X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mikrofirmy walczą z problemami finansowymi, ich długi przekraczają 6 mld zł. KRD: najbardziej zadłużony jest handel

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 06:59
Dług najmniejszych firm przekracza 6,2 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Najbardziej zadłużone jednoosobowe działalności gospodarcze działają w branży handlowej i transportowej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/fizkes

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej spadła liczba zadłużonych jednoosobowych działalności gospodarczych, wzrósł natomiast łączny dług najmniejszych firm. Obecnie w bazie danych KRD jest notowanych ponad 182 tys. takich przedsiębiorców, a suma ich zaległości przekracza 6,2 mld zł.

eksport1200.jpg
Polskie firmy mają problem z zagranicznymi kontrahentami. Długi sięgają 27 mln złotych

Część przedsiębiorców wyszła na prostą

Według prezesa Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki od czerwca zeszłego roku liczba zadłużonych działalności spadła, ale ich zadłużenie cały czas rosło, co jest sygnałem, że część przedsiębiorców poradziła sobie z kryzysem i wyszła na prostą.

- W dużej mierze najmniejsze firmy, które miały problemy finansowe przed pandemią i w czasie jej trwania, nadal mają trudności z regulowaniem swoich zobowiązań i pogłębiają zadłużenie - przyznał.

Adam Łącki zwrócił uwagę, że na początku zeszłego roku w bazie danych KRD wpisanych było ponad 190 tys. mikrofirm. Ich zaległe zobowiązania przekraczały 5,1 mld zł. Do czerwca 2020 r. przybywało dłużników i rosło zadłużenie. Z kolei w czasie pierwszej fali pandemii w bazie zarejestrowano ponad 194 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, a ich łączny dług sięgnął 5,8 mld zł.

Najgorzej jest w branży handlowej

Najbardziej zadłużone JDG działają w branży handlowej. W sumie mają do spłacenia ponad 1,6 mld zł. Z tego 873 mln zł to dług ponad 20 tys. firm zajmujących się handlem hurtowym. Natomiast 781 mln zł to zobowiązania 26 tys. firm specjalizujących się w sprzedaży detalicznej. W tej branży padł też rekord w zadłużeniu najmniejszych firm. Na przedsiębiorcy handlowym z Bydgoszczy ciąży prawie 11 mln zł głównie nieopłaconych rachunków za prąd i zobowiązań wobec firmy faktoringowej.

Drugie pod względem zadłużenia są firmy transportowe - ponad 20 tys. małych przewoźników musi spłacić zobowiązania na kwotę 917 mln zł.

Trzecie miejsce zajmują przedsiębiorcy z branży budowlanej. Ponad 33 tys. JDG z tego sektora zalega ze spłatą ponad 860 mln zł.

W podziale na województwa najwyższe zadłużenie notują mali przedsiębiorcy z Mazowsza, których zaległości wobec kontrahentów to 1,08 mld zł. Drugie są firmy ze Śląska - 805 mln zł, a trzecie firmy z Wielkopolski z długiem sięgającym 638 mln zł.

Brak płatności prowadzi do zatorów płatniczych

Z danych KRD wynika też, że średni dług jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce to 34.230 zł.

Natomiast od swoich kontrahentów JDG muszą odzyskać ponad 815 mln zł. Najwięcej od dużych firm oraz od przedsiębiorstw z branży budowlanej (125 mln zł) i handlowej (101 mln zł). Jak podkreśla prezes KRD, duże przedsiębiorstwa i instytucje, które nie płacą na czas mniejszym podmiotom winne im są ponad 366 mln zł, co stanowi 45 proc. łącznego zobowiązania wobec JDG. Za nimi plasują się jednoosobowe działalności gospodarcze, które są winne mniejszym partnerom biznesowym ponad 250 mln zł. Podium zamykają konsumenci z długiem ponad 194 mln zł.

Brak płatności na linii firma-firma prowadzi do zatorów płatniczych, które, jak zaznaczył Andrzej Kulik z Rzetelnej Firmy, współpracującej z KRD, "są zmorą polskiej gospodarki", a zwłaszcza mikrofirm.

- Jeśli mała firma nie otrzyma zapłaty od swojego kontrahenta, nie będzie w stanie regulować własnych zobowiązań także wobec pozostałych partnerów biznesowych - podsumował.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Połowa firm nie przywróciła obrotów sprzed pandemii. Nadzieję na lepszy rok ma co dziesiąty przedsiębiorca

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 09:03
Połowie mikro-, małych i średnich firm nadal nie udaje się przywrócić obrotów sprzed pandemii. Niemal tyle samo MŚP – 48 proc. – liczy w związku z tym na pomoc państwa – wynika z badania dla BIG InfoMonitor. W pandemii zaległości przedsiębiorstw wzrosły o ponad 0,7 mld zł do 33,9 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład dla przedsiębiorców. Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga na IPO

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 12:26
Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga podatkowa zmniejszająca koszty wejścia na giełdę czy pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji - to część ze zmian, jakie przewidziano dla przedsiębiorstw w ramach Polskiego Ładu. Zapowiedziano też ulgę na automatyzację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podrabiane produkty wciąż zalewają rynek. Straty gospodarki wynoszą ponad 80 mld zł rocznie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 07:51
Producenci kosmetyków, produktów higieny osobistej, win i wyrobów spirytusowych, farmaceutycznych oraz zabawek i gier z powodu podróbek tracą rocznie 80,7 mld zł. Według Konfederacji Lewiatan konkurencyjność europejska powiązana jest z badaniami i rozwojem, innowacjami oraz prawami własności intelektualnej.
rozwiń zwiń