more_horiz
Gospodarka

Czy szara strefa w Polsce w 2020 r. wzrosła? Danych brakuje, ale kryzys zawsze temu sprzyja

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 11:35
"Szara strefa w wyjątkowym, pandemicznym roku 2020 prawdopodobnie uległa powiększeniu. Wyniosła między 18 proc. a 20 proc." - napisano w raporcie "Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21", opracowanym przez Global Compact Network Poland. Raport skomentowali szefowie resortu finansów, KAS oraz Totalizatora Sportowego, przedstawiając rozwiązania skutecznie wykorzystane do ograniczania tej części gospodarki.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: MarcinOlszewski/Shutterstock

"W ocenie ekspertów Global Compact Network Poland, szara strefa - rozumiana jako działalność o znamionach przestępczości gospodarczej - w wyjątkowym, pandemicznym roku 2020 prawdopodobnie uległa powiększeniu. Wynika to z generalnej zasady, zgodnie z którą w sytuacjach kryzysowych szara strefa ma tendencję wzrostową" - czytamy w raporcie "Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21", opracowanym przez Global Compact Network Poland.

Działania ograniczające szarą strefę

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Pensje płacone "pod stołem" nadal obecne w polskim biznesie. Kosztują sektor publiczny 17 mld zł rocznie

Autorzy raportu przyznają, że brak jest wiarygodnych danych, które mogłyby potwierdzić tezę o wzroście szarej strefy w ubiegłym roku.

"Brak jest danych liczbowych, które mogłyby potwierdzić powyższą tezę. W ostatnich latach, w zależności od metodologii i źródła, szarą strefę w Polsce szacowano między 12,4 proc. a 20 proc. Oceniamy, że w 2020 roku szara strefa w Polsce wynosiła między 18 proc. a 20 proc." - napisano.

Autorzy wskazali w swojej publikacji działania, które ich zdaniem przyczyniły się do ograniczenia wzrostu szarej strefy:

  • doskonalenie Jednolitego Pliku Kontrolnego,
  • wprowadzenie JPK_V7 oraz obowiązku stosowania kodów GTU w fakturach, które dotyczą towarów i usług najbardziej narażonych na nadużycia podatkowe,
  • zmiany w zakresie mechanizmu podzielonej płatności,
  • wprowadzenie obowiązkowego MPP dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto, które dotyczą tzw. towarów i usług wrażliwych określonych w załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług,
  • wprowadzenie kas fiskalnych online w wybranych sektorach gospodarki,
  • wprowadzenie fakultatywnych kas wirtualnych.

KAS jest wysoko oceniana

Według autorów opracowania opisane powyżej rozwiązania wzbogacają bazę analityczną Krajowej Administracji Skarbowej i pozwalają precyzyjniej identyfikować nieprawidłowości oraz odciążają uczciwych przedsiębiorców.

"Zdecydowana większość przedstawicieli branż dotkniętych zjawiskiem szarej strefy przyznaje, że powołanie Krajowej Administracji Skarbowej 1 marca 2017 roku wiele zmieniło w ściganiu przestępstw skarbowych i mafii gospodarczych. Krajowa Administracja Skarbowa jest wysoko oceniana i w sposób istotny przyczynia się do ograniczania przestępczości gospodarczej w Polsce" - czytamy w raporcie.

Co sądzi minister finansów o raporcie ?

-Zwalczanie szarej strefy było, jest i będzie jednym z podstawowych kierunków działań Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej – powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński podczas prezentacji raportu „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21".

-Szara strefa to nieuczciwość i naruszenie zasad solidarności społecznej, to mniejsze wpływy podatkowe i zaburzenia funkcjonowania zasad zdrowej konkurencji, to również niedofinansowania usług publicznych, z których wszyscy korzystamy. Jej zwalczanie było, jest i będzie jednym z podstawowych kierunków działań Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas prezentacji raportu.

Dodał, że w ciągu ostatnich kilku lat wielkość szarej strefy została zmniejszona.

-Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szara strefa jest zjawiskiem, które w praktyce nigdy nie zanika całkowicie, a przestępcy stosują coraz nowsze sposoby unikania płacenia podatków. Stale monitorujemy i analizujemy obszar aktywności nieuczciwych podatników i przestępców podatkowych – powiedział Tadeusz Kościński.

Zapowiedział wprowadzenie kolejnych rozwiązań, których celem jest dalsze ograniczanie szarej strefy. Jako przykład wskazał e-fakturę, czyli elektroniczny system przesłania faktur do Ministerstwa Finansów, w ramach którego resort będzie zbierał i analizował faktury wydane w ramach transakcji między przedsiębiorcami oraz między przedsiębiorcami i konsumentami.

Jak walczyć z szarą strefą w Internecie ?


Wiceminister i szefowa KAS, Magdalena Rzeczkowska, mówiła w trakcie prezentacji raportu o sukcesach w walce z nielegalnym hazardem w Interencie.

-Analiza danych z lat 2016-202 pokazuje, że mamy trend spadku udziału szarej strefy w hazardzie. W 2020 ten udział spadł czterokrotnie, z 79,6 do 17,5 proc. W 2019 roku ten udział szarej strefy na rynku online ogółem w Polsce kształtował się poniżej średniej dla państw UE – powiedziała w poniedziałek Magdalena Rzeczkowska.

Jednym z narzędzi, jakich KAS używa w walce z nielegalnym hazardem, jest rejestr domen, do którego wpisuje się domeny oferujące gry hazardowe w sposób niezgodny z przepisami.

-W latach 2020-2021 prawie do rejestru zostało wpisanych blisko 6 tys. nazw domen, w skutek czego zablokowaliśmy ponad 14 tys. stron internetowych – dodała Rzeczkowska.

Dane o spadku udziału nielegalnego hazardu internetowego potwierdził Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego, który przywołał dane firmy H2GC, specjalizującej się w analizach rynku hazardowego.

-Generowany z kanałów online przychód legalny wynosi 78 proc., a więc jest to znaczący skok w porównaniu z 2016 r., kiedy legalny przychód wynosił zaledwie 20 proc. – powiedział Cieślik.

Dodał jednak, że trzeba się spodziewać wzrostu wartościowego przychodów szarej strefy w branży hazardowej. Zwrócił także uwagę na niekorzystne dla tego segmentu gospodarki skutki pandemii.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem