more_horiz
Gospodarka

CPK wybuduje nowe linie kolejowe na Podkarpaciu. Dziś podpisano umowę na przygotowanie projektu trasy

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 11:11
Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała dziś umowę na prace przygotowawcze dla nowej linii kolejowej na odcinku: Łętownia-Rzeszów. Dzięki niej mieszkańcy Podkarpacia dotrą z Rzeszowa do Warszawy prawie dwa razy szybciej niż obecnie. Poprawi się również dojazd między innymi do Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Ostrowca, Świętokrzyskiego, Radomia i Grójca, a także z centrum Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Konrad Krajewski/shutterstock

Trasa kolejowa Łętownia-Rzeszów to pierwsza inwestycja spółki CPK w województwie podkarpackim. Wartość podpisanej dziś umowy na prace projektowe to prawie 10 milionów złotych.

Ponad 40-kilometrowy odcinek nowej linii kolejowej Łętownia – Rzeszów to kolejowy łącznik prowadzący od strony Stalowej Woli w kierunku stolicy Podkarpacia. Składają się na niego planowane linie kolejowe: nr 58 od stacji Łętownia do Rzeszowa i nr 632 do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Trasa powstanie w ramach tak zwanej  szprychy numer 6, która połączy Warszawę i CPK z Radomiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Stalową Wolą i Rzeszowem, a docelowo z Sanokiem.

Program kolejowy CPK Program kolejowy CPK

CPK przyspieszy modernizację tras kolejowych

- CPK to nie tylko lotnisko, to przede wszystkim rozwój kolei w całej Polsce. W tym kontekście pamiętamy o każdej części naszego kraju, bo chcemy zapewnić dobrą dostępność transportową dla każdego obywatela. Jesteśmy przekonani, że od tego, jak będzie się dojeżdżać z Rzeszowa do Warszawy, CPK czy Trójmiasta zależy rozwój gospodarczy Polski - powiedział wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Dzisiaj na dojazd pociągiem z Rzeszowa do Warszawy potrzeba minimum czterech godzin, ponieważ jadą one okrężną trasą przez Kraków. Dobra wiadomość dla pasażerów jest taka, że dzięki inwestycji  ten czas skróci się prawie dwukrotnie, budując bezpośrednie połączenie z Warszawą. W dalszych planach jest  stworzenie tak zwanej magistrali wschodniej, która połączy Rzeszów z Lublinem i Białymstokiem.

Podpisany dziś kontrakt na prace przygotowawcze, a konkretnie na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, został zawarty z konsorcjum firm: BBF, Ingerop Polska i SAFEGE. To efekt kolejnego z rozstrzygniętych przetargów na prace przygotowawcze dla łącznie 743 kilometrów nowych linii kolejowych z prawie 1800 kilometrów wchodzących w skład Programu CPK.

Czemu powstała trasa?

W ramach studium wykonawca dostarczy między innymi  prognozy ruchu, a także analizy – np. ruchowo-eksploatacyjne, techniczne, środowiskowe i wielokryterialne. Celem tego studium jest także  opracowanie dla odcinka Łętownia-Rzeszów specjalistycznej dokumentacji na potrzeby projektowe wraz ze wskazaniem jej rekomendowanego przebiegu. Na przygotowania  wykonawca będzie miał 13 miesięcy. Realizacja i rozliczenie całej umowy może potrwać łącznie 18 miesięcy, ponieważ w skład zamówienia wchodzi także dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych.

Prędkości z jakimi pociągi będą dowoziły pasażerów do CPK Prędkości z jakimi pociągi będą dowoziły pasażerów do CPK

Na linii  Łętownia – Rzeszów pociągi będą rozpędzać się do prędkości do 250 kilometrów na godzinę, a na linii do Lotniska Rzeszów-Jasionka do 120 kilometrów na godzinę. Inwestycje kolejowe CPK w Podkarpackiem zapewnią docelowe skrócenie przejazdu z Rzeszowa do Warszawy do 2 godzin i  15 minut , ze Stalowej Woli do 1 godziny i  45 minut i z Tarnobrzegu do 1 godziny i  55 minut. Z Jasła, Krosna i Sanoka dojedziemy do stolicy w niespełna 3 godziny, a z Przemyśla w 3 godziny i 15 minut.


pkp free intercity free pociąg free shutt 1200 .jpg
Do CPK będą wiodły nowe tory kolejowe na trasie Warszawa Zachodnia - Łódź

Kiedy zacznie się budowa trasy?

Według harmonogramu, pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 roku. CPK zakłada, że odcinek linii łączący Łętownię z Rzeszowem zostanie oddany do użytku przed końcem 2027 roku.

Docelowo w ramach Programu CPK na Podkarpaciu zostanie zbudowanych 155 kilometrów nowych linii kolejowych, a kolejne 173 kilometry zostaną zmodernizowane.

Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii w całej Polsce, które mają powstać do końca 2034 roku. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.

pociąg pkp intercity 1200.jpg
CPK da impuls do powstania nowych linii kolejowych dużych prędkości. Wiemy, ile będą liczyły kilometrów

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw