Sygnaliści w firmach pod ochroną. Za zgłoszenie nieprawidłowości zwolnienie z pracy będzie bezskuteczne

2021-10-06, 08:23

Sygnaliści w firmach pod ochroną. Za zgłoszenie nieprawidłowości zwolnienie z pracy będzie bezskuteczne
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Kto zgłosi nieprawidłowości, zachowa etat czy kontrakt, choćby wcześniej miał być zwolniony - pisze ″Rzeczpospolita″. Dziennik informuje, że niedługo wszyscy pracownicy bez względu na wielkość firmy, w której są zatrudnieni, będą mogli skorzystać z ochrony przysługującej tzw. sygnalistom. Tak wynika z ustawy, którą przygotowuje rząd.

″Po wejściu nowych przepisów w życie każda osoba zatrudniona, przy tym bez znaczenia będzie czy na etacie, kontrakcie, czy współpracująca z danym przedsiębiorcą w ramach działalności gospodarczej, będzie mogła zgłosić nieprawidłowości w działaniu tego przedsiębiorcy, po czym zyska ochronę przed zwolnieniem czy zakończeniem współpracy przed czasem″ - mówi cytowana przez ″Rz″ dr Beata Baran, partner, radca prawny w kancelarii Baran Książek Bigaj.

Powiązany Artykuł

prezydent podpis 1200.jpg
Rekompensata za okres obowiązywania stanu wyjątkowego. Ustawa z podpisem prezydenta

Specjalne systemy informowania o nieprawidłowościach

Gazeta informuje, że początkowo sygnaliści będą mogli najczęściej korzystać z kanału publicznego, na przykład przekazać informacje do mediów, lub z zewnętrznego, który ma obsługiwać rzecznik praw obywatelskich. Tylko kilka tysięcy firm zatrudniających powyżej 250 pracowników, a także cała administracja publiczna będą musiały wdrożyć specjalne systemy informowania o nieprawidłowościach kanałem wewnętrznym. Za dwa lata dołączą do nich firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników.

Zdaniem ″Rzeczpospolitej″ osoby zgłaszające niezgodne z prawem działania przedsiębiorstw czy urzędów, w których są zatrudnione, będą podlegały całkowitej ochronie przed zwolnieniem. Ma to je zabezpieczyć przed działaniami odwetowymi podmiotu, którego dotyczyło zgłoszenie.

Wdrożenie unijnej dyrektywy o sygnalistach

″Ochrona będzie przysługiwała niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy (m.in. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, kontrakt menedżerski, wolontariat, staż i praktyka), w tym także osobie świadczącej pracę na rzecz podmiotów, z którymi pracodawca utrzymuje relacje gospodarcze, jak wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy. W myśl zapowiedzi ma ona objąć także akcjonariuszy i wspólników oraz członków organów osoby prawnej, byłych już pracowników czy kandydatów do pracy. Rozwiązanie umowy będzie bezskuteczne″ - czytamy w ″Rzeczpospolitej″.

Polskie regulacje przygotowywane przez rząd stanowią wdrożenie unijnej dyrektywy o sygnalistach (2019/1937). Powinny zostać wdrożone do polskich przepisów do 17 grudnia 2021 r.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej