X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Zaproponowane zmiany to krok w dobrym kierunku". Ekspert o założeniach podatkowych Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 07:54
Korekta rozwiązań podatkowych w ramach Polskiego Ładu idzie w dobrą stronę - powiedział Marian Szołucha z Akademii Finansów Vistula, oceniając przyjęte przez rząd projekty dotyczące m.in. składki zdrowotnej i daniny przychodowej od wielkich firm.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartolomiej Pietrzyk/Shutterstock

W środę rząd przyjął projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, który przewiduje m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Ponadto Rada Ministrów zdecydowała, że w ramach Polskiego Ładu wprowadzony zostanie minimalny podatek dla wielkich firm w wysokości 0,4 proc. przychodów i 10 proc wydatków pasywnych. Ma on objąć spółki kapitałowe i podatkowe grupy kapitałowe, które wykazują straty lub których dochód jest poniżej 1 proc. przychodu z działalności operacyjnej, bez nabycia środków trwałych.

Ekspert: kierunek jest słuszny

Według ekonomisty Instytutu Prawa Gospodarczego Akademii Finansów Vistula zaproponowana korekta rozwiązań podatkowych w ramach Polskiego Ładu to krok w dobrą stronę.

- Należy docenić, że rząd wykazał otwartość na argumenty strony społecznej, w tym przypadku najmniejszych przedsiębiorców - wskazał.

- Myślę, że jesteśmy już bardzo blisko ogólnego konsensusu. Jeśli zmianie metody kalkulacji składki zdrowotnej towarzyszyć będzie większe otwarcie ryczałtowego sposobu rozliczania podatku z działalności, to każdy przedsiębiorca będzie mógł wybrać najbardziej dopasowaną do swojej sytuacji formę opodatkowania - zaznaczył.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Polski Ład to nie tylko niższe podatki. To pomoc przy kredytach mieszkaniowych, przy budowie domu

Podatek od przychodów

Zdaniem Szołuchy jeśli chodzi o nowość w postaci daniny przychodowej, to kierunkowo jest to ciekawy i odważny pomysł.

- Z nieuczciwością koncernów i korporacji trzeba walczyć w sposób zdecydowany, jeśli chcemy mówić o powadze państwa - ocenił.

Jak zaznaczył, w tym przypadku należy zaczekać jednak na szczegóły i konkretne zapisy, bo warto uważać, by - niejako przy okazji - nie ucierpiały również duże, ale polskie i uczciwe firmy.

- Pamiętajmy, że część z nich działa w modelu wysokich obrotów, ale bardzo niskich marż. W ich głos proponowałbym się jeszcze wsłuchać - podkreślił.

- Co do wyższej kwoty wolnej oraz podniesienia drugiego progu podatkowego w PIT nikt chyba nie miał i nie ma zastrzeżeń - zauważył, dodając, że podobnie jest w przypadku przyspieszenia transformacji energetycznej, inwestycji infrastrukturalnych, cyfryzacji czy dalszego wsparcia polskich rodzin.

Według ekonomisty wszystko to zawiera w sobie program Polskiego Ładu i niedobrze, że nasza uwaga skupiała się dotąd na dosłownie kilku propozycjach podatkowych, psując obraz całości.

- Myślę, że dzięki ogłoszonym zmianom, taka sytuacja właśnie dobiegła końca - zaznaczył Szołucha.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Zmiany w podatkach i składce zdrowotnej. Rząd wyjaśnia kształt i zakres reform Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:23
Rząd przyjął projekty reform w ramach Polskiego Ładu ws. podatków i składki zdrowotnej. Jedna z najważniejszych zmian to podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Rząd przekonuje, że na nowych rozwiązaniach zyska niemal 18 milionów Polaków i dementuje pojawiające się w mediach doniesienia nt. negatywnych konsekwencji reform. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład to nie tylko niższe podatki. To pomoc przy kredytach mieszkaniowych, przy budowie domu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:55
Rząd podczas dzisiejszego posiedzenia przyjął w ramach Polskiego Ładu nie tylko ustawy dotyczące obniżenia podatków, ale również rozwiązania obejmujące wsparcie przy kredytach mieszkaniowych, uproszczające procedury budowlane i rekompensaty dla jednostek samorządu terytorialnego z tytułu obniżonych wpływów podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na tej zmianie zyskają miliony Polaków". Premier o reformach przyjętych w ramach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 20:55
- Mój rząd przyjął właśnie kluczowe zmiany proponowane w ramach Polskiego Ładu. Oznaczają one historyczną obniżkę podatków i potężny impuls dla budowy silnej klasy średniej. Na tej zmianie zyskają miliony Polaków - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń