X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: zmiany demograficzne krępują rozwój firm rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:20
Firmy rodzinne w Polsce natrafiają na barierę rozwojową, jaką są zmiany demograficzne. Z tego w dużej mierze wynika zarówno brak sukcesorów, jak i rąk do pracy - podano w raporcie Warsaw Enterprise Institute "Jaką przyszłość ma Polski biznes rodzinny?".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: racorn/Shutterstock.com

Raport WEI diagnozuje główne problemy firm rodzinnych i rekomenduje odpowiednie rozwiązania. Instytut przypomina w nim, że firmy rodzinne tworzą fundament gospodarki.

W raporcie przypomniano, że małe i średnie firmy, w większości rodzinne lub potencjalnie rodzinne, dostarczają ponad 2/3 wkładu wszystkich przedsiębiorstw w polskie PKB i zatrudniają 6,8 mln pracowników, czyli 68 proc. pracujących w sektorze przedsiębiorstw.

1200_firma_shutterstock.jpg
Rośnie liczba firm zaczynających działalność. GUS podał dane za wrzesień

Firmy rodzinne bardziej odporne

Autorzy raportu zauważają, że w czasach dobrej koniunktury spółki rodzinne przynoszą inwestorom podobne zyski jak spółki nierodzinne, ale te rodzinne wykazują większą odporność na kryzysy. "Kryzys wywołany przez COVID-19 pokazał przewagę spółek rodzinnych, gdyż generują one wyższą rentowność niż rynek" - czytamy.

Zdaniem WEI rozwój firm rodzinnych w Polsce krępują przede wszystkim zmiany demograficzne.

"Problem rosnącego obciążenia pokolenia pracującego dotyka w większym stopniu biznesy rodzinne, których właściciele czują się bezpośrednio odpowiedzialni za los i dobrostan członków rodziny niż w innych firmach i instytucjach. Problem zmiany pokoleniowej jest głównym wyróżnikiem wyznaczającym specyfikę biznesu rodzinnego w dłuższej perspektywie. W korporacji dobiera się osoby do stanowisk i wymienia je w zależności od potrzeb" - ocenia WEI.

Zdaniem ekspertów Instytutu, większość takich firm nie znajdzie prawdopodobnie sukcesorów w gronie rodziny, bo jedynie 15,35 proc. sukcesorów ma na to chęć. "Brak sukcesji wynika z nieprzygotowania firm rodzinnych pierwszego pokolenia do międzypokoleniowej współpracy. Oczekiwanie lojalności od młodych to mało. Firmy rodzinne nie jawią się im jako atrakcyjne miejsca realizacji aspiracji, bo 41,18 proc. ma już za sobą pierwsze doświadczenia pracy w nich. Tendencja ta niesie widmo zagłady dla trwałości większości polskich biznesów rodzinnych" - dodano.

Problemy rynku pracy

Kolejnym problemem firm rodzinnych w Polsce jest zdaniem autorów raportu malejąca liczebność roczników wchodzących na rynek pracy oraz brak odpowiednich ofert i narzędzi wciągających młodzież na rynek pracy. W opinii WEI, tworzy to paradoksalną sytuację, w której mimo, że bezrobocie w Polsce jest niższe niż w Niemczech czy w Czechach, to jego poziom wśród młodzieży poniżej 25. roku życia jest znacząco wyższy.

Dodatkowo jak ocenia WEI, "brak jest szybkiej i kompetentnej analizy ze strony polskich urzędów pracy pozwalających na biznesowe wypracowywanie skutecznych strategii reagowania na zmiany demograficzne", konieczne są także "zmiany w edukacji młodzieży promujące kwalifikacje ułatwiające wejście na rynek pracy oraz umiejętności i wartości przydatne w szybkim odnalezieniu się w kreatywnych zespołach".

"Należy stworzyć program wspierania imigracji. Zasoby z sąsiednich krajów niebawem się wyczerpią. Jednak zwiększenie imigracji wymaga nie tylko odpowiednich regulacji prawnych, ale przede wszystkim powszechnej zgody na zmianę podejścia do polskości z etnicznego na obywatelskie, opartego nie tylko na tradycji i więzach krwi, ale na dobrze zaprojektowanej i wykonywanej umowie społecznej. Inspiracją może być kanadyjska inicjatywa zwiększenia ludności tego kraju z dzisiejszych 38 do 100 milionów w 2100 roku" - pisze Warsaw Enterprise Institute.


PolskieRadio24.pl, WEI, PAP, md

Czytaj także

Minister finansów nagrodził na Kongresie 590 najlepszych płatników CIT. "Cenimy firmy, które uczciwie płacą podatki"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:38
Przychody z CIT mają ogromny wpływ na rozwój kraju i pozwalają realizować programy społeczne - mówił minister finansów Tadeusz Kościński, wręczając na Kongresie 590 wyróżnienia dla firm i grup kapitałowych, największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych za 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PAIH: polskie firmy powinny korzystać z zielonej energii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:30
Polscy poddostawcy firm lokujących inwestycje w Polsce, coraz silniej zwracających uwagę na ślad węglowy, też powinni korzystać z zielonej energii - powiedział w Chorzowie prezes PAIH Krzysztof Drynda. Jak zaznaczył, pozwoli to utrzymać atrakcyjność inwestycyjną Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Test e-Faktur. Ruszył pilotaż nowego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:48
Rozpoczęliśmy pilotaż Krajowego Systemu e-Faktur. Zależy nam na przetestowaniu nowego rozwiązania przez zainteresowane podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania - podał resort finansów.
rozwiń zwiń