X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sygnaliści w firmach pod ochroną. Za zgłoszenie nieprawidłowości zwolnienie z pracy będzie bezskuteczne

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 08:23
Kto zgłosi nieprawidłowości, zachowa etat czy kontrakt, choćby wcześniej miał być zwolniony - pisze ″Rzeczpospolita″. Dziennik informuje, że niedługo wszyscy pracownicy bez względu na wielkość firmy, w której są zatrudnieni, będą mogli skorzystać z ochrony przysługującej tzw. sygnalistom. Tak wynika z ustawy, którą przygotowuje rząd.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

″Po wejściu nowych przepisów w życie każda osoba zatrudniona, przy tym bez znaczenia będzie czy na etacie, kontrakcie, czy współpracująca z danym przedsiębiorcą w ramach działalności gospodarczej, będzie mogła zgłosić nieprawidłowości w działaniu tego przedsiębiorcy, po czym zyska ochronę przed zwolnieniem czy zakończeniem współpracy przed czasem″ - mówi cytowana przez ″Rz″ dr Beata Baran, partner, radca prawny w kancelarii Baran Książek Bigaj.

prezydent podpis 1200.jpg
Rekompensata za okres obowiązywania stanu wyjątkowego. Ustawa z podpisem prezydenta

Specjalne systemy informowania o nieprawidłowościach

Gazeta informuje, że początkowo sygnaliści będą mogli najczęściej korzystać z kanału publicznego, na przykład przekazać informacje do mediów, lub z zewnętrznego, który ma obsługiwać rzecznik praw obywatelskich. Tylko kilka tysięcy firm zatrudniających powyżej 250 pracowników, a także cała administracja publiczna będą musiały wdrożyć specjalne systemy informowania o nieprawidłowościach kanałem wewnętrznym. Za dwa lata dołączą do nich firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników.

Zdaniem ″Rzeczpospolitej″ osoby zgłaszające niezgodne z prawem działania przedsiębiorstw czy urzędów, w których są zatrudnione, będą podlegały całkowitej ochronie przed zwolnieniem. Ma to je zabezpieczyć przed działaniami odwetowymi podmiotu, którego dotyczyło zgłoszenie.

Wdrożenie unijnej dyrektywy o sygnalistach

″Ochrona będzie przysługiwała niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy (m.in. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, kontrakt menedżerski, wolontariat, staż i praktyka), w tym także osobie świadczącej pracę na rzecz podmiotów, z którymi pracodawca utrzymuje relacje gospodarcze, jak wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy. W myśl zapowiedzi ma ona objąć także akcjonariuszy i wspólników oraz członków organów osoby prawnej, byłych już pracowników czy kandydatów do pracy. Rozwiązanie umowy będzie bezskuteczne″ - czytamy w ″Rzeczpospolitej″.

Polskie regulacje przygotowywane przez rząd stanowią wdrożenie unijnej dyrektywy o sygnalistach (2019/1937). Powinny zostać wdrożone do polskich przepisów do 17 grudnia 2021 r.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

COVID-19 wpływa na zaufanie do partnerów biznesowych. Firmy krytyczniej oceniają kontrahentów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 08:18
Blisko połowa małych i średnich firm mniej ufa kontrahentom w pandemii niż przed jej wybuchem, a ponad trzy czwarte uważa, że rzetelność w biznesie ułatwia przetrwanie kryzysu - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Rzetelnej Firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pobudzić innowacyjne działania pracowników? PARP proponuje konkurs dla firm

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 09:45
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs dla małych, średnich i dużych firm z Polski, którego celem jest popularyzacja systematycznego włączania pracowników w działania rozwojowe i innowacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie optymizm wśród przedsiębiorców. GUS: wyraźna poprawa nastrojów w handlu detalicznym

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 15:00
Wraz z poluzowaniem rządowych obostrzeń wzrasta optymizm, szczególnie w sektorach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii - wynika z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny rezultatów lipcowego badania wpływu pandemii na koniunkturę.
rozwiń zwiń