Kilkadziesiąt tysięcy decyzji o umorzeniu subwencji PFR. 90 proc. firm utrzymało zatrudnienie sprzed roku
- W ubiegłym tygodniu PFR wydał pierwsze kilkadziesiąt tysięcy decyzji dotyczących umorzenia subwencji - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że wskaźniki umorzenia będą najprawdopodobniej na dość wysokim poziomie, bo w czasie pandemii większość firm utrzymała poziom zatrudnienia.
2021-06-07, 12:16
Paweł Borys poinformował, że w tej chwili 250 tys. firm otrzymało w swojej bankowości elektronicznej formularze umorzenia.
- Przypominamy, że każdy przedsiębiorca, który przed rokiem otrzymał subwencje finansowe z PFR powinien w swojej bankowości elektronicznej wejść, zapoznać się z formularzem, złożyć wniosek o umorzenie. Ponad 150 tys. firm już to zrobiło i na podstawie tego będą wydawane decyzje o umorzeniu - tłumaczył prezes PFR.
Do lipca będzie 340 tys. decyzji
Powiązany Artykuł
Wiceprezes PFR: skala odbicia gospodarczego po kryzysie covidowym może przerosnąć nasze oczekiwania
Z danych ZUS wynika, że blisko 90 proc. firm w czasie pandemii utrzymało w pełni zatrudnienie sprzed roku, co znaczy, że wskaźniki umorzenia będą najprawdopodobniej na dość wysokim poziomie. Jak oświadczył szef Funduszu, w ubiegłym tygodniu PFR wydał pierwsze kilkadziesiąt tysięcy decyzji dotyczących umorzenia.
- Teraz te liczby będą rosły. Do lipca tych decyzji będzie blisko 340 tys. - podkreślił.
REKLAMA
Przypomniał także, iż w przypadku mikroprzedsiębiorstw decydujące było utrzymanie zatrudnienia. Ponieważ firmy utrzymały miejsca pracy, kwoty umorzeń mogą - według niego - wynieść średnio nawet 70 proc.
- W przypadku małych i średnich firm kwota umorzenia zależała także od tego, czy firmy miały straty za ten okres, nie tylko czy utrzymały zatrudnienie. Jak widzimy dane z sektora przedsiębiorstw są dość dobre. Mamy najwyższe marże netto w sektorze przedsiębiorstw od 10 lat w pierwszym kwartale, więc spodziewamy się, że umorzenia będą na niższym poziomie, bliżej 50-55 proc. otrzymanej subwencji - powiedział.
Nierzetelne firmy to nie jest duża skala
Na pytanie, czy PFR odrzucił już jakieś wnioski o umorzenie, Paweł Borys odparł, że takie sytuacje się zdarzają.
- Przedsiębiorcy dostają informacje o konieczności złożenia dodatkowych dokumentów, dotyczy to kwestii pełnomocnictw, wyjaśnienia zatrudnienia bądź stwierdzonego ryzyka nadużyć, nieprawidłowości, w przypadku których prosimy Krajowa Administrację Skarbową o wykonanie kontroli bezpośrednio w firmie. Łącznie zidentyfikowaliśmy ok. 3 tys. takich firm, czyli poniżej 1 proc. wszystkich beneficjentów tarczy - poinformował.
REKLAMA
Według prezesa PFR było dużo błędnych oświadczeń, dotyczyło to na przykład komorników czy branży kantorów.
- Wysyłaliśmy wezwania do zwrotu, większość firm zwróciła środki - zaznaczył Paweł Borys.
PFR złożył także kilkanaście zawiadomień do prokuratury. Chodzi głównie o mikro lub małe i średnie przedsiębiorstwa.
- Czasem zdarza się nierzetelna firma, na szczęście nie jest to duża skala - przyznał szef Funduszu.
REKLAMA
W ramach tarczy PFR 348 tys. mikrofirm oraz małych, średnich przedsiębiorstw otrzymało częściowo bezzwrotne subwencje finansowe na łączną kwotę prawie 61 mld zł.
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA