Prezes BGK: przemiany gospodarcze w wyniku pandemii dają szansę naszemu regionowi

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia, że przemiany gospodarcze związane z pandemią już teraz otwierają nowe możliwości rozwojowe dla naszego regionu. Zwróciła uwagę, że już teraz mamy odbicie w polskim przemyśle, a są też już informacje o przenoszeniu części produkcji przez światowe firmy właśnie w rejon Europy Środkowo-Wschodniej i szerzej - Trójmorza.

2021-05-28, 11:43

Prezes BGK: przemiany gospodarcze w wyniku pandemii dają szansę naszemu regionowi
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Alexander Lukatskiy

Posłuchaj

Prezes BGK: przemiany gospodarcze w wyniku pandemii dają szansę naszemu regionowi (Program 3 Polskiego Radia) 45:07
+
Dodaj do playlisty

 Rozmowa w audycji "Winien i ma" dotyczyła Funduszu Trójmorza, czyli ekonomicznej płaszczyzny Trójmorza jako projektu geopolitycznego. Jego współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a uczestniczy w nim w sumie 12 krajów. Fundusz ma pomóc w finansowaniu transgranicznych inwestycji w takich dziedzinach jak transport czy energetyka. Docelowo ma dysponować kwotą od 3 do 5 miliardów euro.

Dziś BGK promuje Fundusz na konferencji w Budapeszcie.

- Dalej opowiadamy o tym, czym jest Fundusz Trójmorza, o tym, jak duże są potrzeby infrastrukturalne w regionie. Fundusz angażuje się na zasadach rynkowych, komercyjnych, w ważne przedsięwzięcia. Dziś będziemy o tym mówić węgierskim przedsiębiorcom - mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Powiązany Artykuł

pm 120.jpg
"Gwarancja podatkowego fair play". Premier o wsparciu dla firm w Polskim Ładzie

Duże środki będą napędzać inwestycje


Według raportu BGK sprzed pandemii wartość inwestycji w krajach Trójmorza do końca tej dekady powinna sięgnąć wartości biliona euro. Zdaniem prezes BGK pandemia i związany z nią Europejski Fundusz Odbudowy mogą jeszcze bardziej "nakręcić" inwestycje w obszarze Trójmorza.

- Widzimy już dzisiaj zmiany. Część produkcji w przemyśle jest przenoszona do krajów tego regionu. Widzimy to choćby po produkcji przemysłowej w Polsce, która rok do roku wzrosła o 44 procent. Te dane są nawet wyższe niż te, sprzed pandemii. Przed nami jednak ogromne zadanie - podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka.

W drugiej części audycji goście - dr Artur Bartoszewicz z SGH i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego dyskutowali m.in. o sprawie kopalni Turów, pandemii koronawirusa i sytuacji na Białorusi.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

PolskieRadio24.pl, Program 3 Polskiego Radia, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej