przy nieujemnych stopach procentowych byłoby działaniem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Jeśli do tego dojdzie, podejmiemy działania dostępne w ramach naszych kompetencji, aby chronić konsumentów – zapewnił Tomasz Chróstny.

Banki szukają rentowności

"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że banki rozważają wprowadzenie ujemnych stawek depozytów, próbując bronić rentowności. Gazeta wskazała, że rentowność ta "mocno spadła po cięciu niemal do zera stóp procentowych i wzroście rezerw na pandemię w 2020 r.

PolskieRadio24.pl, Rzeczpospolita, PAP, md

Czytaj także

Marek Zuber: banki nie zachowują się etycznie w stosunku do swoich klientów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 19:56
- Banki nigdy nie mówiły, że są instytucjami charytatywnymi. Problemem jest to, czy zawsze zachowywały się etycznie w stosunku do klientów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenie pożyczki. Jak działa, ile kosztuje i czy się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 15:00
Kredyt hipoteczny lub na samochód ubezpieczany jest w pakiecie, zazwyczaj obowiązkowo. Pożyczka gotówkowa takiego warunku nie ma, choć banki proponują to jako opcję. Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego się opłaca? Na co zwrócić uwagę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: ujemne oprocentowanie depozytów możliwe, ale raczej tylko dla klientów korporacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 08:32
Wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów w Polsce jest mało prawdopodobne w odniesieniu do klientów detalicznych, ale nie jest wykluczone w obszarze bankowości korporacyjnej – uważa Dawid Rychlik z McKinsey&Company.
rozwiń zwiń