Czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju. "Polska musi być obecna w procesie cyfryzacji"

2021-08-26, 13:02

Czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju. "Polska musi być obecna w procesie cyfryzacji"
Dyskusja podczas Forum Wizja Rozwoju.Foto: KGHM Polska Miedź/Twitter

- Cyfryzacja i robotyzacja postępują, Polska musi być obecna w tym procesie. Istotna jest również kwestia suwerenności cyfrowej - mówili uczestnicy czwartkowego panelu "Wizja rozwoju e-gospodarki" podczas kongresu Forum Wizja Rozwoju.

To już czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się pod patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Powiązany Artykuł

kopalnia śląsk panorama 1200.jpg
Śląsk chce budować wielkie magazyny energii. Jest pomysł na wykorzystanie nieczynnych szybów górniczych

Podczas Forum poruszone zostaną najważniejsze wyzwaniami stojące przed polską gospodarką, m.in. związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, MEW, gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwój społeczności lokalnych.

Najbardziej niebezpieczny jest tzw. technoentuzjazm

Podczas panelu "Wizja rozwoju e-gospodarki" dyrektor generalny spółki Robotyzacja Polska Radosław Grabowski ocenił, że robotyzacja jest koniecznością.

- Dzisiaj firmy, które nie były zainteresowane wdrażaniem tych rozwiązań, muszą je szybko u siebie stosować, żeby w ogóle przetrwać na rynku - powiedział.

Jego zdaniem automatyzacja jest warunkiem koniecznym dla niektórych firm, a jego nie spełnienie może przełożyć się na brak możliwości uczestnictwa w międzynarodowej wymianie handlowej.

Obecny podczas panelu konsultant polityczny, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz ocenił, że najbardziej niebezpieczną ideologią jest tzw. technoentuzjazm, który polega na bezrefleksyjnym wdrażaniu wszelkich innowacji technologicznych.

- W wielu konkretnych przypadkach przedsiębiorcy powinni wchodzić w procesy takie jak automatyzacja, ale nie obsesyjnie, nie bezkrytycznie - podkreślił.

Dodał, że w każdym przypadku powinni robić to w kontakcie z ludźmi, którzy będą obsługiwali te urządzenia.

"Jak wdrażamy konkretne rozwiązania, to inna sprawa"

Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej, Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021, i prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A. powiedział, że podziela poglądy obu stron sporu o cyfryzację.

- Cyfryzacja jednak postępuje, musimy być w tym procesie, bo będziemy łapali zapóźnienia - ocenił.

Według niego to, jak wdrażamy konkretne rozwiązania, to inna sprawa. Kierunki są od lat wyznaczone, wyznaczają je gremia europejskie i gremia światowe, na przykład UE, która ogłosiła cyfrową dekadę, w ramach której przeznaczy dużo środków na cyfryzację.

Pytany o to, jakie kierunki w ramach rozwoju cyfryzacji zamierza w kolejnych latach obrać Polska, Krzysztof Szubert powiedział iż będą to "komputery i przetwarzanie dużej ilości danych, komputery kwantowe, technologie kwantowe, również obszar kompetencji związany z nowymi zawodami".

Polska chce być w obszarze cyfryzacji liderem

Zdaniem eksperta w przyszłości mogą zniknąć wszystkie zawody, które da się zautomatyzować, również te z obszaru medycyny czy prawa.

- Cyfryzacja dotyka z tyłu procesy również w rolnictwie, na przykład nowoczesne przetwórstwo - zwrócił uwagę Krzysztof Szubert.

Jak wskazał, jeśli Polska chce być w obszarze cyfryzacji liderem, musi pokazywać kierunki rozwoju w ramach takich inicjatyw, jak Trójmorze czy V4.

Prof. Zybertowicz w tym kontekście dodał, że kwestia wytyczania kierunków rozwoju jest związana z tematem suwerenności cyfrowej, który ogniskuje się wokół tego, kto wyznacza standardy, za którymi podążają inne państwa.

Ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy

Kolejnym niezwykle ważnym tematem, poruszonym podczas kongresu Forum Wizja Rozwoju, był rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

- Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostanie podpisane 15 września. To ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy, reprezentowanych przez kilkaset osób - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Dodał, że zostanie też wydany raport dotyczący tzw. dobrych praktyk dla rozwoju sektora.

Wiceminister poinformował, że porozumienie sektorowe ma być wzorowane na brytyjskim modelu "Sector Deal" i określi m.in. warunki uzyskania jak najwyższego poziomu tzw. local content, czyli stopnia udziału krajowego łańcucha dostaw w projektach offshore.

- Local content w porozumieniu sektorowym dla pierwszej fazy realizacji projektów morskich farm wiatrowych to będzie poziom 25-35 proc., dla drugiej fazy, ale ograniczonej cezurą 2030 roku - 45 proc., a powyżej 50 proc. po 2030 roku - poinformował Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

430 mln euro na terminal instalacyjny i porty serwisowe

Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, dodał, że spółki zaangażowane w pierwsze projekty offshore rozpoczynają przygotowania do kontraktowania m.in. podzespołów i usług.

- To co nas trochę martwi, to czy będziemy gotowi z infrastrukturą. Terminal instalacyjny, czyli miejsce, z którego będziemy ekspediować złożone turbiny musi być w Polsce. Miejsce musi być gotowe, gdy inwestorzy zaczną proces. Rząd zrobił wszystko, by tak się stało - powiedział Zbigniew Gryglas.

Przypomniał, że w Krajowym Planie Odbudowy zostały zabezpieczone bardzo duże środki, w wysokości 430 mln euro na terminal instalacyjny i porty serwisowe. Terminal instalacyjny ma powstać w Gdyni.


PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej