X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Upał szkodzi gospodarce. Ze wzrostem temperatury spada nasza wydajność i funkcje poznawcze

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 12:51
Wysokie temperatury wpływają negatywnie na produktywność, zarówno w przypadku pojedynczych pracowników, jak i całych gospodarek - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków gospodarki osiągają najlepsze wyniki przy średniej rocznej temperaturze 13°C.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Todja

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że powodem, dla którego wysokie temperatury powodują spadek PKB jest m.in. obniżenie produktywności pracowników. Analitycy wskazali, że wysokie temperatury przekładają się m.in. na spadek podaży pracy.

telefon smartfon metro ludzie shutter 1200 Rawpixel.com.jpg
Handel, przemysł i mikrofirmy najmniej zadowolone z pracy zdalnej. Nowe badanie

"W gospodarce amerykańskiej liczba przepracowanych godzin zaczyna gwałtownie spadać, jeśli maksymalna dzienna temperatura przekracza 30°C" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Problem w rolnictwie, budownictwie i przemyśle

Według ekspertów wynika to przede wszystkim z faktu, że przy wyższych temperaturach ludzie częściej zamieniają pracę na wypoczynek. Przy temperaturze 40°C dzienny czas poświęcony na pracę jest średnio o prawie 20 minut krótszy niż przy temperaturze 30°C.

- Jest to oszacowanie dla całej populacji dorosłych (tj. wliczając emerytów, osoby bezrobotne i będące danego dnia na urlopie), czyli spadek czasu pracy wśród samych pracujących jest wyższy - zaznaczyli eksperci.

Zwrócili przy tym uwagę, że największy zanotowano wśród osób pracujących w rolnictwie, budownictwie i przemyśle.

"Wzrost temperatury z 30°C do 40°C przekłada się w tych sektorach na skrócenie dnia pracy średnio o prawie 1 godz. 20 min." - czytamy w opracowaniu.


Obniżenie funkcji poznawczych

Z informacji PIE wynika też, że wysokie temperatury obniżają wydajność pracowników w przeliczeniu na godzinę; optymalną temperaturą do pracy biurowej jest około 22°C. Przy wyższych temperaturach - jak wskazano - wydajność zaczyna coraz szybciej maleć.

Na przykład przy temperaturze wynoszącej 30°C wydajność pracowników spada o ponad 9 proc., a przy 35°C o ok. 17 proc. w porównaniu z wydajnością przy temperaturze optymalnej.

- Spadki produktywności przy wysokich temperaturach w znacznej mierze wynikają z obniżenia funkcji poznawczych - tłumaczą analitycy.

Dodają, że wyniki metaanalizy skupiającej się na wpływie temperatury odczuwalnej na funkcje poznawcze pracowników biurowych wskazują, że wzrost temperatury odczuwalnej z około 20-22°C do 27°C oznacza obniżenie funkcji poznawczych o średnio 1,2 proc.; wzrost do 32°C - obniżenie o 4,4 proc., a wzrost do 47°C - obniżenie o 9,1 proc.

Zależność między temperaturą a PKB

"Wysokie temperatury wpływają negatywnie na produktywność, zarówno w przypadku pojedynczych pracowników, jak i całych gospodarek" - informuje PIE, powołując się na wyniki badań naukowych.

Zależność między temperaturą a PKB pokazali na przykład naukowcy z uniwersytetu Stanforda.

"Gospodarki osiągają najlepsze wyniki przy średniej rocznej temperaturze wynoszącej 13°C, a przy wyższych temperaturach produktywność zaczyna szybko spadać" - zauważono.

Według analityków relację tę zaobserwować można przynajmniej od 1960 r. praktycznie na całym świecie. Według nich funkcjonuje ona zarówno w krajach biednych, jak i bogatych, zarówno w krajach rolniczych, jak i tych, w których dominują przemysł albo usługi.


Wyższa śmiertelność i zachorowalność

Odnosząc się do prawdopodobnych powodów takiej zależności analitycy podkreślili m.in., że wysokie temperatury obniżają wysokość plonów w rolnictwie. Obliczono na przykład, że w latach 1980-2008 globalne ocieplenie spowodowało obniżenie plonów kukurydzy o 3,8 proc., a pszenicy o 5,5 proc. netto.

Inne szacunki, które cytuje PIE, wskazują, że (po odjęciu wpływu rozwoju technologicznego) wzrost globalnej temperatury o jeden stopień Celsjusza przekłada się na spadek plonów pszenicy o 6 proc., ryżu o 3,2 proc., kukurydzy o 7,4 proc., a soi o 3,1 proc.

Zwrócono uwagę, że ekstremalne temperatury skorelowane są także z podwyższeniem współczynników śmiertelności i zachorowalności.

"Wyższe temperatury zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych katastrof naturalnych, jak na przykład powodzi błyskawicznych" - dodano.

Wskazano m.in. na ubiegłotygodniowe powodzie wywołane gwałtownymi opadami deszczu w Niemczech i innych europejskich krajach.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Czwarte miejsce w UE. Polski rynek pracy w dobie pandemii trzyma się bardzo dobrze

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 15:35
W 2020 r. na skutek COVID-19 liczba przepracowanych godzin pracy w Polsce spadła o 3,5 proc. To i tak niewielki spadek na tle globalnej średniej i czwarty wynik w UE - podał Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na raport Międzynarodowej Organizacji Pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na te zawody będzie szczególne zapotrzebowanie. MEiN przedstawiło najnowszą listę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 10:58
28 zawodów znalazło się na nowej liście zawodów, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród nich są cztery nowe: dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk i monter nawierzchni kolejowej – podało w czwartek MEiN.
rozwiń zwiń