more_horiz
Gospodarka

Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie. Kościński: mogą bezpiecznie planować wydatki i projekty

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 13:56
- Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie, opracowaliśmy rozwiązania, które będą niwelować ich mniejsze wpływy z podatków - zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński. - Chcemy też ustabilizowania sytuacji finansowej samorządów - dodał.
Minister finansów Tadeusz Kościński
Minister finansów Tadeusz Kościński Foto: Ministerstwo Finansów/Twitter

Podczas konferencji online minister finansów Tadeusz Kościński oświadczył, że od 2022 r. żaden samorząd nie będzie mieć mniejszych dochodów niż prognozował przed Polskim Ładem.

podatki1200.jpg
Dochody z PIT i CIT dla samorządów. Skuza: żadna gmina nie odnotuje spadku poniżej prognozowanego poziomu

- Chcemy też ustabilizowania sytuacji finansowej samorządów, aby mogły bezpiecznie planować wydatki i projekty. Stąd szereg rozwiązań dających JST gwarancję stabilnych dochodów - mówił szef resortu finansów.

Kondycja finansowa samorządów jest bardzo dobra

Zaznaczył, że nieprawdziwe są tezy, że rząd nie wspiera samorządów.


Posłuchaj
00:23 Tadeusz Kościński, minister finansów mówi o finansach samorządów (IAR/Augustyniak) Tadeusz Kościński, minister finansów mówi o finansach samorządów (IAR/Augustyniak)

 

- W latach 2016-2020 dochody samorządów wzrosły do prawie 1,3 bln zł. W porównaniu do lat 2011-2015 to więcej o blisko 40 proc. Te liczby dotyczą wszystkich samorządów, w tym dużych miast - poinformował Tadeusz Kościński.

Wspomniał, że rząd wprowadził szereg rozwiązań skierowanych do samorządów, w tym rządowy fundusz inwestycji lokalnych i uelastycznienie samorządowych reguł fiskalnych.

- W efekcie budżety samorządów w 2020 r. zamknęły się nadwyżką 5,7 mld zł mimo, że samorządy mówią o minus 20 mld zł - powiedział.

Dodał, że po pierwszym półroczu tego roku na kontach samorządów jest nadwyżka w wysokości 22,4 mld zł.

- Kondycja finansowa samorządów jest bardzo dobra; jest przy tym ściśle powiązana z polską gospodarką, która weszła już na ścieżkę szybkiego wzrostu - podsumował minister finansów.

Przy podziale nie będzie uznaniowości

Wiceminister finansów Sebastian Skuza przypomniał, że przygotowano rozwiązania doraźne dla samorządów na przyszły rok, ale ich pozytywne skutki będą odczuwalne jeszcze w tym roku: w 2021 r. samorządy dostaną dodatkowe 8 mld zł podzielone według algorytmu opartego na obiektywnych danych. Zapewnił, że przy podziale tej kwoty nie będzie uznaniowości.

Jak mówił Sebastian Skuza, w tym roku samorządy otrzymają dodatkowo 4 mld zł subwencji na wsparcie inwestycji wodno-kanalizacyjnych; te środki również będą dzielone według algorytmu. Zostaną przekazane do gmin jako uzupełnienie subwencji ogólnej.

- Te środki trafią do JST, w których niedobór infrastruktury komunalnej w obszarze wodno-kanalizacyjnym jest poniżej pewnych progów procentowych w skali kraju - poinformował.

Według prognoz dochody będą wyższe

- Jeśli chodzi o rok 2022, samorządy przed ogłoszeniem Polskiego Ładu prognozowały dochody z PIT, CIT i subwencji ogólnej na poziomie 140 mld zł. Według prognoz Ministerstwa Finansów dzięki projektowanym zmianom dochody, włączając dodatkowe 8 mld zł, wyniosłyby ok. 149 mld zł, czyli o 9 mld zł więcej niż planowały same samorządy - podkreślił wiceminister finansów.

Podał też przykłady, ile zyskają poszczególne miasta w stosunku do wcześniej planowanych dochodów. Zdaniem resortu, dochody Krakowa będą większe o 90 mln zł (4,2 proc.), Warszawy o 166 mln zł (2,1 proc.), Olsztyna o 38 mln (12,4 proc), a Częstochowy o 31 mln zł (8,7 proc.).


PR24.pl, IAR, Augustyniak, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem