Inwestowanie w nieruchomości. Koszty materiałów budowlanych przekładają się na cenę domu
Przemysł budowlany na różnych etapach budowy domu korzysta z wielu różnych materiałów. Architekci w swych projektach muszą kierować się mi.in. ich parametrami wytrzymałościowymi. Najczęściej stosowane materiały to beton, stal, drewno, cegła i kamień. Wszystkie w ostatnim czasie zdrożały.
2021-09-23, 12:34
- Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać.
Jak zaznaczył ekspert, wzrost cen nowych mieszkań wyprzedza inflację, choć ona także rośnie coraz szybciej.
- Są dwie główne przyczyny wyższych cen, pierwsza to taka, że oferta dostępnych mieszkań bardzo się skurczyła, wskutek tego podaż nie nadąża za popytem. Druga to wzrost kosztów ich realizacji - wymienił.
Ekspert podkreślił, że za wzrost cen mieszkań odpowiada głównie ta druga.
Powiązany Artykuł
Inwestowanie w nieruchomości. Sprawdź, jakie są symptomy pojawienia się bańki mieszkaniowej
- Są nim rosnące koszty realizacji inwestycji. Drożeją właściwie wszystkie materiały budowlane, a wzrost ten jest dużo szybszy od inflacji. W dodatku można się spodziewać wzrostów kosztów energii, a to wpływa na koszty we wszystkich fazach procesu budowlanego - wskazał.
REKLAMA
Jak zaznaczył, coraz więcej rozpoczynanych inwestycji będzie musiało spełniać nowe normy dotyczące oszczędności energii. To wprawdzie ograniczy przyszłe koszty zużycia energii i ślad węglowy w fazie użytkowania budynku, ale kosztuje więcej w fazie budowy, a i emisja CO2 związana z produkcją materiałów i wykonawstwem jest pewnie nieco wyższa.
Wzrost cen materiałów budowlanych
Każdy materiał budowlany ma inną wytrzymałość, wagę i trwałość, co czyni je odpowiednimi do różnych zastosowań. Istnieją krajowe normy i metody testowania, które regulują wykorzystanie materiałów budowlanych w przemyśle budowlanym, tak aby można było na nich polegać w zakresie zapewnienia integralności strukturalnej. Architekci również wybierają materiały na podstawie kosztów i estetyki.
Materiały budowlane są zwykle dzielone wg źródeł ich pozyskania na: naturalne i wytworzone przez człowieka. Materiały takie jak kamień i drewno są naturalne, a beton, cegła i stal są wytwarzane przez człowieka. Jednak oba rodzaje muszą być przygotowane lub poddane obróbce, zanim zostaną użyte w budownictwie. Poniżej znajduje się lista materiałów budowlanych, które są powszechnie stosowane w budownictwie oraz skala wzrostu ich cen.
STAL
Stal jest stopem żelaza i węgla i często innych materiałów stopowych w jego składzie, aby uczynić go silniejszym i bardziej odpornym na złamania niż żelazo. Stal nierdzewna jest odporna na korozję i utlenianie z powodu dodatkowego chromu w jej składzie. Ponieważ jest tak wytrzymała, inżynierowie używają stali do strukturalnych ram wysokich nowoczesnych budynków i dużych obiektów przemysłowych.
REKLAMA
Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego skokowy wzrost cen to efekt zmian na rynkach światowych. Zwracają uwagę, że od listopada 2020 r. ceny zbrojeń stalowych na London Metal Exchange wzrosły z 500 do 700 dolarów za tonę, a kontrakty terminowe sugerują, że ceny utrzymają się na wyższych poziomach do końca roku.
BETON
Beton jest materiałem kompozytowym wykonanym z drobnego i grubego kruszywa (np. żwiru, kruszonego kamienia, betonu z recyklingu i kruszywa geosyntetycznego) połączonego płynnym spoiwem, takim jak cement, który twardnieje lub utwardza się z czasem. Cement jest drobnym proszkiem produkowanym przez ogrzewanie wapienia i materiałów gliniastych w piecu i dodanie gipsu. Tak więc beton składa się z kruszywa mineralnego, związanego z cementem portlandzkim i wodą. Po wymieszaniu cement twardnieje lub utwardza się w kamienny materiał, który uważamy za beton. Aby zwiększyć wytrzymałość betonu na rozciąganie, inżynierowie często planują wzmocnienie go stalowymi prętami (pręt zbrojeniowy).
DREWNO
Drewno, będące jednym z najstarszych, a może nawet najstarszym materiałem budowlanym, jest stosowane od tysięcy lat i ma właściwości, które czynią je idealnym materiałem budowlanym. Niektóre gatunki drzew są lepsze do określonych zastosowań i do użytku w niektórych klimatach niż inne. Inżynierowie budowlani i architekci mogą określić, który rodzaj drewna jest idealny dla danego projektu budowlanego. Po znacznym wzroście cen w ostatnich miesiącach, obecnie drewno tanieje na rynkach.
Według PIE w przypadku drewna rynek odbudowuje się po wystąpieniu niedoborów w maju, towarzyszą temu jednak podwyżki cen producentów we wszystkich państwach UE. Wzrost cen produktów z drewna w PPI sięga obecnie 15-30 proc., a tendencja jest wzrostowa.
"Te zmiany wpływają także na polską gospodarkę – według danych PSB wśród artykułów budowlanych najbardziej wzrosły właśnie ceny elementów stalowych i drewna, tj. płyt OSB (w szczycie 40 proc. r/r), blaszanych elementów dachowych (12,5 proc.) oraz instalacji (10,9 proc.)" - wskazuje PIE.
REKLAMA
KAMIEŃ
Najtrwalszym dostępnym materiałem budowlanym jest ten, który jest tu obecny od tysięcy lat: kamień. W rzeczywistości najstarsze nadal istniejące budynki są wykonane z kamienia. Ma on wiele zalet, ale przy projektowaniu budynków inżynierowie i architekci muszą brać pod uwagę kilka różnych czynników związanych z właściwościami kamienia.
CEGŁA
Budownictwo murowane wykorzystuje pojedyncze elementy (takie jak cegły) do budowy konstrukcji, które są zazwyczaj połączone ze sobą za pomocą zaprawy. Dawniej cegły gliniane były formowane w formie i wypalane w piecu. Obecnie najmocniejszą i najczęściej stosowaną jednostką murarską jest blok betonowy, który może być wzmocniony stalą.
Pozostałe materiały też drożeją
Zdaniem PIE nowym problemem jest niedobór polistyrenu.
"Od początku wakacji hurtownie budowlane zaczęły zgłaszać problemy w pozyskaniu surowca potrzebnego do produkcji styropianu, co – według PSB – już w lipcu wywołało skokowy wzrost cen elementów termicznych o 25 proc. Komunikaty publikowane na stronach internetowych podmiotów dają małe szanse na stabilizację rynku do końca roku – oznacza to, że ceny tego surowca oraz chemii budowlanej wzrosną jeszcze mocniej" - informuje PIE.
PolskieRadio24.pl/ theconstructor.org/ Eurostat/ PAP/mib
REKLAMA