more_horiz
Gospodarka

Więcej pieniędzy dla samorządów? Senackie komisje za zwiększeniem dotacji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 06:42
Zwiększenie dotacji dla samorządów z budżetu państwa z 8 do 12 mld zł zakłada jedna z poprawek przyjętych podczas posiedzenia połączonych senackich komisji budżetu i finansów oraz samorządu terytorialnego do nowelizacji ustawy o dochodach samorządu terytorialnego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Połączone senackie Komisje Budżetu i Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji zajęły się przyjętą w połowie września przez Sejm ustawą zmieniającą zasady ustalania dochodów samorządów w związku ze zmianami wprowadzanymi przez rządowy program ″Polski Ład″.

shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
Rozwiązania wspierające budżet JST. Samorządy skorzystają na Polskim Ładzie

Samorządy nie występują przeciwko obniżce podatków

Połączone senackie komisje przyjęły ustawę z poprawkami; większość z nich miała charakter redakcyjny lub legislacyjny.

- Główna poprawka zwiększa tę dotację, która będzie zbliżona do tych strat, jakie ponoszą Jednostki Samorządu Terytorialnego. Proponujemy, aby to było zwiększenie do 12 mld zł. Samorządy przedstawiły nam, że jednak ten ubytek ich dochodów z tytułu tych zmian podatkowych jest bardzo duży - powiedział przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów Kazimierz Kleina.

Dodał, że samorządy nie występują przeciwko obniżce podatków, ale uważają, że "w co najmniej części powinno być to zrekompensowane" na - jak mówił - zadania podstawowe, a nie zadania inwestycyjno-rozwojowe, żeby te funkcje społeczne samorządów utrzymać w należytym stanie.

Dochody mniej narażone na zmiany prawne

Wcześniej podczas posiedzenia senackich komisji wiceminister finansów Sebastian Skuza przedstawił główne założenia przyjętej przez Sejm ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów samorządu w związku ze zmianami wprowadzanymi przez ″Polski Ład″.

- Od początku było wiadomo, że historyczna obniżka podatków proponowana w ″Polskim Ładzie″ będzie miała wpływ na finanse Jednostek Samorządu Terytorialnego. Odpowiedzią na to jest ustawa, której punktem wyjścia jest, by system finansów samorządowych zapewnił większą stabilność i przewidywalność dochodów samorządowych tak, by były one mniej narażone na cykliczność i wprowadzone zmiany prawne. Ważne jest, by zapewnić samorządom pewne bezpieczeństwo w ramach ich finansów - powiedział wiceminister.

Większe możliwości inwestycyjne samorządów

Przyjęta przez Sejm w połowie września ustawa zmieniająca zasady ustalania dochodów samorządów ma na celu m.in. ustabilizowanie ich dochodów. Zgodnie z nim dochody samorządów z udziałów w PIT i CIT nie mogą być niższe niż uzyskane w latach poprzednich; dodatkowo środki będą przekazywane w równych ratach miesięcznych.

W ustawie zapisano również utworzenie nowej części subwencji ogólnej - czyli subwencję rozwojową - która ma zwiększyć możliwości inwestycyjne samorządów oraz zapis o przekazaniu samorządom jeszcze w tym roku dodatkowych 8 mld zł, które jednak mają zostać wykorzystane w roku 2022.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem