X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskie porty powinny inwestować za granicą? To jeden z postulatów Kongresu Morskiego w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:32
"Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 8. Kongresu Morskiego. W Szczecinie eksperci będą dyskutować w ramach bloków tematycznych o portach i żegludze, edukacji, rozwoju i innowacjach, ekologii i bezpieczeństwie. Istotnym tematem debaty ma być przemysł offshore i działania na rzecz klimatu.
Marek Gróbarczyk na 8.Kongresie Morskim w Szczecinie
Marek Gróbarczyk na 8.Kongresie Morskim w SzczecinieFoto: Kongres Morski/twitter

"Troska o państwo morskie zajmować powinna wszystkich, którzy autentycznie są przejęci pomyślnym rozwojem Rzeczypospolitej" - napisał w liście do uczestników kongresu, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, premier Mateusz Morawiecki.

kontenerowiec MSC statek transport kontenery port gdańsk free shutt 1200 .jpg
"Bardzo duża szansa dla Polski". Premier o rozbudowywanym porcie w Gdańsku

W opinii premiera program debat stanowi świadectwo tego, iż "kongres gotowy jest dyskutować o najpilniejszych wyzwaniach współczesności", którymi są modernizacja wybrzeża, budowa portów, wzmacnianie przemysłu stoczniowego i rozwój zielonych technologii. "Dla gospodarki morskiej te wszystkie obszary są dziś niezbędne do tego, aby Polska mogła konkurować z najlepszymi" - wskazał Mateusz Morawiecki.

Polski Ład i gospodarka morska

Zaznaczył, że cieszy się, iż organizatorzy kongresu nie pominęli "ważnego kontekstu Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu". Jak stwierdził, gospodarka morska zajmuje "istotne miejsce w obu tych programach, które w najbliższych latach będą służyć awansowi cywilizacyjnemu naszego państwa".

"Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego oraz wzmacniał nasz kraj w roli lidera całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślił premier.

Porty nie zawiodły w pandemii

Myślę, że to jest czas, abyśmy rozpoczęli dyskusję na temat akwizycji. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które umożliwią portom inwestowanie poza granicami naszego kraju - powiedział we wtorek sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas 8. Kongresu Morskiego.

- Pierwszym tematem, który musimy rozwijać i kontynuować, to rozwój polskich portów. Port w Gdańsku, Gdyni, Szczecin-Świnoujście to okna na świat, które w dobie COVID-19, w dobie spadków gospodarczych, w chwili, gdy niejednokrotnie załamywała się koniunktura światowa, doskonale poradziły sobie z bieżącą sytuacją - mówił we wtorek sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Gróbarczyk, oficjalnie otwierając w Szczecinie 8. Międzynarodowy Kongres Morski.

Dodał, że były "ogromne obawy", jeśli chodzi o ubiegły rok, jednak "magiczna liczba 100 mln (ton) przeładowanych towarów została pokonana".

- Choć ten czas covidowy był tak trudny, porty polskie w ramach ceł i danin przyniosły ponad 30 mld zł do budżetu państwa. To ogromny zastrzyk i wskazuje na to, jaką drogą, jakim kierunkiem powinniśmy podążać - powiedział Gróbarczyk.

Porty powinny inwestować poza Polską

W opinii Marka Gróbarczyka dyskusja o rozwoju portów dotarła do "kulminacyjnego momentu".

- Myślę, że to jest czas, abyśmy rozpoczęli dyskusję na temat akwizycji. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które umożliwią portom inwestowanie poza granicami naszego kraju. To jest ten krok, który powinniśmy wykonać - powiedział Gróbarczyk.

Dodał, że przygotowywane akty prawne "przyczynią się do tego, aby zachęcić zarządy do podjęcia bardzo ambitnych wyzwań, ale bezwzględnie koniecznych do tego, aby pokonać kolejną barierę i wejść na wyższy poziom".

Marek Gróbarczyk wskazał, że bardzo istotne są obecne zadania, które realizują porty, a więc m.in. poszerzenie do nich dostępu od strony lądu i morza, nowe pirsy czy terminale.

shutt eksport 1200.jpg
Port w Gdańsku zarobił w 2020 roku 65 mln zł. W styczniu awansował na trzecie miejsce nad Bałtykiem

Morskie farmy nowym impulsem

Marek Gróbarczyk podkreślił, że drugim tematem, który jest "wykładnią kongresu", jest morska energetyka wiatrowa.

- Dla branży morskiej jest to rzecz nowa, dająca ogromne możliwości, ale w innym zakresie – przede wszystkim operacyjnym. Nie możemy mówić o zbyt ogólnych rzeczach związanych z energetyką. (…) My już dzisiaj musimy przygotować się do inwestycji, do całej obsługi, przede wszystkim do stworzenia rozwiązań, które będą realizować to zadanie - mówił Gróbarczyk.

PR24/PAP/swCzytaj także

Mosty na Mierzei Wiślanej prawie gotowe. Pierwszy z nich przechodzi właśnie próbne obciążenia

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 10:41
Na Mierzei Wiślanej trwają testy i próbne obciążenia mostu Południowego, który lada moment będzie gotowy do użytku. Większość robót konstrukcyjnych wykonano także przy moście Północnym. To dzięki tym dwóm obiektom kierowcy nie będą stać w korkach, czekając aż przez kanał żeglugowy przepłynie statek - poinformował Urząd Morski w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: transport morski notuje rekordowe zyski od czasu kryzysu z 2008 r.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 17:44
Transport morski odnotowuje obecnie najwyższe zyski od 2008 roku, co spowodowane było wznowieniem na szeroką skalę handlu drogą morską po pandemii COVID-19. Pandemia zakłóciła globalny łańcuch dostaw towarów statkami, ograniczając zdolność branży do szybkiego przemieszczania - pisze w niedzielę Bloomberg.
rozwiń zwiń