Gwałtowny wzrost liczby noclegów turystycznych. Nowe dane GUS

W kwietniu br. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało 379,8 tys. osób, czyli 4-krotnie więcej niż przed rokiem. Odnotowano też 4-krotny wzrost liczby udzielonych noclegów - podał GUS. Dodał, że wzrost nastąpił również w maju br.

2021-07-27, 12:40

Gwałtowny wzrost liczby noclegów turystycznych. Nowe dane GUS
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, New Africa

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika też, że maju br. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, 3-krotnie zwiększyła się zarówno liczba turystów, jak i udzielonych im noclegów.

W kwietniu i maju kilkukrotnie więcej turystów niż przed rokiem

Wyniki badania turystycznej bazy noclegowej wykazały, że w kwietniu br. w obiektach noclegowych zatrzymało się 379,8 tys. turystów. W porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 roku, kiedy odnotowano 86,4 tys. osób, było ich ponad 4-krotnie więcej.

Przybywa turystów krajowych, jak i zagranicznych

Wśród ogółu turystów 89,8 proc. stanowili turyści krajowi (340,9 tys.), natomiast 10,2 proc. turyści zagraniczni (38,9 tys.).

Powiązany Artykuł

plaża Polska tłum wczasowicze na plaży Sarbinowo Morze Bałtyckie wypoczynek shutter 1200 Wojciech Wrzesien .jpg
Urlopowicze z bonem turystycznym to lepsi klienci. Rezerwują dłuższy pobyt, przeznaczają więcej na wakacje

W porównaniu z kwietniem 2020 r. było to odpowiednio prawie 5-krotnie i ponad 3-krotnie więcej.

REKLAMA

Najwięcej turystów z Ukrainy i Niemiec

Wśród turystów zagranicznych z oferty obiektów noclegowych najczęściej korzystali goście z Ukrainy - 8,4 tys., którzy stanowili 21,6 proc. wszystkich zagranicznych turystów; było ich 3-krotnie więcej niż w kwietniu 2020 r. Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Niemiec - 5,9 tys. (15,1 proc.), było ich prawie 21-krotnie więcej niż w kwietniu 2020 r.

GUS poinformował też, że w kwietniu br. najwięcej osób skorzystało z noclegów w województwie mazowieckim (62,7 tys.), a najmniej w województwie opolskim (3,9 tys.).

Powiązany Artykuł

Grecja_1200.jpg
Wakacje za granicą. Sprawdź obowiązujące obostrzenia w popularnych turystycznie krajach UE

"Turyści w kwietniu, podobnie jak w innych poza wakacyjnych miesiącach, najchętniej wybierali pobyt w hotelach - z noclegów w tych obiektach skorzystało 68,0 proc. turystów krajowych i 78,6 proc. turystów zagranicznych" - podano.

Dodano, że wzrost liczby turystów korzystających z noclegów, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r., odnotowano we wszystkich województwach. Największy wystąpił w obiektach noclegowych w województwie małopolskim (ponad 9-krotny), natomiast najmniejszy w woj. opolskim (prawie 2-krotny).

Powiązany Artykuł

shutterstock_laptop plaża 1200.jpg
Bezpieczne i komfortowe wakacje. Dzięki nowemu portalowi łatwo sprawdzimy nasz nocleg

W kwietniu 1,4 mln turystów skorzystało z noclegów, w maju - 1,1 mln

Z danych GUS wynika, że w kwietniu 2021 r. udzielono turystom 1,4 mln noclegów (o 1,0 mln więcej niż rok wcześniej), w tym turystom krajowym - 1,2 mln (o 973,1 tys. więcej) oraz zagranicznym - 0,2 mln (o 68,3 tys. więcej).

Według danych GUS w maju br. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało 1,1 mln turystów, w tym 1,0 mln turystów krajowych i 81,9 tys. turystów zagranicznych. W porównaniu z majem 2020 r. liczba turystów ogółem była prawie 3-krotnie większa, przy czym liczba turystów zagranicznych zwiększyła się ponad 4-krotnie.

Powiązany Artykuł

koronawirus włochy rzym free shutt 1200 .jpg
Włoscy eksperci o podróżach: na wakacje należy jechać po zaszczepieniu


W maju tego roku najwięcej osób skorzystało z noclegów w województwie mazowieckim (143,0 tys.) oraz małopolskim (133,3 tys.), a najmniej w województwie opolskim (13,5 tys.). Wzrost liczby turystów korzystających z noclegów, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r., odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy w województwie małopolskim (ponad 4-krotny).

W maju wzrosła też liczba udzielonych noclegów podobnie, jak liczby turystów odnotowano we wszystkich województwach, w tym największy wzrost wystąpił w województwie kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim (prawie 6-krotnie więcej). Stopień wykorzystania miejsc wyniósł 20,2 proc. i w porównaniu z majem 2020 r. był wyższy o 12,4 p. proc. - podano.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej