GUS: w lipcu z bazy REGON zostało wyrejestrowanych więcej firm niż w czerwcu. Zobacz nowe dane

Na koniec lipca 2021 r. do rejestru REGON wpisanych było 4 764 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Liczba podmiotów nowo zarejestrowanych w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 6 proc. - poinformował dziś GUS.

2021-08-11, 12:00

GUS: w lipcu z bazy REGON zostało wyrejestrowanych więcej firm niż w czerwcu. Zobacz nowe dane
Obowiązek przekazywania do ministra właściwego ds. gospodarki sprawozdań na temat praktyk płatniczych nakłada na ok. 3000 największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.Foto: Shutterstock

Według stanu na koniec lipca 2021 r. do rejestru REGON wpisanych było 4 764,0 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Jak podał GUS, to o 0,3 proc. więcej, niż miesiąc wcześniej i o 3,7 proc. więcej, niż w analogicznym okresie roku 2020.

Spadek podmiotów nowo zarejestrowanych był największy dla spółek handlowych (minus 10,4 proc.), a dla spółek cywilnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wynosił minus 5,5 proc. Liczba nowo zarejestrowanych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zmniejszyła się o 9,3 proc., porównując do czerwca 2021 roku.

Powiązany Artykuł

firma spotkanie biznes 1200.jpg
Przybywa firm, spada liczba upadłości. Znamy nowe dane GUS

O ile firm jest mniej w bazie REGON?

W komunikacie GUS czytamy, iż w lipcu tego roku liczba wyrejestrowanych podmiotów z rejestru REGON wyniosła 14,1 tys.

"Ze względu na formę prawną odnotowano spadek liczby wyrejestrowanych spółek handlowych o 24,3 proc., natomiast wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą o 2,4 proc." - napisano w analizie GUS. Podmioty z zawieszoną działalnością na koniec lipca stanowiły 10,9 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

firma 1200.jpg
GUS: wzrost rejestracji nowych firm w porównaniu do grudnia 2020 r. i stycznia 2019 r.

W jakich branżach ubyło najwięcej firm?

Największy wzrost liczby zawieszonych podmiotów, w porównaniu do czerwca tego roku, odnotowano w: edukacji (13,1 proc.), administracji publicznej i obronie narodowej, w zabezpieczeniu społecznym (7,5 proc.) oraz w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (4,0 proc.).

Największy wzrost liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w ujęciu miesięcznym odnotowano w województwie śląskim (2 proc.), a także w lubuskim i łódzkim (o 1,8 proc.) - poinformował GUS.


PR24/IAR/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej