X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mniej firm z sektora MŚP skarży się na niższe obroty niż przed pandemią. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 08:19
Ubyło małych i średnich przedsiębiorstw skarżących się na niższe obroty niż przed pandemią. Największą zmianę na lepsze odnotowały firmy usługowe i handlowe - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według badania przeprowadzonego wśród mikro, małych i średnich firm na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, obecnie z problemem niższych obrotów niż przed pandemią zmaga się 31 proc. przedsiębiorstw, 32 proc. informuje, że już odbudowało sprzedaż, a 12 proc. - że wiedzie im się lepiej niż przed pojawieniem się Covid-19.

- Gospodarka się odbudowuje, ale w rożnym tempie w różnych obszarach. W rezultacie zróżnicowana jest też sytuacja przedsiębiorstw - wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Eksperci BIG przypomnieli, że sytuacja w kilka miesięcy od zniesienia lockdownów pod koniec maja tego roku poprawiła, bo jeszcze w I i II kwartale na niższą sprzedaż niż przed marcem 2020 r. skarżyła się połowa firm sektora MŚP.

- Największą zmianę na lepsze odnotowały firmy usługowe i handlowe, gdzie jeszcze na początku roku niższe niż przed pandemią obroty miało odpowiednio 61 i 52 proc. firm, a teraz jest to odpowiednio 33 i 29 proc. – stwierdził Grzelczak. Podkreślił, że część przedsiębiorstw istotnie skorzystała na tym, że pojawiły się nowe modele zachowań klientów - zmienił się popyt na usługi i towary, a jednocześnie osłabiła się konkurencja.

- Potrafiły zbudować na tym lepszą pozycję rynkową niż ta, którą miały przed nastaniem Covid-19. Przedłużająca się pandemia im sprzyja – ocenił.

faktura1200.jpg
Najwięcej faktur do windykacji trafia z sektora budowlanego. Znamy wyniki badania

Odrabianie strat po lockdownach

Według badania niemal jedna trzecia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wciąż zmaga się z gorszymi wynikami. Firmom, którym nie udało się odbudować sprzedaży do tej pory, bardzo trudno o optymizm, a ich sytuację komplikuje fakt, że w powietrzu wisi kolejny lockdown - zaznaczyli autorzy badania.

Zdecydowana większość przedsiębiorców, którym światowa epidemia uszczupliła biznes, ocenia, że jeśli nie udało się odbudować go do tej pory, to "nie ma na to szans również do końca bieżącego roku". O możliwości ponownego osiągania wcześniejszych wyników jeszcze w trzecim kwartale 2021 r. mówi 2,6 proc. respondentów, a na czwarty kwartał wskazuje 3,8 proc. badanych. Z kolei jedna czwarta firm nie jest w stanie albo nie chce przewidywać, kiedy mogłoby to nastąpić.

W jednych branżach jest lepiej, w innych gorzej

Z największą nadzieją na końcówkę tego roku patrzą przedstawiciele branży budowlanej, wśród których 12,5 proc. odpowiedziało, że ich firma powróci do kondycji sprzed koronakryzysu jeszcze w 2021 r. Według ekspertów wpływ na taką ocenę ma boom na rynku nieruchomości i sezonowość tej branży, która przed nastaniem zimy przyspiesza prace.

Bieżący rok "na straty" spisała natomiast branża transportowa – nikt z jej ankietowanych przedstawicieli, którym dziś jest gorzej niż przed pandemią, nie wymienił najbliższych miesięcy jako terminu powrotu do wcześniejszej kondycji, nie wspomniał też o pierwszym kwartale przyszłego roku.

Badanie zrealizował w lipcu 2021 r. Instytut Keralla Research na reprezentatywnej próbie 500 firm MŚP techniką wywiadów telefonicznych.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Jacek Sasin: szybkie odbicie polskiej gospodarki to zasługa państwowych spółek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 21:25
- Mimo pandemii, polskie spółki Skarbu Państwa rosną jak szalone i zarabiają jak szalone - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas 30. Forum Ekonomicznego. Jak dodał, zyski tych spółek po I półroczu są rekordowe, co świadczy o ich dobrym zarządzaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaproponowane zmiany to krok w dobrym kierunku". Ekspert o założeniach podatkowych Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 07:54
Korekta rozwiązań podatkowych w ramach Polskiego Ładu idzie w dobrą stronę - powiedział Marian Szołucha z Akademii Finansów Vistula, oceniając przyjęte przez rząd projekty dotyczące m.in. składki zdrowotnej i daniny przychodowej od wielkich firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najwięcej faktur do windykacji trafia z sektora budowlanego. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:48
Największy odsetek wśród wystawianych faktur przekazuje do windykacji budownictwo, a najrzadziej z takiej możliwości korzysta sektor usług i handlu - wynika z badania "Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji". Skuteczność odzyskiwania należności rośnie wraz z wielkością firmy.
rozwiń zwiń