more_horiz
Gospodarka

Europejski Bank Inwestycyjny chce pomóc polskim firmom w transformacji energetycznej. Wiemy, o jaką sumę chodzi

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:16
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i BNP Paribas Leasing Services podpisały umowę kredytową wartości 200 mln euro na wsparcie finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. EBI chce pomóc w dostosowaniu polskich firm do wymogów zielonej transformacji UE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey_Popov

BNP Paribas Leasing Services, które deklaruje, że co najmniej 20 proc. ze środków od EBI sfinansuje projekty związane z ochroną klimatu. Zdaniem analityków banku przyniesie to korzyści polskim regionom objętym unijna polityką spójności, wzmacniając ich otoczenie społeczno-gospodarcze.

-Polska ma dużą i zróżnicowaną gospodarkę, która jest stosunkowo odporna na zawirowania gospodarcze. Mimo to 16 z 17 okręgów objętych polityką spójności, notuje stosunkowo niskie PKB na mieszkańca - powiedziała cytowana w komunikacie wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Zielona energia ekologia 1200 free.jpg
Ile pieniędzy z UE na inwestycje proekologiczne dostały polskie firmy ? Resort funduszy przedstawił najnowsze dane

Chodzi o pomoc dla MŚP


"Budowanie przyjaznej dla klimatu gospodarki wymaga również znacznych inwestycji. Wsparcie EBI dla BNP Paribas Leasing Services zachęci do ekologicznego podejścia i otworzy dostęp do środków dla małych i średnich przedsiębiorstw na atrakcyjnych warunkach, takich jak obniżona stopa procentowa i dłuższy termin zapadalności" - dodała wiceprezes EBI.

W komunikacie EBI wyjaśniono, że transakcja będzie miała formę pożyczki dla BNP Paribas Leasing Services z gwarancją BNP Paribas Bank Polska. Zostanie ona uzupełniona zabezpieczeniem w postaci obligacji EBI – po raz pierwszy zostaną one wykorzystane jako zabezpieczenie finansowe. Taka konstrukcja to alternatywa dla partnerów finansowych EBI do klasycznych zabezpieczeń, które można wykorzystać przy innych operacjach wsparcia finansowego.

ekologia smog1200.jpg
Redukcja emisji i neutralność klimatyczna w 2050 r. KE publikuje projekty, które pozwolą to osiągnąć

Czym jest EBI?


Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej. To instytucja finansowa Unii Europejskiej udzielająca pożyczek długoterminowych i jedyny bank będący własnością i reprezentujący interesy państw członkowskich Unii Europejskiej. W latach 2018–2020 EBI podpisał 20 operacji pośredniczących z wieloma beneficjentami w Polsce na łączną kwotę 1,7 mld euro.

PR24/pap/sw

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem