more_horiz
Gospodarka

Lotniska w Krakowie i Katowicach wprowadzają zimową siatkę lotów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 15:33
Dwa lotniska - w Krakowie oraz w Katowicach wprowadzają zimową siatkę lotów. To pierwsze od najbliższej niedzieli wprowadza 123 połączenia, w tym dziewięć nowych do 94 portów lotniczych. Z Pyrzowic (Katowice) dostępne będą 62 trasy w ruchu regularnym i czarterowym na 56 lotnisk w 28 państwach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Doin

Jak zaznaczył w piątek prezes krakowskiego lotniska Radosław Włoszek, już w miesiącach letnich pasażerowie chętnie korzystali z krakowskiego lotniska, co pokazuje dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego w tym okresie.

- Mam nadzieję, że przez kolejnych kilka miesięcy wraz z całą branżą lotniczą obserwować będziemy dalsze etapy stabilizacji sytuacji portów lotniczych i przewoźników na całym świecie - zaznaczył prezes Kraków Airport.


shutterstock_1069314578 (2).jpg
Prognoza Eurocontrol: ruch lotniczy odbuduje się w ciągu dwóch lat

123 połączenia z Krakowa do 94 portów lotniczych

Jak ocenił Włoszek, zimowy rozkład lotów, który zacznie obowiązywać w niedzielę, charakteryzuje się bardzo atrakcyjnymi, różnorodnymi kierunkami. W ofercie znajdują się 123 regularne połączenia do 94 portów lotniczych. Dziewięć z nich to nowe kierunki.

Wśród nowych połączeń m.in. te do Paryża, Rygi, Budapesztu i Sztokholmu

Wśród nowości rozkładu "Zima 2021/22" znajdziemy połączenia na Paryż-Orly oraz do Rygi. W kolejnych dniach dojdą także loty do: Budapesztu, Lille, Newcastle, Sztokholmu, Turynu, Agadiru i Ankony. Prawie wszystkie wykonuje tania linia Ryanair - bazowy przewoźnik Kraków Airport.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. Z powodu pandemii koronawirusa w całym 2020 r. obsłużył o 69 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej - niecałe 2,6 mln osób. W tym roku ruch na lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc – we wrześniu było ponad 429 tys. pasażerów.

Krakowskie lotnisko w kończącej się letniej siatce połączeń ma ponad 140 kierunków do 32 krajów, które obsługuje 19 linii lotniczych.

62 połączenia z Katowic do 56 miast

Jak poinformował w piątek Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, w zimowym rozkładzie lotów, który zacznie obowiązywać od 31 października br., z Pyrzowic dostępne będą 62 trasy w ruchu regularnym i czarterowym na 56 lotnisk w 28 państwach.


stock free turystyka koronawirus 1200.jpg
"Turystyka i branża lotnicza najmocniej poszkodowane przez koronawirusa". Wspólny komunikat PPL i PITPołączenia regularne oferować będzie czterech przewoźników: Lufthansa, Polskie Linie Lotnicze LOT, Ryanair i Wizz Air.

W sprzedaży dostępnych jest 39 tras zagranicznych do 16 państw oraz jedno połączenie krajowe.

22 kierunki lotów oferuje Wizz Air

Najbogatszą siatkę połączeń regularnych deklaruje Wizz Air: 22 kierunki. Samoloty węgierskiego przewoźnika obsłużą loty do 13 państw, to jest do Wielkiej Brytanii (Bristol, Doncaster-Sheffield, Liverpool – loty do 7 listopada br., potem przerwa do 16 grudnia, Londyn-Luton), Hiszpanii (Barcelona, Fuerteventura, Teneryfa), na Ukrainę (Kijów-Żuliany, Zaporoże, Lwów – od 17 grudnia br.) czy do Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn).

Wizz Air będzie też latał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj), Włoch (Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino – od 16 grudnia br.), Gruzji (Kutaisi), Szwecji (Sztokholm-Skavsta – loty do 14 listopada br., potem przerwa do 29 marca), Norwegii (Oslo-Torp), Holandii (Eindhoven), na Islandię (Keflavik), Cypr (Larnaka) oraz na Maltę.

Ryanairem polecimy do 8 miast

Ryanair w sezonie zimowym planuje oferować z Pyrzowic 8 kierunków: Londyn-Stansted, Birmingham, Edynburg, Manchester, Cork, Dublin, Dortmund i Kolonię/Bonn. 1 marca 2021 r. z połączeniem do Frankfurtu chce wrócić Lufthansa; od 29 marca linia planuje też reaktywować połączenie do Monachium. PLL LOT w rozkładzie zimowym zaplanowały 13 połączeń tygodniowo do Warszawy.

Są też loty czarterowe z Katowic

Biura podróży udostępniają z Pyrzowic 22 kierunki czarterowe do 14 państw. Najwięcej połączeń – cztery – będzie dostępnych do Egiptu (Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Taba) oraz Hiszpanii (Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, Teneryfa).Będą obsługiwane dwie trasy do Dominikany (Punta Cana, Puerto Plata) oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj, Fudżajra – inauguracja 12 stycznia 2022 r.). Jeden kierunek będzie dostępny do Turcji (Antalya), Portugalii (Madera), Wysp Zielonego Przylądka (Amilcar Cabral), Omanu (Salalah), Tanzanii (Zanzibar), Tajlandii (Bangkok – inauguracja 22 listopada br.), Meksyku (Cancun), Kenii (Mombasa), Maroka oraz na Kubę (Varadero – inauguracja 27 listopada br.).

- Mamy nadzieję, że sezon zimowy przebiegnie bez poważnych turbulencji i przewozów lotniczych nie dotkną żadne większe obostrzenie związane z czwartą falą pandemii koronawirusa – ocenił prezes zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik.

Katowickie lotnisko szczyci się najsilniejszą wśród polskich portów lotniczych pozycją w segmencie przewozów realizowanych na zlecenie biur podróży. Po dziewięciu miesiącach br. czartery mają 65 proc. udziału w całości tamtejszego ruchu pasażerskiego.- Siatka połączeń czarterowych w sezonie zimowym 2021/2022 to najmocniejsza oferta w tym okresie roku w historii Pyrzowic. Pandemia pokazała, że w Katowicach jest spory potencjał na realizację dalekodystansowych bezpośrednich połączeń czarterowych. Wiedzieliśmy o tym, dlatego m.in. projektując rozwój infrastruktury, zdecydowaliśmy się wybudować nową drogę startową o długości 3,2 km – zaznaczył Tomasik.

2,4 mln pasażerów na katowickim lotnisku

Obecnie katowickie lotnisko prognozuje, że w trakcie dwóch ostatnich miesięcy 2021 r. z jego siatki połączeń skorzysta około 400 tys. podróżnych i ten rok zamknie z wynikiem około 2,4 mln pasażerów, czyli porównywalnym do 2010 r.

- Stabilny sezon zimowy może być dobrym punktem wyjście dla rozpoczęcia popandemicznego procesu odbudowy ruchu pasażerskiego, który, mamy nadzieję, nastąpi w przyszłym roku – podkreślił szef katowickiego lotniska.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln osób, jednak ze względu na pandemię było to 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych, a regionalnym - w zakresie cargo.

Inne linie lotnicze też zwiększają liczbę lotów

Jego zdaniem ostrożny optymizm widać u przewoźników. W sezonie zimowym PLL LOT zwiększą do 19 tygodniowo liczbę lotów pomiędzy Pyrzowicami a Warszawą. Lufthansa także częściej niż w sezonie letnim będzie latać pomiędzy Katowicami a Frankfurtem.

PAP, jk