X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Cyfrowe waluty powodują wzrost cen elektroniki? Tak twierdzą analitycy PIE

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 12:05
Odbicie kursów kryptowalut i niedobory mikroprocesorów będą skutkować wysokimi cenami sprzętu komputerowego - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według analityków wzrost kosztów napędzają ceny kart graficznych oraz procesorów CPU.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Volodymyr_Shtun

Według ekspertów PIE sektor elektroniki konsumenckiej zmaga się z niedoborami półprzewodników, czego przykładem jest np. trudny start modelu konsoli Play Station 5. Analitycy przytoczyli dane GUS, wskazujące na to, że ceny sprzętu audiowizualnego są obecnie o 4,7 proc. wyższe niż rok temu. Ocenili, że z dużym prawdopodobieństwem będą nadal rosnąć. Zdaniem PIE "dynamiczne odbicie kursów kryptowalut oraz niedobory mikroprocesorów będą skutkować wysokimi cenami sprzętu komputerowego".

bitcoin1200.jpg
''Mogą stanowić ryzyko dla stabilności systemu finansowego''. Komitet Bazylejski o kryptowalutach

Czy rosną ceny elektronicznych komponentów ?

Jak zastrzegli analitycy PIE w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE", statystyka publiczna nie udostępnia szczegółowych informacji na temat komponentów. "Analiza została wykonana na podstawie średnich cen ofert promocyjnych publikowanych w serwisie pepper.pl" - wskazano. Prezentowane dane pozbawione są korekt statystycznych - "wskazują raczej na ogólne trendy".

Wysoki koszt sprzętu komputerowego, jak wyjaśnili eksperci, napędzany jest przez ceny dwóch podzespołów: kart graficznych oraz procesorów CPU. "Od początku 2020 r. produkty te podrożały kolejno o 215 proc. oraz 175 proc." - zauważono. Dodano, że np. koszt kości pamięci RAM praktycznie nie uległ zmianom, a dyski twarde podrożały o ok. 5 proc.

bitcoin waluta gospodarka pieniądze 1200.jpg
Obalamy mity na temat bitcoina. Sprawdź wady i zalety najpopularniejszej kryptowaluty świata

Cyfrowe waluty źródłem problemów ?

Według analityków wzrost cen kart graficznych jest bezpośrednio związany z wykorzystaniem tego podzespołu "do kopania kryptowalut", a ponowny wzrost popularności kryptowalut może podnieść ceny. "Duże podwyżki nastąpiły IV kw. 2020 r., tj. równolegle do szybkiego wzrostu kursu bitcoina" - przypomniano. Wskazano też na gwałtowny spadek cen kryptowalut w maju, który "znalazł odzwierciedlenie w cenach sprzętu, chociaż nastąpiło to po kilku miesiącach".

Eksperci zwrócili uwagę, że ceny procesorów mocno wzrosły na początku pandemii, co wiązało się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na sprzęt elektroniczny do pracy czy edukacji zdalnej.

"W 2021 r. druga fala podwyżek występuje z powodu niedoborów sprzętu. Rynek wchodzi obecnie w apogeum niedoborów, a odzyskanie równowagi zajmie przeszło rok" - tak twierdzą eksperci PIE.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Rynek kryptowalut pod ostrzałem. Bitcoin to "farsa", a firmy kryptograficzne nie działają uczciwie?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:01
Kryptowaluty, takie jak bitcoin, są "farsą" i symptomem tworzenia się baniek na rynkach finansowych, powiedział agencji Reuters dyrektor inwestycyjny funduszu inwestycyjnego Amundi, Pascal Blanque. Eksperci dodają, że firmy kryptograficzne (odpowiedzialne za tworzenie bitcoina) nie przestrzegają zasad przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do wydobywania kryptowalut trzeba więcej energii niż zużywa Polska. Nowa analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 12:03
Roczne zapotrzebowanie na energię przy wydobywaniu kryptowalut jest większe niż zużycie energii elektrycznej w Polsce - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Farmy kryptowalut w większości znajdują się w krajach o dużym udziale paliw kopalnych w miksie energetycznym - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek kryptowalut. Jak okup, to tylko w bitcoinach

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 10:10
Ceny kryptowalut pozostają zmienne nawet w wakacje. Bitcoin, ethereum, cardano, ripple i dogecoin spadły od środy o 5-10 procent, przy czym największe straty z głównych kryptowalut poniósł uniswap. Ten wirtualny token spadł o prawie 14 procent, choć ostatnie zyski oznaczają, że wciąż jest w górę tydzień do tygodnia. Na rynku pojawiają się konta z dużą ilością bitcoinów, co historycznie było znakiem zbliżających się wzrostów cen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salwador oficjalne uznaje Bitcoina. Kryptowaluta stała się prawnym środkiem płatniczym

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 11:06
W Salwadorze Bitcoin stał się od dziś prawnym środkiem płatniczym i jest to pierwszy kraj, gdzie ta kryptowaluta uzyskała taki status.
rozwiń zwiń