X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Masowa wymiana liczników energii. Jakie korzyści daje inteligentne urządzenie pomiarowe?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 07:45
W ciągu najbliższych kilku lat czeka nas gigantyczna operacja wymiany liczników energii elektrycznej na tzw. urządzenia inteligentne. Do roku 2028 ponad 10 mln odbiorców będzie mieć takie liczniki. Sejm zdecydował, że koszty całej operacji poniosą operatorzy systemu dystrybucyjnego. Co się więc zmieni? Jakie korzyści daje inteligentny licznik energii?
Tradycyjne liczniki energii wkrótce znikną z naszych domów.
Tradycyjne liczniki energii wkrótce znikną z naszych domów.Foto: Pixabay

Zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego operatorzy systemu dystrybucyjnego zaczną wkrótce wymieniać liczniki energii elektrycznej na urządzenia zdalnego odczytu, czyli tzw. inteligentne. Jednocześnie nowe przepisy zakładają stworzenie CSIRE, czyli centralnego systemu informacji rynku energii. System będzie zarządzał operator systemu przesyłowego energii elektrycznej, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Konieczność dostosowania przepisów do prawa UE

energetyka prąd 1200.jpg
Jacek Sasin: Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego zapobiegnie lawinowemu wzrostowi cen energii

Zgodnie z nową regulacją prawną do końca 2023 roku nowe liczniki zdalnego odczytu ma mieć co najmniej 15 proc. odbiorców każdego operatora systemu dystrybucyjnego. Dwa lata później już 35 proc., do 2027 r. wskaźnik ten ma wynosić co najmniej 65 proc., a do końca 2028 r. – co najmniej 80 proc.

Dane z nowego typu liczników będą sumowane co 15 minut. Informacje przesyłane do operatora będą zawierały przede wszystkim dane pomiarowe, w tym o zużyciu, ewentualnie oddanej energii w przypadku gospodarstw wykorzystujących odnawialne źródła energii, oraz jakości energii elektrycznej. Do CSIRE przekazywane będą także dane dotyczące rozliczeń oraz zawarcia lub zakończenia umowy na sprzedaż energii elektrycznej. Szczegółowa lista przesyłanych parametrów znajdzie się w odrębnych przepisach.


W pierwszej kolejności wymiany licznika energii elektrycznej mogą spodziewać się osoby, u których mija okres ważności takiego urządzenia. Wynosi on 8 lat, a w przypadku liczników prądu o mocy powyżej 30 kW – 15 lat. Taka wymiana – dokładnie tak, jak dotychczas – jest darmowa, ponieważ licznik stanowi własność zakładu energetycznego.

Instalacja inteligentnych liczników wynika także z konieczności dostosowania przepisów do prawa Unii Europejskiej. Operacje takie przeprowadza obecnie większość państwa Wspólnoty, kilka z nich już taki system wdrożyło.

Licznik poinformuje o braku zasilania

Inteligentne liczniki pozwalają na zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, co oznacza koniec spisywania wskazań liczników. Dane sumowane są co 15 min., dzięki czemu informacje o zużyciu prądu dostawca otrzymuje na bieżąco i będzie mógł nas rozliczać z faktycznego zużycia, a nie na podstawie prognoz, które niejednokrotnie wymagają korekty.

Inteligentne liczniki dają też możliwość rozliczenia się w systemie pre-paid, czyli nadpłacenia z góry za konkretną ilość prądu oraz rozwiązują problem ewentualnych usterek i awarii tych urządzeń, o których zakład energetyczny zostanie szybko poinformowany.


Samo urządzenie działa podobnie jak licznik tradycyjny, jednak w odróżnieniu od niego ma możliwość automatycznego przesyłania danych do operatora sieci dystrybucyjnej, w tym informacji o jakości dostarczanej energii. Urządzenie wykrywa także przerwy w dostawie prądu i automatycznie informuje o tym operatora sieci, co przyspiesza proces przywrócenia zasilania.

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wymiana jednego urządzenia to koszt 360 zł. Pojawia się więc pytanie, czy odbiorca może odczuć to w formie wyższych rachunków? Teoretycznie nie powinno, ponieważ wymiana liczników energii odbywa się cyklicznie, co 8 lat. Z drugiej strony dzięki nowym urządzeniom dostawcom energii odpadną wydatki związane m.in. z odczytem liczników, a więc zatrudnianiem inkasentów, co ma mieć przełożenie na koszty ich działalności.

Korzyści dla dostawców i odbiorców

Wśród najważniejszych korzyści, jakie osiągnie odbiorca energii elektrycznej w wyniku nowelizacji przepisów, Ministerstwo Klimatu wylicza:

  • bieżący dostęp do danych o zużyciu energii elektrycznej, co umożliwi: optymalne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, analizę danych i świadome korzystanie z energii elektrycznej, w przypadku odbiorców uboższych lub wrażliwych możliwość elastycznego dostosowania bieżącego zużycia do posiadanych zasobów,
  • odpowiedź na indywidualne potrzeby klienta poprzez wzrost zróżnicowania taryf, a tym samym zapewnienie konsumentowi możliwości aktywnego uczestnictwa w rynku,
  • poprawa parametrów jakościowych pobieranej energii elektrycznej,
  • uproszczenie i skrócenie procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej – łatwość i krótki czas trwania procedury zmiany sprzedawcy zaktywizuje konsumentów,
  • stworzenie potencjału do rozwoju mikrogeneracji oraz podłączenia do sieci dodatkowych urządzeń.

Resort wskazuje również listę korzyści dla przedsiębiorstw energetycznych:

  • skuteczną i bezpieczną wymianę informacji na detalicznym rynku energii, co pozwoli na sprawną realizację obowiązków i praw,
  • niższe koszty udziału w rynku energii dla sprzedawców,
  • gwarancję szybkości przesyłania danych oraz trwałości rozwiązania CSIRE,
  • umożliwienie rozwoju nowych usług energetycznych, np. taryf dynamicznych,
  • możliwość uzyskania informacji i danych dotyczących nowych odbiorców (po udzieleniu przez nich zgody), co pozwoli na przygotowanie spersonalizowanych ofert.

PolskieRadio24.pl, DoS

Czytaj także

Zmiany na rynku energii elektrycznej. Nowe możliwości handlowe w skali europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:52
Od wtorku na terenie Polski działa mechanizm Multi-NEMO. Umożliwia on operacyjny udział wielu giełd w rynku dnia następnego i dostawę energii elektrycznej kupionej na paryskiej giełdzie EPEX SPOT oraz norweskiej Nord Pool z lub do Polski
rozwiń zwiń

Czytaj także

URE: mikroinstalacje OZE dostarczają do sieci coraz więcej energii

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:36
Ilość energii elektrycznej, wprowadzonej w 2020 r. do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalacje OZE wzrosła trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2019 r. - wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stabilne dostawy energii do klientów. Tauron inwestuje w infrastrukturę sieciową

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 16:37
Blisko 2 miliardy złotych zainwestował Tauron w 2020 roku w infrastrukturę sieciową. Spółka podkreśla, że inwestycje przekładają się bezpośrednio na stabilność dostaw energii dla klientów spółki.
rozwiń zwiń