Dobre prognozy MFW dla polskiej gospodarki. Czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia

Najważniejsza instytucja finansowa świata – Międzynarodowy Fundusz Walutowy – podnosi prognozy gospodarcze dla Polski – szacuje, że w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie, jednocześnie czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia.

2021-10-12, 16:45

Dobre prognozy MFW dla polskiej gospodarki. Czeka nas spadek inflacji oraz bezrobocia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Agencja Forum

Jak  przekazał we wtorek Narodowy Bank Polski, prognoza znalazła się w najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.

Wzrost PKB Polski w latach 2021-22 

Według zawartych w raporcie MFW szacunków, w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie - podaje NBP. Tym samym MFW podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok z 4,6 proc. prognozowanych w lipcu do 5,1 proc., a na przyszły rok obniżył prognozę z 5,2 proc. do 5,1 proc.

Eksperci MFW przewidują, że w 2021 r. średnioroczna inflacja w Polsce będzie równa 4,4 proc., a w 2022 r. obniży się do 3,3 proc., przy stopie bezrobocia wynoszącej odpowiednio 3,5 proc. i 3,2 proc. w 2021 r. i 2022 r. Na koniec 2022 r. inflacja w Polsce wyniesie 2,6 proc.


Powiązany Artykuł

rating1200.jpg
Agencja S&P potwierdza dotychczasowy rating Polski. Jest oparty o wysoki wzrost PKB i stabilną perspektywę

Dodatnie saldo rachunku obrotów bieżących

Ponadto MFW prognozuje, że w latach 2021-2022 saldo rachunku obrotów bieżących Polski pozostanie dodatnie i będzie równe 2,3 proc. PKB w 2021 r. oraz 1,6 proc. w 2022 r.

Przypomnijmy, że nadwyżka na rachunku bieżącym oznacza zwiększenie rezerw walutowych kraju i tym samym jest dobrą wiadomością chociażby dla inwestorów zagranicznych, zmniejsza ponadto nasze zadłużenie zagraniczne i pozwala na zwiększenie inwestycji w gospodarce.

World Economic Outlook to flagowy raport MFW, publikowany dwa razy do roku – wiosną i jesienią (zwykle w kwietniu i w październiku), przed Wiosennymi i Dorocznymi Spotkaniami Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

Tadeusz Kościński free Ministerstwo Finansów.jpg
"To dowód, że nasza gospodarka szybko powraca na ścieżkę wzrostu". Minister finansów o decyzji agencji S&P Ostatnia aktualizacja:

Obok szczegółowych prognoz makroekonomicznych każda edycja WEO zawiera także analizy dotyczące najważniejszych bieżących problemów globalnej gospodarki. W obecnie opublikowanej edycji szczególną uwagę poświęcono kwestiom dot. rosnącej inflacji oraz roli badań podstawowych w rozwoju innowacji i wzmacnianiu wzrostu gospodarczego w horyzoncie długookresowym.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego strefy euro

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego strefy euro w 2021 roku do 5 procent. We wcześniejszej - lipcowej - prognozie zakładano, że wzrost wyniesie 4,6 procent.

Wynik ten skorygowano w związku z lepszą niż prognozowano sytuacją we Francji i we Włoszech.

MFW ostrzega  jednocześnie – pandemia ma wciąż wpływ na gospodarki

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego pandemia COVID-19 i problemy z globalną dystrybucją szczepionek pogarszają perspektywy krajów rozwijających się. Główna ekonomistka IMF Gita Gopinath przestrzegła, że przedłużająca się pandemia może obniżyć globalne PKB w ciągu najbliższych pięciu lat o łącznie 5,3 biliona dolarów.

REKLAMA

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej