Tusk radosny, UE poparła postulat
Po raz pierwszy w unijnych dokumentach pojawił się postulat o uwzględnieniu kosztów wprowadzenia OFE przy ocenie polskcih finansów przez Brukselę.
2010-12-17, 11:41
Kraje, które przeprowadziły reformy emerytalne, będą traktowane ulgowo, i te koszty będą brane pod uwagę przy ocenie deficytu i długu publicznego. Taki zapis znalazł się w projekcie wniosków z unijnego szczytu, które otrzymało Polskie Radio.
Premier Donald Tusk powiedział, że jest zadowolony z tych ustaleń.
- Przeglądałem słowo po słowie, a nawet litera po literze ten fragment, który miał dotyczyć OFE, i on jest zwierciadlanym odbiciem tego, co ustaliliśmy z Komisją. Ja nie wiążę z tym jakichś nadziei, które by zrewolucjonizowały naszą sytuację finansową w kontekście europejskim. Ale cieszę się, że jest potwierdzenie, że te państwa, które mają kosztowny system emerytalny, będą inaczej traktowane jeśli chodzi o ocenę długu i deficytu. To było dla nas kluczowe, więc nasz plan minimum został zrealizowany - mówił premier w drugim dniu szczytu.
Projekt wniosków ze szczytu mówi, że zobowiązania wobec przyszłych emerytów będą brane pod uwagę przede wszystkim przy podejmowaniu decyzji przez Komisję o karnej procedurze nadmiernego deficytu. Szczegóły dotyczące odliczania kosztów reform od długu i deficytu mają być gotowe do czerwca.
tk
REKLAMA