Cyberprzestępcy zmasowali ataki. Polska na celowniku działań hakerskich

Rosnące zagrożenie oraz duży spadek w rankingu bezpieczeństwa cybernetycznego – to konsekwencje wzmożonych działań hakerskich skierowanych przeciw polskim użytkownikom i firmom - alarmuje Gazeta Bankowa. Polska sieć ponownie przeżywa oblężenie cyberataków.

2021-08-18, 08:45

Cyberprzestępcy zmasowali ataki. Polska na celowniku działań hakerskich
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Portrait Image Asia

Krajowe przedsiębiorstwa były atakowane w lipcu średnio 596 razy w tygodniu, głównie przez trojana bankowego Qbot oraz malware Formbook. Eksperci Check Point Research ostrzegają przed kolejnymi kampaniami phishingowymi przeprowadzanymi w celu przejęcia dostępu do naszych komputerów - czytamy w serwisie gb.pl.

Powiązany Artykuł

haker cyberatak cybeprzestępczość 1200.jpg
"1,8 miliona alarmów cybernetycznych". Stanisław Żaryn o atakach hakerów i skali zagrożenia

Poczta elektroniczna miejscem ataku

Polska sieć ponownie przeżywa oblężenie cyberataków, co skutkowało spadkiem o 10 pozycji w europejskim rankingu bezpieczeństwa cybernetycznego opracowanym na podstawie raportu Threat Index Lipiec 2021 firmy Check Point Software. W lipcu Polska ulokowała się na 24 pozycji w Europie (w czerwcu była to pozycja 14) i 62 na świecie, uzyskując indeks zagrożeń na poziomie 47,4 punktu. Większej ilości cyberataków w Europie doświadcza się jedynie w państwach bałkańskich, Grecji, Portugalii oraz na wschodzie kontynentu. Najgorsza sytuacja jest z kolei w Rumunii, której przyznano indeks zagrożenia na poziomie 67 punktów.

Głównym niebezpieczeństwem dla polskich komputerów był w lipcu trojan bankowy Qbot oraz infostrealer Formbooka. Głównym wektorem ataku była już tradycyjnie poczta elektroniczna (79 proc.).

Nie klikać podejrzanych linków

- W kontekście polityki haseł podpowiedziałabym użytkownikom wybranie silnego i unikalnego hasła dla każdej usługi, dzięki czemu, w razie przejęcia jednego z nich, ograniczony zostanie zakres szkód, które będą mogli wywołać cyberprzestępcy - zaleca Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software, cytowana przez Gazetę Bankową.

REKLAMA

Ekspertka dodaje, że bardzo ważne jest, aby użytkownicy zwracali uwagę na drobne rozbieżności, takie jak błędy w linkach i adresach e-mail, a także nie powinni nigdy klikać podejrzanych linków lub otwierać nieznanych załączników.

PR24.pl, gb.pl, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej