Czy szara strefa w Polsce w 2020 r. wzrosła? Danych brakuje, ale kryzys zawsze temu sprzyja
"Szara strefa w wyjątkowym, pandemicznym roku 2020 prawdopodobnie uległa powiększeniu. Wyniosła między 18 proc. a 20 proc." - napisano w raporcie "Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21", opracowanym przez Global Compact Network Poland. Raport skomentowali szefowie resortu finansów, KAS oraz Totalizatora Sportowego, przedstawiając rozwiązania skutecznie wykorzystane do ograniczania tej części gospodarki.
2021-06-21, 11:35
"W ocenie ekspertów Global Compact Network Poland, szara strefa - rozumiana jako działalność o znamionach przestępczości gospodarczej - w wyjątkowym, pandemicznym roku 2020 prawdopodobnie uległa powiększeniu. Wynika to z generalnej zasady, zgodnie z którą w sytuacjach kryzysowych szara strefa ma tendencję wzrostową" - czytamy w raporcie "Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21", opracowanym przez Global Compact Network Poland.
Działania ograniczające szarą strefę
Powiązany Artykuł
Pensje płacone "pod stołem" nadal obecne w polskim biznesie. Kosztują sektor publiczny 17 mld zł rocznie
Autorzy raportu przyznają, że brak jest wiarygodnych danych, które mogłyby potwierdzić tezę o wzroście szarej strefy w ubiegłym roku.
"Brak jest danych liczbowych, które mogłyby potwierdzić powyższą tezę. W ostatnich latach, w zależności od metodologii i źródła, szarą strefę w Polsce szacowano między 12,4 proc. a 20 proc. Oceniamy, że w 2020 roku szara strefa w Polsce wynosiła między 18 proc. a 20 proc." - napisano.
Autorzy wskazali w swojej publikacji działania, które ich zdaniem przyczyniły się do ograniczenia wzrostu szarej strefy:
REKLAMA
- doskonalenie Jednolitego Pliku Kontrolnego,
- wprowadzenie JPK_V7 oraz obowiązku stosowania kodów GTU w fakturach, które dotyczą towarów i usług najbardziej narażonych na nadużycia podatkowe,
- zmiany w zakresie mechanizmu podzielonej płatności,
- wprowadzenie obowiązkowego MPP dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto, które dotyczą tzw. towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług,
- wprowadzenie kas fiskalnych online w wybranych sektorach gospodarki,
- wprowadzenie fakultatywnych kas wirtualnych.
KAS jest wysoko oceniana
Według autorów opracowania opisane powyżej rozwiązania wzbogacają bazę analityczną Krajowej Administracji Skarbowej i pozwalają precyzyjniej identyfikować nieprawidłowości oraz odciążają uczciwych przedsiębiorców.
"Zdecydowana większość przedstawicieli branż dotkniętych zjawiskiem szarej strefy przyznaje, że powołanie Krajowej Administracji Skarbowej 1 marca 2017 roku wiele zmieniło w ściganiu przestępstw skarbowych i mafii gospodarczych. Krajowa Administracja Skarbowa jest wysoko oceniana i w sposób istotny przyczynia się do ograniczania przestępczości gospodarczej w Polsce" - czytamy w raporcie.
Co sądzi minister finansów o raporcie ?
-Zwalczanie szarej strefy było, jest i będzie jednym z podstawowych kierunków działań Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej – powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński podczas prezentacji raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21".
REKLAMA
-Szara strefa to nieuczciwość i naruszenie zasad solidarności społecznej, to mniejsze wpływy podatkowe i zaburzenia funkcjonowania zasad zdrowej konkurencji, to również niedofinansowania usług publicznych, z których wszyscy korzystamy. Jej zwalczanie było, jest i będzie jednym z podstawowych kierunków działań Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas prezentacji raportu.
Dodał, że w ciągu ostatnich kilku lat wielkość szarej strefy została zmniejszona.
-Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szara strefa jest zjawiskiem, które w praktyce nigdy nie zanika całkowicie, a przestępcy stosują coraz nowsze sposoby unikania płacenia podatków. Stale monitorujemy i analizujemy obszar aktywności nieuczciwych podatników i przestępców podatkowych – powiedział Tadeusz Kościński.
Zapowiedział wprowadzenie kolejnych rozwiązań, których celem jest dalsze ograniczanie szarej strefy. Jako przykład wskazał e-fakturę, czyli elektroniczny system przesłania faktur do Ministerstwa Finansów, w ramach którego resort będzie zbierał i analizował faktury wydane w ramach transakcji między przedsiębiorcami oraz między przedsiębiorcami i konsumentami.
Jak walczyć z szarą strefą w Internecie ?
Wiceminister i szefowa KAS, Magdalena Rzeczkowska, mówiła w trakcie prezentacji raportu o sukcesach w walce z nielegalnym hazardem w Interencie.
-Analiza danych z lat 2016-202 pokazuje, że mamy trend spadku udziału szarej strefy w hazardzie. W 2020 ten udział spadł czterokrotnie, z 79,6 do 17,5 proc. W 2019 roku ten udział szarej strefy na rynku online ogółem w Polsce kształtował się poniżej średniej dla państw UE – powiedziała w poniedziałek Magdalena Rzeczkowska.
Jednym z narzędzi, jakich KAS używa w walce z nielegalnym hazardem, jest rejestr domen, do którego wpisuje się domeny oferujące gry hazardowe w sposób niezgodny z przepisami.
-W latach 2020-2021 prawie do rejestru zostało wpisanych blisko 6 tys. nazw domen, w skutek czego zablokowaliśmy ponad 14 tys. stron internetowych – dodała Rzeczkowska.
Dane o spadku udziału nielegalnego hazardu internetowego potwierdził Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego, który przywołał dane firmy H2GC, specjalizującej się w analizach rynku hazardowego.
-Generowany z kanałów online przychód legalny wynosi 78 proc., a więc jest to znaczący skok w porównaniu z 2016 r., kiedy legalny przychód wynosił zaledwie 20 proc. – powiedział Cieślik.
Dodał jednak, że trzeba się spodziewać wzrostu wartościowego przychodów szarej strefy w branży hazardowej. Zwrócił także uwagę na niekorzystne dla tego segmentu gospodarki skutki pandemii.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, PAP, DoS
REKLAMA