Coraz mniej państwowej ziemi do zagospodarowania. Nowe dane KOWR

Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje KOWR.

2021-08-04, 09:09

Coraz mniej państwowej ziemi do zagospodarowania. Nowe dane KOWR
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PR24

Według stanu na koniec czerwca 2021 r. w zasobie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa było 1 mln 357 tys. ha, z czego większość w dzierżawie. Do rozdysponowania pozostawało 164.173 ha, najwięcej ziemi miały w dyspozycji oddziały KOWR: we Wrocławiu, Szczecinie, Gorzowie, Poznaniu, Olsztynie - łącznie 92.015 ha.

Powiązany Artykuł

grunty free1200.jpg
Zakaz sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa przedłużony. Nie kupimy jej przez kolejne 5 lat

Nieruchomości nie znajdują nabywcy

Od początku działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i jego poprzedniczek prawnych: Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i Agencji Nieruchomości Rolnych do 31 marca 2021 r. przejęto do państwowego zasobu 4 mln 751 tys. ha gruntów, z czego trwale rozdysponowano 3 mln 393 tys. ha. Stan gruntów pozostających w Zasobie WRSP na 30 września 2020 r. wynosił ogółem 1 mln 358 tys. ha, z czego grunty znajdujące się w dzierżawie stanowiły 1 mln 060 tys. ha.

W planach KOWR do sprzedaży na ten rok jest 5.300 ha, z czego do końca czerwca sprzedano 2.768 ha.

Na kupno pozostałości gruntów będących w gestii KOWR nie ma zbyt wielu chętnych, świadczy o tym liczba przetargów, na których nieruchomości te nie znajdują nabywcy. W ocenie ekspertów, większość działek można jeszcze wykorzystać na cele rolnicze, ale jakość gleb jest słaba. Natomiast część z nich w ogóle nie nadaje się pod żadne uprawy i ewentualnie można je przeznaczyć pod zalesienia i budownictwo, a także na cele rekreacji i związane z ochroną przyrody.

REKLAMA

Głównym kierunkiem jest dzierżawa

Przez wiele lat polityka rolna nastawiona była na sprzedaż państwowej ziemi m.in. przejętej po dawnych Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Od 2015 r. głównym kierunkiem nietrwałego rozdysponowania i zagospodarowania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest dzierżawa. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem, gdyż jest to dogodny sposób użytkowania gruntów i budynków, nie wymagający angażowania dużych środków finansowych, jak ma to miejsce przy nabywaniu nieruchomości.

Wydzierżawienie nieruchomości następuje w trybie przetargowym (przede wszystkim w drodze przetargów ograniczonych dla rolników indywidualnych) lub w trybie bezprzetargowym (w przypadkach określonych w ustawie).

Według stanu na koniec czerwca 2021 r. w dzierżawie pozostawało 1 mln 075 tys. ha, głównie na terenie działania oddziałów: we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Olsztynie i Warszawie. Obecnie zawartych jest ok. 65,5 tys. umów dzierżawy.

W tym roku KOWR planuje wydzierżawienie ok. 25,5 tys. ha ziemi.

REKLAMA

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej