X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gwałtownie rosną ceny drewna, zaczyna brakować surowca. Szefler: konieczny jest zakaz eksportu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:57
Polskie firmy z branży drzewnej nie wytrzymają finansowo rywalizacji z międzynarodowymi pośrednikami o ograniczone zasoby polskiego surowca, dlatego potrzebny jest zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego - uważa Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukiyanova Natalia frenta/Shutterstock.com

Gwałtowny wzrost cen drewna, który dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata, dotyka wszystkie firmy działające w branży: zarówno zakłady meblarskie, producentów płyt i przede wszystkim tartaków. Rafał Szefler podkreślił, że polscy producenci korzystają przede wszystkim z drewna polskiego, dostarczanego przez Lasy Państwowe, a import jest niewielki, podobnie jak zakupy drewna z lasów prywatnych.

eksport1200.jpg
Polskie firmy mają problem z zagranicznymi kontrahentami. Długi sięgają 27 mln złotych

Ceny wzrosły o 300 procent

- Trudna sytuacja zaczęła się tak naprawdę w maju, czyli na aukcjach systemowych. Spodziewaliśmy się wzrostu cen, ale nikt nie przypuszczał, że w skrajnych przypadkach te ceny wzrosną o 200 czy 300 procent. Nie spodziewaliśmy się też tak dużej aktywności międzynarodowych pośredników w handlu drewnem i zagranicznych korporacji drzewnych, które w Polsce nie mają swoich zakładów, a kupują drewno do produkcji wyrobów gotowych dla zakładów umieszczonych w Europie czy na eksport do USA, gdzie ceny gwałtownie poszły w górę - opisywał dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Według Rafała Szeflera, firmy te są w stanie kupić każdą ilość surowca i mają ogromne zasoby finansowe. Jak wskazał, cena za metr sześcienny drewna iglastego wynosi między 500 a 700 zł zależnie od regionu kraju, a najwyższe ceny są w pasie północnym, czyli w pobliżu portów, skąd eksportuje się polskie drewno.

- Żadna polska firma nie wytrzyma takiego poziomu cen w dłuższej perspektywie, bo wyrób gotowy musi pokryć koszty jego wytworzenia. Klient tego nie zapłaci - powiedział.

Zauważył, że ten wzrost cen uderza także w budownictwo, bo chociażby więźba dachowa kosztuje dwa razy więcej niż jeszcze pół roku temu.


Jak to wygląda w Chorwacji?

- Z Polski wyjeżdża ok. 10 proc. drewna okrągłego, czyli 4 mln metrów sześciennych drewna - to oficjalnie. Choć sytuacja w USA trochę się uspokoiła i ceny zaczynają wracać do normy, to nie wiemy, co będzie za pół roku, gdy skończą się kontrakty, które były zawierane na przełomie wiosny i lata. Ceny znów mogą poszybować. Do tego dochodzi rosnący popyt z Chin, gdzie zniszczono już prawie wszystkie lasy, zostało kilkanaście procent powierzchni. Firmy z tego kraju kupują dziś gdzie się da i za ile się da - ocenił ekspert.

Dodał, że od co najmniej roku Izba składa do rządu postulaty o ograniczenie roli pośredników w handlu drewnem i zajęcie się problemem eksportu drewna z Polski. Według niego takie zakazy funkcjonują w krajach członkowskich UE, np. w Rumunii i w Chorwacji.

- W Chorwacji ten zakaz jest bardzo restrykcyjny, bo nie wolno kupić drewna okrągłego, czyli ściętego prosto z lasu i go wywieźć. Można drewno kupić, ale zasady są tak skonstruowane, że trzeba je przerobić w zakładach na miejscu i dopiero wówczas wywieźć. Chorwaci chronią swoje zakłady drzewne po to, żeby miały pracę. Podobne zasady obowiązują także w krajach poza UE, np. Białorusi, Ukrainie, a za chwilę również Rosja wprowadzi całkowite embargo na drewno okrągłe i zamierza także wprowadzić kontyngenty na wyroby gotowe - poinformował dyrektor PIGPD.


"W efekcie nie mamy pracy"

Przedstawiciel Izby podkreślił też, że na utrzymywaniu obecnej sytuacji traci nie tylko branża drzewna, ale cała gospodarka, i to na wiele sposobów. Wyjaśnił, że na przykład jeden z międzynarodowych pośredników ma swoje zakłady w Europie. Kupuje drewno w Polsce, wywozi je, przerabia w swoich tartakach i to drewno wraca do Polski jako wyrób gotowy.

- W efekcie my nie mamy pracy - mają ją zagraniczni pracownicy - a Polacy płacą za import produktu wytworzonego z polskiego drewna. Trzeba dodać, że drewno wyjeżdża na stawce VAT zero, więc budżet nic nie ma z tego tytułu. Ja nie rozumiem powodu utrzymywania tego stanu rzeczy - powiedział.

Zdaniem Rafała Szeflera, sytuacja branży drzewnej, jeśli chodzi o dostęp do surowca, będzie w kolejnych latach coraz trudniejsza ze względu na przygotowywaną obecnie unijną strategię leśną.

- Strategia zakłada, że to lasy państwowe w danym kraju będą musiały wziąć na siebie gros zobowiązań związanych z ochroną lasów, na przykład zmniejszać pozyskanie, wyłączać dodatkowe powierzchnie z gospodarki leśnej. Lasów prywatnych ma to dotyczyć w znacznie mniejszym stopniu. Czyli w polskich realiach dostawy z Lasów Państwowych - nasze główne źródło surowca - jeszcze zmaleją - podkreślił.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Polska gospodarka odrabia pandemiczne straty. Wzrost PKB w II kwartale

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 13:47
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres "pandemicznej smuty" ma za sobą – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. O ile w I kwartale tego roku PKB skurczył się o 1 proc., to już w II kwartale czeka nas gwałtowne odbicie – wzrost gospodarczy przyspieszy do 9 procent rdr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes KUKE: w kolejnych latach jest szansa na wzrost udziału eksportu w polskim PKB

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:30
Pandemia przyczyniła się do rozregulowania gospodarki światowej. Ale polscy przedsiębiorcy wyszli z tego obronną ręką. Jest nadzieja, że eksport będzie stanowił więcej niż 50 procent polskiego PKB - powiedział Janusz Władyczak prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Pomysły na wzrost polskiego eksportu były częstym motywem dyskusji ekspertów podczas dwudniowego Kongresu 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Daje drogowskaz i konkretne formy wsparcia". Gowin o Polityce Przemysłowej Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:19
- To zestaw działań, który ma pomóc w pełni wykorzystywać i rozwijać potencjał polskiego przemysłu - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń