X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy reagują na znoszenie covidowych obostrzeń – rośnie konsumpcja. Po raz pierwszy od początku pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 13:36
Obserwowany w maju spadek wartości środków trzymanych przez gospodarstwa domowe w bankach to efekt silnego wzrostu konsumpcji po zniesieniu obostrzeń - ocenił Jakub Rybacki z Polskiego Instytut Ekonomicznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SmartPhotoLab/Shutterstock

Jego zdaniem, odpływ środków będzie kontynuowany, choć kolejne miesiące przyniosą mniejsze dynamiki.


M. FINANSÓW twitter MF.jpg
Minister finansów: sądzimy, że z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce

Po raz pierwszy od początku pandemii Polacy więcej wyciągnęli więcej środków z kont

Według analizy HRE Investments na podstawie danych NBP, w maju Polacy wycofali z banków prawie 6 mld zł, nie tylko z lokat, ale też z rachunków bieżących i oszczędnościowych. Saldo rachunków zwykłych i oszczędnościowych skurczyło się o 147 mln zł, co - jak podkreślono w analizie - jest kwotą niewielką wobec prawie 836 mld zł trzymanych na rachunkach bankowych, jednak stanowi zaskoczenie i rzecz nienotowaną od dawna.


Zdaniem analityka zespołu makroekonomii PIE Jakuba Rybackiego, spadek wartości środków gospodarstw domowych w systemie bankowym jest bezpośrednim następstwem znoszenia obostrzeń.


statystyka1200.jpg
Eksperci: 5 proc. wzrost gospodarczy w 2021 r. to perspektywa pewna, a nawet nieco konserwatywna

Polacy wrócili na zakupy oraz do korzystania z usług

- Majowe dane o sprzedaży detalicznej wskazały wysoki wzrost wydatków na towary, sięgający 13 proc. rdr. Konsumenci rozpoczęli też wydawanie środków na usługi, z których możliwości korzystania do tej pory były ograniczone, m.in. w gastronomii czy rekreacji - zauważył Rybacki.


Jak ocenił, kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą zdecydowanie mniejsze wahania wolumenu, gdyż silniejszy wzrost konsumpcji będzie prawdopodobnie miał przejściowy charakter.

Na odpływ środków z kont mają też wpływ zerowe oprocentowanie depozytów

- Spodziewamy się jednak, że wartość środków oszczędzanych przez poszczególne gospodarstwa domowe będzie coraz niższa. To efekt bardzo negatywnej realnej stopy procentowej – w obliczu inflacji przekraczającej 4 proc. Zerowe oprocentowanie depozytów oznacza, że pieniądze utrzymywane na lokatach w szybkim tempie tracą siłę nabywczą - wskazał analityk.

Wolimy inwestowanie w nieruchomości, niż oszczędzanie na kontach

Dodał, że efektem tego może być przenoszenie oszczędności na bardziej ryzykowne aktywa finansowe. Polacy częściej mogą też inwestować na rynku nieruchomości.

PAP, jk

Czytaj także

Inwestujesz w złoto? Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupach

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 11:23
Inwestowanie w złoto uznawane jest za tzw. bezpieczną przystań w okresach przełomowych – kryzysów czy zdarzeń wywołujących niepewność na rynkach. Zobacz, na jakie parametry warto zwracać uwagę przy zakupie kruszcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną oszczędności Polaków i firm na kontach. Ekonomista: to przełoży się na wzrost gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 10:30
- Wysoki poziom depozytów gospodarstw domowych i firm powinien się przełożyć na szybki wzrost konsumpcji, a w przyszłości na wzrost inwestycji - uważa główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sektor usług wspólnych – wielki wygrany w czasach pandemii: rośnie zatrudnienie, wartość usług, wydajność

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 18:16
O sektorze usług wspólnych, który mimo pandemii zwiększa zatrudnienie i się rozwija, mówił w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki Wiceprezes Związku Liderów Nowoczesnych Usług Biznesowych, Wojciech Popławski.
rozwiń zwiń