Partnerstwo publiczno-prywatne. Trwa konferencja dla inwestorów w projektach infrastrukturalnych
Tegoroczne Forum Liderów PPP online składa się z czterech paneli dyskusyjnych, obejmujących tematy dla wszystkich interesariuszy projektów infrastrukturalnych. Zagadnienia zostały wskazane przez praktyków realizujących inwestycje w tej formule. Zapraszamy do udziału w spotkaniu. Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio.
2021-06-17, 12:20
Forum Liderów PPP organizowane jest cyklicznie od roku 2016. W ubiegłym roku było najchętniej wybieraną konferencją o tej tematyce w Polsce, w której wzięło udział 400 osób.
Tegoroczna edycja objęta jest patronatem honorowym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Etap przedinwestycyjny
Powiązany Artykuł
Eksperci: inwestycje publiczne są bardzo ważne, ale inwestorów prywatnych zachęcą tylko stabilne warunki prawne i podatkowe
Zakres tematyczny pierwszej dyskusji obejmuje etap przedinwestycyjny, z uwzględnieniem oceny efektywności, która wskazywana jest przez samorządy jako pierwsza trudność na długiej drodze do zakończenia projektu. Dyskusja moderowana będzie przez mecenasa Tomasza Korczyńskiego, kierującego praktyką partnerstwa publiczno-prywatnego w kancelarii Dentons.
Uczestnikami będą:
REKLAMA
- Michał Piwowarczyk, zarządzający Departamentem PPP w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
- Agnieszka Lizis nadzorująca Wydział Inwestycji i Projektów Partnerskich w Biurze Rozwoju Gospodarczego Miasta Warszawy,
- mecenas Tomasz Srokosz z firmy Andersen,
- dyrektor Maciej Żywno z Unibep,
- Grzegorz Szuplewski, burmistrz Miasta Piastowa.
Zarządzanie projektem
Drugi panel będzie dotyczył zarządzania projektem na etapie operacyjnym, czyli w czasie kiedy partner prywatny utrzymuje infrastrukturę niezbędną do realizacji zadania publicznego lub nią zarządza zgodnie z wymaganiami określonymi w umowie PPP.
Posłuchaj
Bartosz Mysiorski z Centrum PPP gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Justyna Golonko PR1) 4:46
Dodaj do playlisty
Podczas rozmowy uwzględnione będą elementy zarządzania wskazane przez NIK w wynikach kontroli z 2020 roku. Omówione zostaną zapisy umowy gwarantujące elastyczność w długim terminie, metody egzekwowania zapisów, zarządzanie zmianami, znaczenie umów bezpośrednich oraz zabezpieczenie ryzyka stopy procentowej.
Moderatorem panelu będzie Bartosz Mysiorski, przewodniczący Rady Programowej Forum Liderów PPP, Prezes Fundacji Centrum PPP.
REKLAMA
W rozmowie wezmą udział:
- Maciej Kopański z funduszu inwestycyjnego Baltcap,
- Adrian Ziubiński z firmy Hochtief - największego niemieckiego przedsiębiorstwa budowlanego o zasięgu globalnym,
- Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbud,
- Grzegorz Kaczorowski, dyrektor Biura Inwestycji w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy,
- Marek Kuzaka, prezes zarządu firmy AMS.
Współpraca z bankami
Rozmowy ekspertów w trzecim panelu dyskusyjnym poświęcone będą bankowalności projektów i roli banku na etapie przygotowania i prowadzenia inwestycji. Omówione zostaną zasady oceniania przez bank projektów inwestycyjnych i korzyści ze współpracy z bankiem na etapie przygotowania i realizacji inwestycji. Eksperci wskazali również elastyczność w mechanizmach płatności i podejściu do wynagrodzenia partnera prywatnego jako istotny element debaty.
Moderatorem dyskusji będzie Przemysław Szulfer z firmy Warbud, a uczestnikami:
- Maciej Ziomek, Associate Partner i Lider Doradztwa w EY,
- Konrad Nowak, prezes zarządu w MPEC Olsztyn - inicjator największego zrealizowanego w Polsce projektu PPP,
- Sławomir Listkiewicz dyrektor Biura Analiz i Finansowania Sektora Publicznego w Pekao SA,
- Anna Łopaciuk, manager Departamentu Analiz i Wsparcia Sektorowego w BGK,
- Arkadiusz Lewicki, dyrektor w Związku Banków Polskich.
Krakowski szybki tramwaj
Ostatni panel będzie dyskusją interesariuszy o realizowanym aktualnie etapie projektu "krakowskiego szybkiego tramwaju". Inwestycja ma być zrealizowana w 2024 roku. Umowę na realizację podpisało z Zakładem Dróg Miasta Krakowa konsorcjum firm PPP Solutions Polska i Gulermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu. Projekt związany z budową linii tramwajowej w Krakowie jest największym tego typu w Europie realizowanym w modelu PPP. Spłata zobowiązań finansowych ma być pokryta ze środków własnych miasta, wsparcia Europejskiego Banku Inwestycyjnego i środków unijnych z perspektywy 2021-27. W oparciu o krakowskie doświadczenia powstaną wytyczne do pozyskiwania finansowania takich przedsięwzięć w tym wariancie.
REKLAMA
W dyskusji udział wezmą:
- dyrektor ZDMK Marcin Hanczakowski,
- mecenas Jacek Kosiński,
- Łukasz Wypych z firmy Gulermak.
Bezpłatny udział online
Podczas konferencji wystąpią też eksperci zagraniczni, w tym Fernanda Ruiz Nunez z Banku Światowego, która zaprezentuje wyniki raportu Benchmarking Infrastructure Development oraz David Baxter ze Światowego Stowarzyszenia PPP, który opowie o roli jaką będą pełnić projekty PPP w planach odbudowy gospodarek po pandemii, na przykładzie USA.
Partnerami wydarzenia są firmy Hochtief, Gulermak, Baltcap, EY, Bank Pekao SA, Bank Gospodarstwa Krajowego, Andersen, Unibep, Warbud, AMS, Andersen i kancelaria Jacek Kosiński.
Udział online w wydarzeniu jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja na stronie www.forumliderowppp.pl.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, DoS
REKLAMA