Jak zmusić globalne firmy do płacenia krajowych podatków?

2021-06-07, 18:23

Jak zmusić globalne firmy do płacenia krajowych podatków?
Google blokuje usługi dla objętych sankcjami rosyjskich firm.Foto: shutterstock.com/Valeriya Zankovych

W ostatni weekend państwa G7 dały zielone światło na opodatkowanie globalnych firm, a w szczególności tzw. cyfrowych gigantów. Czy to przełomowy  moment, rozwiązujący problem unikania płacenia podatków przez wielkie korporacje – zastanawiał się w radiowej Jedynce prof. Dominik Gajewski, kierownik analiz i studiów podatkowych Szkoły Głównej Handlowej.

Dla przykładu, irlandzka filia Microsoftu od zysku w wysokości 315 mld dolarów zapłaciła zerowy podatek, ponieważ dla celów podatkowych jest rezydentem na Bermudach.


Powiązany Artykuł

g7.jpg
Cyfrowi giganci będą opodatkowani? Tak wynika z porozumienia państw G7

Zielone światło jest, ale…

- Myślę, że czara goryczy się przelała, o czym świadczy reakcja grupy G7. Tyle że od przysłowiowego zielonego światła do wprowadzenia określonych rozwiązań czeka nas daleka i długa droga – mówił gość Polskiego Radia.


Powiązany Artykuł

shutterstock_media społecznościowe free 1200.jpg
Stodolak: wprowadzenie minimalnego podatku cyfrowego może być problematyczne

- Bo z jednej strony tę deklarację trzeba przekuć na rozwiązania prawne, a z drugiej – znaleźć sposób, aby przekonać do nich te państwa, które na obecnych rozwiązaniach po prostu zyskują – podkreślał gość Polskiego Radia.


Posłuchaj

W ostatni weekend państwa G7 dały zielone światło na opodatkowanie globalnych firm, a w szczególności tzw. cyfrowych gigantów. Czy to przełomowy moment rozwiązujący problem unikania płacenia podatków przez wielkie korporacje, zastanawiał się w radiowej Jedynce prof. Dominik Gajewski, kierownik analiz i studiów podatkowych Szkoły Głównej Handlowej. 5:22
+
Dodaj do playlisty

 

Kłopot z jednomyślnością krajów UE ws. podatków

- Największy problem tkwi w jednomyślności – państwa podzieliły się na te, które chcą wprowadzić te rozwiązania, bo tracą z tego powodu, i na te, które korzystają na nierówności podatkowej – mówił gość radiowej Jedynki.

Stąd, jak dodaje, wiele państw – Hiszpania, Austria, Francja, zaczynają wprowadzać własne, indywidualne, wewnątrzkrajowe rozwiązania, nakładające na gigantów obowiązki podatkowe.


Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP.png
Premier: będziemy coraz ostrzej występować na arenie międzynarodowej ws. rajów podatkowych

Od rozwiązań krajowych skuteczniejsze mogą być rozwiązania unijne

- Ale wydaje się, że rozwiązania systemowe i ogólnoeuropejskie będą bardziej skuteczne od tych krajowych szarż podatkowych - mówił prof. Dominik Gajewski.

I dodał, że prawdopodobne jest wprowadzenie rozwiązań na poziomie dyrektyw czy rozporządzeń unijnych.

- Obawiam się, że rozwiązania wewnątrzkrajowe nie będą aż tak sprawiedliwe, aby mogły zadośćuczynić stratom wielu państw, które tracą na tym najwięcej – mówi prof. Gajewski.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

Wróć do strony głównej