more_horiz
Gospodarka

Dobre prognozy MFW dla polskiej gospodarki. Czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 16:45
Najważniejsza instytucja finansowa świata – Międzynarodowy Fundusz Walutowy – podnosi prognozy gospodarcze dla Polski – szacuje, że w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie, jednocześnie czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agencja Forum

Jak  przekazał we wtorek Narodowy Bank Polski, prognoza znalazła się w najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.

Wzrost PKB Polski w latach 2021-22 

Według zawartych w raporcie MFW szacunków, w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie - podaje NBP. Tym samym MFW podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok z 4,6 proc. prognozowanych w lipcu do 5,1 proc., a na przyszły rok obniżył prognozę z 5,2 proc. do 5,1 proc.

Eksperci MFW przewidują, że w 2021 r. średnioroczna inflacja w Polsce będzie równa 4,4 proc., a w 2022 r. obniży się do 3,3 proc., przy stopie bezrobocia wynoszącej odpowiednio 3,5 proc. i 3,2 proc. w 2021 r. i 2022 r. Na koniec 2022 r. inflacja w Polsce wyniesie 2,6 proc.


rating1200.jpg
Agencja S&P potwierdza dotychczasowy rating Polski. Jest oparty o wysoki wzrost PKB i stabilną perspektywę

Dodatnie saldo rachunku obrotów bieżących

Ponadto MFW prognozuje, że w latach 2021-2022 saldo rachunku obrotów bieżących Polski pozostanie dodatnie i będzie równe 2,3 proc. PKB w 2021 r. oraz 1,6 proc. w 2022 r.

Przypomnijmy, że nadwyżka na rachunku bieżącym oznacza zwiększenie rezerw walutowych kraju i tym samym jest dobrą wiadomością chociażby dla inwestorów zagranicznych, zmniejsza ponadto nasze zadłużenie zagraniczne i pozwala na zwiększenie inwestycji w gospodarce.

World Economic Outlook to flagowy raport MFW, publikowany dwa razy do roku – wiosną i jesienią (zwykle w kwietniu i w październiku), przed Wiosennymi i Dorocznymi Spotkaniami Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.


Tadeusz Kościński free Ministerstwo Finansów.jpg
"To dowód, że nasza gospodarka szybko powraca na ścieżkę wzrostu". Minister finansów o decyzji agencji S&P Ostatnia aktualizacja:

Obok szczegółowych prognoz makroekonomicznych każda edycja WEO zawiera także analizy dotyczące najważniejszych bieżących problemów globalnej gospodarki. W obecnie opublikowanej edycji szczególną uwagę poświęcono kwestiom dot. rosnącej inflacji oraz roli badań podstawowych w rozwoju innowacji i wzmacnianiu wzrostu gospodarczego w horyzoncie długookresowym.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego strefy euro

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego strefy euro w 2021 roku do 5 procent. We wcześniejszej - lipcowej - prognozie zakładano, że wzrost wyniesie 4,6 procent.

Wynik ten skorygowano w związku z lepszą niż prognozowano sytuacją we Francji i we Włoszech.

MFW ostrzega  jednocześnie – pandemia ma wciąż wpływ na gospodarki

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego pandemia COVID-19 i problemy z globalną dystrybucją szczepionek pogarszają perspektywy krajów rozwijających się. Główna ekonomistka IMF Gita Gopinath przestrzegła, że przedłużająca się pandemia może obniżyć globalne PKB w ciągu najbliższych pięciu lat o łącznie 5,3 biliona dolarów.

IAR, PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem