Gaz-System ujawnił swoje plany inwestycyjne do 2023 r. Celem jest uniezależnienie energetyczne Polski

W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski - mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz-System Tomasz Stępień.

2021-05-14, 10:30

Gaz-System ujawnił swoje plany inwestycyjne do 2023 r. Celem jest uniezależnienie energetyczne Polski
element gazociągu Baltic Pipe. Foto: Gaz-System/twitter

Prezes Gaz-System w rozmowie z "Rzeczpospolitą" był pytany, czy zgadza się z opinią, że Baltic Pipe zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Tomasz Stępień podkreślił, że Gaz-System jest krajowym operatorem przesyłowym, który od kilku lat konsekwentnie realizuje rządową strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski.

Powiązany Artykuł

BALTIC PIPE.jpg
Budowa Baltic Pipe przyspieszyła. Do końca roku zakończy się spawanie podwodne gazociągu

Nie tylko Baltic Pipe 

- Ta strategia to wielki program inwestycyjny, którego jednym z filarów jest projekt Baltic Pipe. Jego realizacja oznacza dla naszego kraju, że wkrótce powstanie nowy alternatywny względem gazociągu jamalskiego korytarz, dzięki któremu będzie możliwy przesyłanie do Polski nawet 10 mld m sześc. norweskiego gazu rocznie - wskazał Stępień.

Zapowiedział, że w planie inwestycyjnym spółki jest ponad 30 dużych projektów infrastrukturalnych.

REKLAMA

- Najbardziej znane inwestycje Gaz-System to oczywiście Baltic Pipe, Korytarz gazowy północ–południe, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, interkonektory z Litwą i Słowacją oraz projekt FSRU w Zatoce Gdańskiej - przypomniał Stępień.

Jak dodał, w perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie przez Gaz-System wszystkich strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę obecnie istniejących punktów wejścia gazu do Polski.

Powiązany Artykuł

Baltic Pipe lądowa część
Trwają przygotowania do połączenia systemów przesyłowych gazu Polski i Litwy

Jakie plany na 2023 rok?

- Od 2023 r. będziemy się mocniej koncentrować na inwestycjach, które mają charakter komplementarny w stosunku do realizowanych obecnie projektów strategicznych. Priorytetem w tym okresie będzie wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego tak, by efektywnie rozprowadzać po Polsce gaz pozyskany z nowych źródeł i obsługiwać klientów, których zapotrzebowanie na gaz rośnie - podkreślił Stępień.

Prezes Tomasz Stępień wskazał, że budowa Baltic Pipe jest już mocno zaawansowana – zarówno w części lądowej, jak i morskiej. - My zadeklarowaliśmy rynkowi pełną komercyjną gotowość przesyłu gazu Baltic Pipe w roku gazowym 2022/2023, czyli od października 2022 r. - dodał.

REKLAMA


PR24/PAP/Rzeczpospolita/sw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej