X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Technologia i nadzór w świecie finansów. Debata ''Cyfryzacja sektora finansowego'' na Kongresie 590

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 11:10
Światowa gospodarka przeżywa nieustanną cyfrową rewolucję. Badacze szacują, że do 2025 roku to, co nazywamy "globalną sferą danych", wzrośnie z 16,1 biliona gigabajtów w 2016 roku do 163 bilionów gigabajtów. Ten dziesięciokrotny wzrost będzie obejmował dane przechowywane wszędzie, od chmury po urządzenia przenośne. Makroekonomiczne implikacje tej cyfrowej rewolucji wpłyną również na kształt sektora finansowego. O aspektach cyfrowej rewolucji w finansach będą debatować uczestnicy Kongresu 590.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zapp2Photo

Cyfryzacja w świecie finansów jest napędzana przez innowacje, które kryją się pod pojęciem fintech. Mówiąc prościej, fintech to zbiór technologii, których zastosowania mogą mieć wpływ na usługi finansowe. Zalicza się do nich sztuczną inteligencję, big data, biometrię oraz technologie rozproszonych ksiąg rachunkowych, takie jak blockchains.

Fintech oferuje obietnicę szybszych, tańszych, bardziej przejrzystych i przyjaznych dla użytkownika usług finansowych. Wiąże się to z perspektywą szerszego włączenia finansowego ludności różnych krajów.

Innym obszarem są "inteligentne kontrakty", które mogą umożliwić bezpieczniejsze i szybsze rozliczanie transakcji na rynkach finansowych. Kontrakty te wykorzystują oprogramowanie umożliwiające dokonywanie transakcji bez interwencji człowieka.

Nieuchronne jest, że pojawią się jednak związane z tym zagrożenia. Stabilność finansowa może zostać naruszona poprzez zakłócenia w funkcjonowaniu istniejących usługodawców i modeli biznesowych. Nieuregulowane sektory mogą stwarzać dodatkowe ryzyko operacyjne związane z cyberprzestępczością i outsourcingiem.

Nowe technologie i nowe formy pośrednictwa mogą naruszyć równowagę między przejrzystością a prywatnością. Niedawna sprawa Facebook-Cambridge Analytica podkreśliła potrzebę wprowadzenia jasnych zasad regulujących prywatność i własność danych. Obawy etyczne są równie ważne jak wytyczne prawne, jeśli chodzi o indywidualnych użytkowników.

Czytaj także:
kongres 590 zdjecie 1200.jpg
"Nowe możliwości". Rozpoczyna się 6. edycja Kongresu 590

Krypto jest w modzie

Również aktywa kryptowalutowe wkroczyły do krajobrazu finansowego. W ostatnich latach nastąpiła ich znaczna ekspansja. Globalny Raport Stabilności Finansowej szacuje wzrost kapitalizacji rynkowej wszystkich kryptowalut do około 600 miliardów dolarów w grudniu 2020 roku, z poziomu około 25 miliardów zaledwie rok wcześniej. Nie uwzględnia to na dodatek transakcji odbywających się poza giełdami.

Rozwój funduszy inwestycyjnych i kontraktów terminowych związanych z aktywami kryptowalutowymi zwiększa możliwości dla inwestorów głównego nurtu. Jednak to poszerzenie bazy inwestorów może spowodować zwiększoną korelację między aktywami kryptowalutowymi a aktywami tradycyjnymi. Zwiększyłoby to możliwość przenoszenia się wstrząsów, zwłaszcza podczas epizodów niechęci do podejmowania ryzyka.

Podobnie jak w przypadku innych form fintech, kryptowaluty obarczone są zwiększonym ryzykiem działań przestępczych. Mogą one maskować tożsamość, co czyni je atrakcyjną formą prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, uchylania się od płacenia podatków i oszustw.

Na razie kryptowaluty są wciąż stosunkowo mało znaczące w porównaniu z aktywami konwencjonalnymi i jak na razie nie stanowią zagrożenia dla stabilności makrofinansowej. Może się to jednak zmienić.

Gdy ceny aktywów szybko rosną, ryzyko może się kumulować, zwłaszcza jeśli uczestnicy rynku zapożyczają się, aby je kupić. Tak więc, gdy dźwignia finansowa wzrasta z powodu kryptowalut, mogą pojawić się słabe punkty.


Reakcja regulacyjna

Aby zmaksymalizować pełny potencjał nowych technologii finansowych, decydenci muszą znaleźć rozsądną równowagę. Oznacza to stworzenie przestrzeni sprzyjającej innowacjom, przy jednoczesnym zachowaniu solidnych ram regulacyjnych. Należy utrzymać zaufanie do rozwijającego się systemu finansowego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zidentyfikował cztery kroki, których podjęcie regulatorzy powinni wziąć pod uwagę.

Czytaj także:
shutt waluty 1200.jpg
"Rola banków centralnych w gospodarce". Debata w ramach Kongresu 590

Po pierwsze, organy regulacyjne muszą skupić się na podmiotach, zwracając większą uwagę na ich działalność. Jest to odpowiedź na fakt, że usługi finansowe świadczy coraz bardziej zróżnicowana grupa przedsiębiorstw i platform rynkowych.

Po drugie, należy wzmocnić zarządzanie. Konieczne będzie opracowanie zasad i standardów w celu zapewnienia integralności danych, algorytmów i platform - aby zagwarantować, że działają one w sposób, który nie naraża konsumentów ani systemu finansowego na nadmierne ryzyko.

Po trzecie, można rozważyć opcje polityczne wspierające otwarte sieci oraz dostosować politykę licencyjną tak, aby wspierać konkurencję.

Po czwarte, konieczna jest modernizacja zasad prawnych. Utrzymanie zaufania do usług finansowych może również wymagać opracowania nowych ram prawnych w celu sprecyzowania praw i obowiązków w nowym krajobrazie finansowym.

Organy regulacyjne zaczęły zajmować się tymi wyzwaniami, stosując różne podejścia w różnych krajach. Jest to ważne, ponieważ już teraz reakcje są zróżnicowane. Niektóre z nich obejmują:

  • sprawdzenie możliwości zastosowania istniejących przepisów do aktywów kryptowalutowych;
  • wydawanie ostrzeżeń dla konsumentów;
  • nałożenie wymogów licencyjnych na niektórych uczestników rynku;
  • zakazanie instytucjom finansowym handlu kryptowalutami;
  • całkowity zakaz korzystania z kryptowalut;
  • ściganie sprawców naruszeń prawa.


Wprowadzanie skutecznych regulacji jest wciąż na wczesnym etapie. Kraje badają nowe technologie i tworzą kontrolowane środowiska do ich testowania. 

Uporządkowanie rynku kryptowalut stanowi przykład trudności, z jakimi borykają się organy regulacyjne w szybko zmieniającej się sferze fintech. Są one trudne do uregulowania, ponieważ wykraczają poza zakres obowiązków różnych agencji krajowych i funkcjonują w skali globalnej. Wiele z nich jest nieprzejrzystych i znajduje się poza konwencjonalnym systemem finansowym, co utrudnia ich monitorowanie. Polityka regulacyjna w tym zakresie będzie musiała być elastyczna, innowacyjna i nastawiona na współpracę.

PolskieRadio24.pl/ MFW/ T. Zhang/ mib

Czytaj także

Prezydent podczas Kongresu 590: znakomite wyniki w produkcji i eksporcie to zasługa polskich przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 10:10
- Znakomite wyniki w zakresie produkcji i eksportu to zasługa polskich przedsiębiorców, nasze firmy z powiedzeniem konkurują na światowych rynkach, także w sferze nowych technologii - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda, otwierając Kongres 590 poświęcony m.in. zdrowiu, ekologii i gospodarce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier podczas Kongresu 590: już czas, aby od obrony przejść do inwestycyjnej ofensywy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:00
- Wezwaniem do działania jest właśnie hasło tegorocznego Kongresu - "Polska 2030". Dla mnie Polska roku 2030 to Polska po wdrożeniu Krajowego Planu Odbudowy, tego nowego Plan Marshalla, którego tym razem nikt nam nie odbierze - powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając drugi dzień Kongresu 590.
rozwiń zwiń