X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wkrótce rząd może przyjąć Polską Strategię Wodorową. Ireneusz Zyska: chcemy wykorzystać potencjał polskiej nauki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 15:05
- Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową - powiedział podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/PKN Orlen

Pełnomocnik rządu ds. OZE wziął udział w panelu "3W (woda, wodór i węgiel) jako przyszłość zrównoważonej gospodarki".

pociąg 1200.jpg
Coraz bliżej do kolei wodorowej w Polsce. Podpisano strategiczne porozumienie

Jak mówił, prace nad Polską Strategię Wodorową są na ukończeniu i w ciągu kilku tygodni ten dokument wyznaczający ramy rozwoju rynku powinien być przyjęty przez rząd.

Rozwój sektora w oparciu o tzw. doliny wodorowe

- Mówi się, że wodór to paliwo przyszłości. Ale wodór to już nasza rzeczywistość, tu i teraz. To już się dzieje w Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych, także w Europie. Unia Europejska przeznaczy do blisko 470 mld euro na rozwój technologii wodorowych. Jestem przekonany, że Polska może być znaczącym beneficjentem tych środków - stwierdził Ireneusz Zyska.

Przypomniał, że rok temu podpisano list intencyjny o powołaniu partnerstwa na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Poinformował, że obecnie jest to ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy.

- Są to koncerny globalne, jak Toyota, Siemens czy też największe polskie spółki Skarbu Państwa, PKN Orlen, Lotos, PGNiG, Azoty, Węglokoks, JSW. Wszystkie firmy, które mają coś wspólnego z wodorem. Podjęliśmy pracę na rzecz przygotowania polskiego sektorowego porozumienia wodorowego. Zgromadzimy interesariuszy rynku, by maksymalizować local content, by jak najwięcej polskich przedsiębiorstw uczestniczyło w łańcuchu dostaw, w budowie nowego sektora gospodarki, jakim jest gospodarka wodorowa - zaznaczył.

Jak mówił, w Polskiej Strategii Wodorowej zaproponowano rozwój sektora w oparciu o tzw. doliny wodorowe.

- Ma to być konglomerat, klaster w którym występują wyższe uczelnie, instytuty badawczo-rozwojowe, startupy i duże firmy, wokół których zbudujemy cały łańcuch powiązań - wyjaśnił.

Woda, wodór i węgiel to trzy ważne zasoby

Wiceminister klimatu dodał, że we współpracy z Komisją Europejską resort zgłosił dziewięć projektów, m.in. PKN Orlen, Lotos i Synthos do programu IPCEI (Important Projects of Common European Interest), by sfinansować je z funduszy europejskich i ewentualnie z innych funduszy.

- Jesteśmy w kluczowym momencie rozwoju gospodarczego Europy i świata. Możemy czekać, aż inni dojdą do dojrzałych technologii wodorowych i później kupić to od nich. Ale my chcemy wykorzystać potencjał polskiej nauki, polskich firm i przygotować polskie rozwiązania - powiedział Ireneusz Zyska.

Podczas panelu prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka zauważyła, że woda, wodór i węgiel to trzy ważne zasoby, z których powinniśmy budować przewagi konkurencyjne.

- Woda, która jest źródłem życia, ale woda, ta pitna, stanowi tylko 1 proc. zasobów na naszej ziemi. Powinniśmy zadbać o to, by odpowiednio wodą gospodarować, tworzyć retencję, meliorację, gospodarkę obiegu zamkniętego. Woda to też energia, to jest proste przejście do nowego paliwa przyszłości - wodoru. Wodór daje możliwość tworzenia nowych rozwiązań energetycznych, zeroemisyjnych - podkreśliła szefowa BGK.

Podkreśliła też, że węgiel ma coraz więcej innowacyjnych zastosowań.

- Węgiel przyszłości to węgiel użyty do włókien węglowych wykorzystywanych przez inżynierów, medycynę. To węgiel aktywny. Struktury węglowe jednoatomowe, jak grafen, mogą być przewagą konkurencyjną - mówiła.

Jej zdaniem 3W może stanowić podstawę do budowy konkurencyjnej gospodarki.

Aktywowanie świata biznesu i nauki

Wiceprezes BGK Paweł Nierada dodał, że z perspektywy Banku Gospodarstwa Krajowego 3W jest czymś kluczowym.

- To jest cały program na rzecz zrównoważonego rozwoju na najbliższe lata, który ma prowokować działania w wielu obszarach gospodarki tak, żeby aktywować świat biznesu i nauki. Dzięki temu uda nam się zbudować nowoczesny potencjał gospodarki 3W - stwierdził.

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński poinformował, że w portfolio organizacji są projekty ze wszystkich trzech obszarów: związane z uzdatnianiem wody, magazynowaniem wodoru, a także technologie związane z grafenem. Jednocześnie wskazał na potrzebę precyzyjnego definiowania przez rząd co i po co w długoterminowych strategiach powinno być realizowane.

- Bez tego trudno nam będzie rozwijać projekty - powiedział.


PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Fit for 55". Dr Dawid Piekarz: pytanie, czy Europejczycy zaakceptują wyrzeczenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:45
- Tak jak prawa do emisji CO2 wywindowały ceny prądu, tak rozciągnie się to na transport czy budownictwo. Każdy tego typu podatek jest przerzucany na konsumenta. Będziemy ponosili kolejne opłaty za to, że towary są transportowane czy że ogrzewamy nasze mieszkania - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGHM rozważa inwestycje w małe reaktory jądrowe i wodór. To odpowiedź na wysoką cenę energii

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 08:10
- W odpowiedzi na wysoką cenę energii i konieczność posiadania źródła energii z mniejszym wpływem na klimat, małe reaktory jądrowe powinny być absolutnie rozważanym wariantem - mówi "Rzeczpospolitej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarta edycja Forum Wizja Rozwoju. "Polska musi być obecna w procesie cyfryzacji"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 13:02
- Cyfryzacja i robotyzacja postępują, Polska musi być obecna w tym procesie. Istotna jest również kwestia suwerenności cyfrowej - mówili uczestnicy czwartkowego panelu "Wizja rozwoju e-gospodarki" podczas kongresu Forum Wizja Rozwoju.
rozwiń zwiń