X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarka po pandemii. Eksperci zapewniają: polskie firmy są w dobrej kondycji finansowej

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:15
- Generalna sytuacja finansowa polskich przedsiębiorstw jest bardzo dobra. W znacznym stopniu wpłynęły na to także rządowe tarcze antykryzysowe. Jednocześnie trzeba jednak dostrzec różnice między branżami. Banki stają dziś przed zadaniem, by kredytować przede wszystkim te firmy, które spożytkują pieniądze na zwiększanie środków związanych z wartościami intelektualnymi, nowoczesnymi technologiami - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan) i Ernest Pytlarczyk (główny ekonomista banku PKO S.A.).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jacob Lund
Posłuchaj
23:59 PR24_AAC 2021_10_28-09-06-32.mp3 Eksperci: polskie firmy są w dobrej kondycji finansowej (Polskie Radio 24)

Goście audycji odnieśli się do danych GUS dotyczących sytuacji finansowej przedsiębiorstw tzw. niefinansowych. Wynika z nich, że wartość aktywów tych podmiotów na dzień 31 grudnia 2020 r. wyniosła ponad 3 bln 420 mld zł (o 5,7 proc. więcej niż na koniec roku 2019), w tym 60 proc. stanowiły aktywa trwałe, a prawie 40 proc. - obrotowe. Przychody ogółem oraz koszty ogółem były niższe od tych 2019 r. - w obu przypadkach o 1,4 proc. Wynik finansowy netto sięgnął 132,5 mld zł, co oznacza spadek o 2,1 proc. w porównaniu z 2019 r.

Tarcze zdały egzamin

- Sytuacja naszych przedsiębiorstw jest generalnie bardzo dobra, ale w dużej mierze jednak dzięki tarczom antykryzysowym, które zwiększyły ich płynność. Problemem, który się zaczyna teraz, jest presja płacowa związana z kosztami materiałów, czynnikami pracy. A im dalej przedsiębiorstwo jest od surowca, tym ta presja jest trudniejsza do przeniesienia na finalnego odbiorcę - mówił Ernest Pytlarczyk.

shutt fabryka samochód 1200.jpg
Samochody towarem deficytowym. ''Przemysłowi grozi zapaść, załamanie się łańcucha dostaw''

Wskazał przykłady przemysłów drzewnego czy petrochemicznego, które dość łatwo przenoszą wyższe ceny na odbiorców. Znacznie trudniej jest w przetwórstwie przemysłowym, znajdującym się na końcu łańcucha produkcji.

- Trzeba zaznaczyć, że mimo niedoborów polski przemysł radzi sobie lepiej niż europejski. Opiera się na różnych gałęziach, inaczej niż takie monokultury jak Czechy czy nawet Słowacja, których PKB mocno traciło pod wpływem braku komponentów i zastojów w sektorze automotive – argumentował gość audycji.

Przemysł ma się nieźle, ale motoryzacja ma problemy

Ekonomiści rozmawiali także o danych GUS dotyczących działalności przedsiębiorstw. Notujemy stały wzrost produkcji przemysłowej - we wrześniu o 8,7 proc., licząc rok do roku. W stosunku do sierpnia br. był to wzrost o 11 proc. Wzrost produkcji odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu. Przede wszystkim rosła produkcja ubrań i zaopatrywanie w energię elektryczną.

- Sytuacja większości przedsiębiorstw jest dobra. Teraz pojawiły się jednak zjawiska, z którymi mieliśmy do czynienia wiosną ub.r., takie jak problemy z komponentami, zerwanie łańcuchów dostaw. Rozkłada się to w naszym przemyśle bardzo nierównomiernie. Niezwykle trudna jest sytuacja w przemyśle motoryzacyjnym. Np., półprzewodniki nie mają wielkiego udziału w wartości samochodu, ale bez tych produkowanych w Azji elementów nie można wypuścić aut z fabryki. Tysiące ich stoją na płacach, a w nich zamknięty jest kapitał - powiedział Jeremi Mordasewicz.

Dodał, że Rada Dialogu Społecznego zwróciła się do rządu z prośbą o przygotowanie pakietu pomocowego dla przemysłu motoryzacyjnego.

Zdaniem gości "Rządów Pieniądza" ta zła sytuacja zmieni się dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, kiedy ukształtują się nowe łańcuchy dostaw, a wiele elementów będzie produkowanych na terenie UE.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Czytaj także

"Obecna dynamika nie wyhamuje w przyszłym roku". Modzelewski o prognozach gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 16:15
- Makroekonomiczne przesłanki fiskalne są sprzyjające i utrzymają się w naszej gospodarce w przyszłym roku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista, ekspert ds. podatkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrahenci są winni najmniejszym firmom ponad 820 mln zł. KRD podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:00
Długi kontrahentów wobec jednoosobowych działalności gospodarczych wynoszą 821,5 mln zł. Największy problem z zatorami płatniczymi mają najmniejsze firmy transportowe, handlowe, budowlane i przemysłowe oraz te z Mazowsza, Śląska i Kujawsko-Pomorskiego - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenie Tarczy 2.0. Zobacz, czy można starać się o całkowite umorzenie subwencji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 17:49
18 listopada ruszy proces rozliczania subwencji dla mikro, małych i średnich firm z Tarczy PFR 2.0, które otrzymały w sumie 7,1 mld zł - poinformował Polski Fundusz Rozwoju.
rozwiń zwiń