X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak zmusić globalne firmy do płacenia krajowych podatków?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 18:23
W ostatni weekend państwa G7 dały zielone światło na opodatkowanie globalnych firm, a w szczególności tzw. cyfrowych gigantów. Czy to przełomowy  moment, rozwiązujący problem unikania płacenia podatków przez wielkie korporacje – zastanawiał się w radiowej Jedynce prof. Dominik Gajewski, kierownik analiz i studiów podatkowych Szkoły Głównej Handlowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Valeriya Zankovych

Dla przykładu, irlandzka filia Microsoftu od zysku w wysokości 315 mld dolarów zapłaciła zerowy podatek, ponieważ dla celów podatkowych jest rezydentem na Bermudach.


g7.jpg
Cyfrowi giganci będą opodatkowani? Tak wynika z porozumienia państw G7

Zielone światło jest, ale…

- Myślę, że czara goryczy się przelała, o czym świadczy reakcja grupy G7. Tyle że od przysłowiowego zielonego światła do wprowadzenia określonych rozwiązań czeka nas daleka i długa droga – mówił gość Polskiego Radia.


shutterstock_media społecznościowe free 1200.jpg
Stodolak: wprowadzenie minimalnego podatku cyfrowego może być problematyczne

- Bo z jednej strony tę deklarację trzeba przekuć na rozwiązania prawne, a z drugiej – znaleźć sposób, aby przekonać do nich te państwa, które na obecnych rozwiązaniach po prostu zyskują – podkreślał gość Polskiego Radia.


Posłuchaj
05:22 blazej7.06.mp3 W ostatni weekend państwa G7 dały zielone światło na opodatkowanie globalnych firm, a w szczególności tzw. cyfrowych gigantów. Czy to przełomowy moment rozwiązujący problem unikania płacenia podatków przez wielkie korporacje, zastanawiał się w radiowej Jedynce prof. Dominik Gajewski, kierownik analiz i studiów podatkowych Szkoły Głównej Handlowej.

 

Kłopot z jednomyślnością krajów UE ws. podatków

- Największy problem tkwi w jednomyślności – państwa podzieliły się na te, które chcą wprowadzić te rozwiązania, bo tracą z tego powodu, i na te, które korzystają na nierówności podatkowej – mówił gość radiowej Jedynki.

Stąd, jak dodaje, wiele państw – Hiszpania, Austria, Francja, zaczynają wprowadzać własne, indywidualne, wewnątrzkrajowe rozwiązania, nakładające na gigantów obowiązki podatkowe.


1200_Morawiecki_PAP.png
Premier: będziemy coraz ostrzej występować na arenie międzynarodowej ws. rajów podatkowych

Od rozwiązań krajowych skuteczniejsze mogą być rozwiązania unijne

- Ale wydaje się, że rozwiązania systemowe i ogólnoeuropejskie będą bardziej skuteczne od tych krajowych szarż podatkowych - mówił prof. Dominik Gajewski.

I dodał, że prawdopodobne jest wprowadzenie rozwiązań na poziomie dyrektyw czy rozporządzeń unijnych.

- Obawiam się, że rozwiązania wewnątrzkrajowe nie będą aż tak sprawiedliwe, aby mogły zadośćuczynić stratom wielu państw, które tracą na tym najwięcej – mówi prof. Gajewski.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Czy Facebook, Google, Amazon, Apple zapłacą podatek w Polsce? Resort finansów przygotowuje ustawę o podatku cyfrowym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 12:10
Czy takie sieciowe giganty jak Facebook, Amazon, Google, zapłacą podatki w krajach, gdzie świadczą usługi, na których zarabiaja miliardy? Ministerstwo Finansów przyznaje, że prowadzi prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych. Jak poinformowało PAP biuro prasowe resortu, punktem wyjścia jest projekt stosownej dyrektywy zaproponowanej przez Komisję Europejską w marcu 2018 r. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowi giganci będą opodatkowani? Tak wynika z porozumienia państw G7

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 12:30
Grupa G7, która skupia najbardziej rozwinięte gospodarczo państwa zachodnie, osiągnęła w sobotę przełomowe porozumienie w sprawie opodatkowania globalnych firm i wprowadzenia minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie 15 proc.
rozwiń zwiń