Francja stawia na małe reaktory modułowe. Macron: zainwestujemy miliard euro
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że do roku 2030 jego rząd chce zainwestować miliard euro w małe nuklearne reaktory modułowe (SMR) w ramach programu nazwanego "Francja 2030". Program o wartości 30 mld euro zakłada reindustrializację kraju.
2021-10-13, 09:56
Emmanuel Macron zaprezentował założenia programu "Francja2030" na konferencji w Pałacu Elizejskim. Plan ten ma stanowić ramy dla krajowych inwestycji w przemysł i technologie przyszłości na najbliższe pięć lat.
Powiązany Artykuł
"Europa potrzebuje energetyki jądrowej". Francuski minister o walce ze zmianami klimatu
Prezydent podkreślił konieczność reindustrializacji Francji, aby mogła produkować, eksportować, a tym samym finansować swój model społeczny.
- Jeśli tego nie zrobimy, będziemy nadal pogłębiać deficyty, tworząc zbyt mało miejsc pracy i możliwości dla naszej młodzieży - ostrzegł.
2 mln samochodów elektrycznych i hybrydowych
- Celem numer jeden jest stworzenie we Francji do 2030 roku innowacyjnych reaktorów jądrowych na małą skalę, wraz z lepszą gospodarką odpadami - podkreślił prezydent Macron.
REKLAMA
Francja obecnie nie posiada takich reaktorów, a jej energetyka opiera się na dużych elektrowniach atomowych państwowego monopolisty EDF.
- 200 tys. Francuzów pracuje w przemyśle jądrowym, to jest szansa. Musimy inwestować, aby znaleźć się w czołówce przełomowych innowacji w tym sektorze – dodał prezydent, wskazując w szczególności na technologię SMR.
- EDF musi wprowadzić na rynek swój własny model do 2030 roku. Bezwzględnie potrzebujemy tej technologii, poprawiającej bezpieczeństwo, obniżającej koszty i zmniejszającej ilość odpadów - ocenił Emmanuel Macron.
Zapowiedział też wyprodukowanie 2 mln samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz zainwestowanie 1 mld euro w technologie wodorowe. Macron podkreślił konieczność przyspieszenia dekarbonizacji przemysłu oraz podtrzymał obietnicę, że Francja wyprodukuje pierwszy na świecie samolot niskoemisyjny do 2030 roku.
REKLAMA
Wsparcie sektora farmaceutycznego
Zgodnie z programem 2 mld euro zostaną przeznaczone na sektor rolniczy, aby uczynić go bardziej konkurencyjnym. Inwestycje te będą miały na celu rozwój technologii "cyfrowych, robotyki i genetyki" w rolnictwie.
Prezydent obiecał wsparcie sektora farmaceutycznego, w tym finansowanie badań nad leczeniem raka oraz 7,5 mld euro inwestycji w sektor zdrowia. Obiecał również, że Francja będzie w światowej czołówce w kwestii "ochrony treści kulturalnych" w obliczu konkurencji ze strony amerykańskich wielkich producentów, takich jak Amazon i Netflix. Zapowiedział też inwestowanie w podbój kosmosu, w tym nakłady finansowe na rozwój miniwyrzutni czy mikrosatelitów wielokrotnego użytku.
Prezydent mówił również o zagwarantowaniu dostaw surowców dla producentów, w tym dla firm elektronicznych. Zapowiedział inwestycje na poziomie 6 mld euro, które mają pozwolić na podwojenie produkcji elektroniki do 2030 roku oraz zapewnić dostawę chipów.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA