X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sądowy finał upadłości Amber Gold. Poszkodowani otrzymali 10 procent straconych środków

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 10:27
Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ zakończono postępowanie upadłościowe spółki Amber Gold. Wierzytelności w kategorii IV, obejmującej klientów indywidualnych, opiewały na kwotę niespełna 582 milionów złotych. Zwrócono im…66 mln złotych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: agencja forum

Od decyzji sądu poinformował we wtorek rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku Łukasz Zioła. Postanowienie nie jest prawomocne, uczestnikom postępowania przysługuje prawo do zażalenia.

Ponad 11,5 tysiąca poszkodowanych

Zioła wyjaśnił, że ostateczny plan podziału, który obejmował 11527 wierzycieli zakwalifikowanych do IV kategorii zaspokojenia tj. klientów indywidualnych spółki Amber Gold został w całości wykonany.

"Wierzytelności w kategorii IV opiewały na kwotę 581.846.865,70 zł. Wypłaty dokonano w większości poprzez dokonanie przelewów na rachunki bankowe wierzycieli. Wierzyciele otrzymali około 10 procent zwrotu ze zgłoszonych wierzytelności, wypłacono im łącznie 66.261.141,13 zł. Wierzycielom rzeczowym wypłacono 4.666.563,44 zł" - podał sędzia.


amber gold 1200 free.jpg
Afera Amber Gold. Zbigniew Janas: powinna nauczyć nas nie szukania okazji do szybkiego zarobku


Natomiast w przypadku, gdy dokonanie przelewów było niemożliwe syndyk złożył kwoty przysługujące poszczególnym wierzycielom do depozytu sądowego. Dotyczy to łącznie 243 nieodebranych depozytów na kwotę 1.222.573,88 zł.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 proc. do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Proces szefów Amber Gold trwał prawie 4 lata

Proces twórców Amber Gold Marcina P. i Katarzyny P. przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w marcu 2016 r. i trwał trzy lata i dwa miesiące. Jego finał nastąpił w maju 2019 r., doszło wówczas do mów końcowych. Samo jednak odczytywanie wyroku zajęło sądowi kolejnych pięć miesięcy do połowy października 2019 r. Od tej daty Sąd Okręgowy zaczął sporządzać pisemne uzasadnienie wyroku. Zakończył je pod koniec lipca 2020 r.


rzymkowski-234.jpg
Rzymkowski: w sprawie Amber Gold państwo zawiodło


Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał b. szefa Amber Gold Marcina P. na 15 lat więzienia, a Katarzynę P. na 12,5 roku więzienia. Oprócz kar pozbawienia wolności sąd nałożył na twórcę Amber Gold i jego żonę zakaz prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze finansowym na 10 lat. Wymierzył im też kary grzywny: dla Marcina P. 159 tys. zł, a dla Katarzyny P. 135 tys. zł.

Prokuratorzy w mowach końcowych procesu przed Sądem Okręgowym wnieśli o kary po 25 lat więzienia dla każdego z oskarżonych. Obrońcy Marcina P. i Katarzyny P. wnioskowali o ich uniewinnienie.

Sąd orzekł tez naprawienie szkód wobec ponad tysiąca poszkodowanych

Sąd orzekł również wobec oskarżonych obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej części pokrzywdzonym w aferze Amber Gold. Dotyczy to ponad tysiąca osób, które nie zgłosiły swoich wierzytelności u syndyka masy upadłościowej Amber Gold i nie wystąpiły z pozwami cywilnymi przeciwko władzom spółki. Odszkodowania, które mają zapłacić tym osobom oskarżeni wynoszą co najmniej 32 mln zł.

Sprawa Marcina P. i Katarzyny P. czeka teraz na rozpatrzenie przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

PAP, jk

Czytaj także

Afera GetBack podobna do Amber Gold?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 21:52
Nie milkną echa w sprawie nieprawidłowości w spółce GetBack. Prokuratura prowadzi postępowanie dotyczące działalności spółki windykacyjnej. Szacuje się, że GetBack ma ponad 2,5 mld złotych zadłużenia. Czy działalność windykatora można porównać z aferą Amber Gold, rozmawiali o tym w audycji "Nisztor pyta” Wojciech Dudziński (audytor śledczy) i Bartek Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wierz w szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka". UOKiK ostrzega przed inwestycyjnymi oszustami

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 14:58
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed ofertami inwestycji alternatywnych, mających przynosić wysokie zyski. Nie wierz w szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka - podkreśla Urząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK ostrzega: uwaga na SMS-y od oszustów czyhających na nasze konta bankowe

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 17:54
Jak chronić swoje konta bankowe i oszczędnościowe przed oszustami, wyjaśnia w Polskim Radiu Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń